Olisikohan vihdoin aika myöntää että Suomessa EI hallita tiedottamista, ainakaan hallituksen/valtion puolesta, ei osata järjestää minkäänlaista keskusta joka hoitaisi tiedon jakelun HALLITUSTI, eikä kahden/kolmen puhelinvastaajan kanssa tarvitsisi pelleillä!!!
Ja asiallista tietoo, selkeästi ketkä ovat KATEISSA, SAIRAALASSA TAI MUUTEN TODISTTEVASTI HENGISSÄ. Tietoa täytyy viranomaisillakin JOPA Suomessakin olla kun kerran netti on sivuja pullollaan! Ja on sielläpäin maailmaa muutama lähetystökin. Ei tarvitsisi kaikkien kumminkaimojen soitella ja häiritä ulkoministeriötä jos kerran haluavat joulun ja uuden vuoden välipäiviä rauhassa vietellä!!!!!!
TOMINTAA JA FAKTAA SITÄ MONI HUOLESTUNUT OMAINEN KAIPAA.
Ja asiallista tietoo, selkeästi ketkä ovat KATEISSA, SAIRAALASSA TAI MUUTEN TODISTTEVASTI HENGISSÄ. Tietoa täytyy viranomaisillakin JOPA Suomessakin olla kun kerran netti on sivuja pullollaan! Ja on sielläpäin maailmaa muutama lähetystökin. Ei tarvitsisi kaikkien kumminkaimojen soitella ja häiritä ulkoministeriötä jos kerran haluavat joulun ja uuden vuoden välipäiviä rauhassa vietellä!!!!!!
TOMINTAA JA FAKTAA SITÄ MONI HUOLESTUNUT OMAINEN KAIPAA.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Miten voi tiedoittaa jos ei tiedetä mitään??? Lähettiläskin sanoi että ei sitä tiedä kukaan kuinka paljon suomalaisia on alueella... Ja jos jotain nimiä pitäisi vielä julkaista niin sen estää intimiteetti suoja ainakin suomessa..
Miten niin ei tiedetä. Haloo tietoa saa jos sitä haluu etsiä! ja niitä nimiä löytyy matkatoimistojen matkustaja listoista ja jnejne....
kenen intimiteetti kärsii jos kerrotaan onko kyseinen henkilö elossa, kateissa taikka sairaalassa??? Tieto nimittäin rauhoittais monia täällä päässä!
Ja jos on saatu yhteys lähettilääseen niin kait siinä samalla ois voitu laittaa listaa nimistä ketkä on sinne matkustaneet tiedot nimittäin varmasti on viranomaisilla SUOMESSA, se on faktatieto! JA paljoa ei vaadi että vertaa listoja ja niitä muka olemattomia tietoja! Ja pienin murhe on toi intimiteetti! Löytyyhän nimet ja muutakin tietoo jokaisesta esim. vaikkka netistä, puhelinluettelosta ja jnejne...!
Jos minä lähden ulkomaille niin ei varmasti suomen viranomaiset tiedä missä minä olen, ajatelkaa ennen kuin kirjoitatte näitä viestejä!
KYLLÄ TIETÄÄ !
Sun nimes ja muut tiedot löytyy matkustaja luetteloista ja jnejne...
Niinpä siis uskotte kaiken mitä tiedostusvälineet ovat syöttäneet, eli sen että tiedotus ei ole ollut riittävää. Taidatte unohtaa että vaikea täältä käsin on tietää kovin paljoa varsinki kun edes paikanpäällä ei ole selvyyttä tuhon laajuudesta jne. Eivät viranomaiset sentää jumalia ole joilla on vastaus kaikeen heti.
thaimaassa tiedonkulku on hieman heikompi kuin esim. suomessa. joten vaikea täälläkään pohjoisessa, edes ministeriössä on tietää enne kuin tietoa on saatavilla.
Ei pidä sokeasti uskoa aina mitä tiedostusvälineissä sanotaan, aina syypää etsitään jostain ihan vaan oman epävarmuuden lieventämiseksi ja selustansa turvaamiseksi.
miksi sitten ei kerrota faktoja ????
kun esim. sairaaloiden potilas tietoja on luettavissa netistä!
Todella ala-arvoista valtiovallan toiminta kun kerrotaan vain ns varmat tiedot mitkä ovat olleet jo tiedossa 48 tuntia aikaisemmin...joten ei tiedon puutteeseen voida vedota!
Mutta todistettavasti tiedonkulun KEHITYSMAA Suomi on oli sitten kyseessä tälläinen katastrofi tai sitten yritysmaailma.