Mikä on elämän tarkoitus?

Löysin-vastauksia

13

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • YhtäPuuttuu

      Tuossa aloituksen linkissä on myös joitakin Raamatun jakeita, mutta lahkoa kuvaavasti siitä puuttuu tärkeimmäksi sanottu kristityn käsky: Rakasta lähimmäistäsi

    • niinseonEskoseni

      No tuo nyt on helppo ; Elämän tarkoitus , Juhlat , pauke ja palavat olkilyhteet aidanseipäissä , -
      Nummisuutarin Esko se tiesi

    • mnaat

      Lyhyesti sanottuna se on Paavalin sanoissa:
      Fil.3:8.
      "...sillä Herrani Jeesuksen Kristuksen tunteminen on minulle arvokkaampaa kuin mikään muu. Hänen tähtensä olen menettänyt kaiken, olen heittänyt kaiken roskana pois, jotta voittaisin omakseni Kristuksen."

      Huom. Ei kirjoiteta mitään Jehovan tuntemisesta tai: Jehova on arvokkaampaa kuin mikään muu. Ei: voittaisin omakseni Jehovan.
      Ja vielä vähemmän järjestön.

      Oletko valmis heittämään kaiken pois, järjestön sepustukset, järjestön palvonnan,( muistuttaa Baalin palvontaa) y.m.

      Ei mulla nyt muuta,
      paitsi:
      Yhdessä asiassa jehovantodistajat tekevät oikein, nimittäin:
      Eivät sekoita itseään jouluun. Kol.2:16.

      • VoiValetta

        lahkohistoriikissa "jehovantodistajat - jumalan valtakunnan julistajia" on valokuva lahkojohdon joulunvietosta v. 1926.
        Vartiotorni kertoo että Jeesus kävi kehumassa lahkoa seuralle 1918, mutta samalla moitti joulunviettoa.

        Saa käsityksen, että Jeesus ei oikeasti käynyt, eikä kehunut, eikä moittinut. Koska siinä tapauksessa ei olisi joulua vietetty eikä siitä otettu valokuvaa v. 1926.
        Nyt siis joulukielteisyys on syntynyt joskus v. 1926 jälkeen, ja siihen on valehdeltu mukaan Jeesuksen pistäytyminen vartiotorniseurassa. Todistaja perustaa valheelle, jolla myös kolkuttelee ihmisten ovilla.

        Kol. 2:16: Kukaan ei siis saa tuomita teitä siitä, mitä syötte tai juotte tai miten noudatatte juhla-aikoja ja uudenkuun ja sapatin päiviä.


    • Elämän tarkoitus on löytää sopivat kumiteräsaappaat. Kärsämäkeläiset ja peetlehemiläiset ovat parhaita, mutta niitä ei ole juurikaan saatavilla. Ne on varattu taivaan väelle. Seuraavaksi parhaat autuaaksi tekevät kumiterät on nasaretin ketsemaanesta. Epytkiläiset aapishärjän nahkaiset ja Vinkuintian purukumipuun kautsusta tehdyt kelpaavat myös.
      Siinä se elämän tarkoitus lyhykäisyydessään, niin kuin YHWH-setä sen minulle tupakkitauolla taivaassa ohimennen kertoi.

      • PystytköSinä

        Lahkon tarkoitus on värvätä ja saada värvätyt kaupittelemaan vartiotorneja.

        Myyntihuiput ovat osuneet luvatun maailmanlopun lähestymiseen. V. 1974 taisi olla viimeksi.
        Toisaalta nyt netin aikakautena on lahkon jäsenluku laskenut Suomessakin tuosta 20.000:sta noin 18.000:een.

        Lahkoelämää kuin lahkoelämää, tarkoitusta tai ei, muuhun ei todistaja pysty kun on painostettu katkaisemaan ihmissuhteet lahkon ulkopuolisiin tahoihin, harrastukset pois häiritsemästä vartiotornien myyntityötä.


      • Joku viisas sanoi, että jos haluat rikastua, perusta uskonto. Sääli vaan, että hyväuskoisia ihmisiä höynäytetään ja käytetään vain välikappaleina. Jotkut vielä mielenterveytensä menettäen. uskisyyti on kylmää.


    • katkera.viha

      Joittenkin ELÄMÄN TARKOITUS on kirjoitela Suolessa Ohdakkeena jeppuloita palastavia kirjoituxia,
      ja kun niis ei öydy särmää tarpeex,
      menee sit teologiseen tiedekuntaan ja lukee ittesä Maisterix jottavoi sit
      sillä arvovallalla huudella mediassa
      **JT on HARHAOPPI*

      jotta kaikki näkee miten viisas,objektiivinen, viksu ja vilmaattinen
      on karismaattinen luterilainen,arvoltaan teologian maisteri ,

      paljon parempi kuin HARHAOPPISET jt-siskonsa joita hän katkerasti vihaa vieläkin vaikka on jo itse aikuisten lasten Äiti

      • TodistajanKarvatko

        Tarkoitat että et kykene siteeraamaan yhtään Ohdakkeen kirjoitusta, jonka voisit osoittaa virheelliseksi, niin arvosteletpa sitten vaikkapa teologista tiedekuntaa, tosin ilman perusteluja jää sekin


    • blowing

      Elämän Tarkoitus on
      oppia puhaltamaan kuivattuihin rusinoihin
      niin paljon höpsis-pöpsis-ilmaa että niistä kasvaa
      uhkeita ja pelottavia, kammottavia joulutorttuja.

    • eläihminenelä

      Elämän tarkotus on luopiona trollailla jehovan todistaja palstalla, jehovan todistajia panetellen vääristellen ja haukkuen.
      Yrittäen kaikella konsteilla valheen ja petoksen avulla saada edes yksikin käännyynnäinen, siis todistaja luopumaan uskostaan.
      Itse sääliä ja itsepetosta voi aina ruokkia, sillä että he karttavat tällaisia hyväntekijöitä laittomasta.
      Antakaa minun näin elää älkää valittako, tämä on elämäni tarkoitus.

      • Jos jt-huuhaa on elämäsi tarkoitus, niin tuhlaat kyllä täysin elämäsi.


    • viiksivalluja

      Näyttää van ainakin tuolla Asraliassa HYVIN selvä mikä on paikallisten jt-hemmojen tarkotus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      116
      4456
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      62
      2567
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      80
      1665
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1123
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      864
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      843
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      823
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      40
      806
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      789
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe