uskonrauhan rikkominen

http://mvlehti.net/2015/11/27/paivan-kuva-uskonrauhan-rikkominen-on-rikos/

Mitä mieltä olette uskonrauhan rikkomisesta. Onko se vakava rikos?

Toivon kaikille suomen kansalaisille (myös matut mukaan lukien) uskonrauhaa!
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Uskonrauhan rikkomista (perustuslain mukaan) on myös pakottaminen uskomaan johonkin vrt islamin opit. Noudattamalla koraania syyllistyt Suomessa rikokseen (niin kuin periaatteessa)

Äänestä
  • Juuri näin! Mutta heillä on omat lakinsa sharia niin ja kaikki vääräuskoiset pitää tappaa..

    Äänestä

Matut olivat tunkeutuneet sunnuntain jumalanpalvelukseen äänekkäästi mölisten jo jossain päin Suomea.

Kristitty seurakunta oli vaiennut, mutta vihastunut seurakuntalainen kirjoitti asiasta someen.

En muista paikkakuntaa, mutta joka muistaa ja tietää, voi varmasti informoida lisää.

Ei sillä, että noita öykkäreitä rangaistaisiin. Mutta ihan vaan vastaisuuden varalle. Hommatkaa kirkossakävijät syytteet vastaaville tapauksille tulevaisuudessa, nimittäin eivät he sitä tietämättään tee. He tekevät sitä samaa, mitä lähtömaissa tehdään: vainotaan ja kiusataan kristittyjä. Yksikään muslimi ei tule kirkkoon meluamaan hyvät mielessä. Kääntymystä ja kristinuskoon tulemista haluavat muslimit tulevat hiljaisina ja salaa.

Ja tuokaa kirkoissanne esille asiaa, että Lähi-Idän todelliset pakolaiset, eli vainotut ja hengenvaarassa olevat ovat kristittyjä tai jesidejä.
Kukaan ei välitä, ei edes arkkipiispa, siitä että siellä on käynnissä uskonnollinen puhdistus. Ihmisiä tapetaan uskonnon vuoksi!

Äänestä
  • Ainakin Huittisissa näin kävi.Lauttakylälehdessä:
    Olin sunnuntaina Huittisten kirkossa messussa. Kesken jumalanpalveluksen saarnan aikana tuli kirkkoon sisälle suureen ääneen keskustellen joukko turvapaikanhakijapoikia.
    Voisivatko heidän opastajansa ja opettajansa neuvoa heitä kuinka kirkkoon tullessa käyttäydytään, jos ja kun heillä on tarkoitus tulla toistekin. Kirkkoon tullaan mieluummin jo ennen messun alkamista, ja että sinne tullessaan miehet ottavat lakin pois päästään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskonrauhaa.toivottaa kirjoitti:

http://mvlehti.net/2015/11/27/paivan-kuva-uskonrauhan-rikkominen-on-rikos/

Mitä mieltä olette uskonrauhan rikkomisesta. Onko se vakava rikos?

Toivon kaikille suomen kansalaisille (myös matut mukaan lukien) uskonrauhaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu