Lähtölaskenta alkoi

Keskustapuolueen lähtölaskenta alkoi Insinööri Sipilän kotipaikkakunnalta tänään Kempeleen mielenosoituksen myötä
40194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 40

Vanhimmat

Se on päivän paras uutinen. Lisää painetta vaan Kepulle! Hyvä Kempeleen mielenosoittajat!

Äänestä
  • Kusette omiin muroihinne. Ketään muuta kuin Kepua ei kiinnosta aluepolitiikka ja rahan pumppaaminen kuoleviin kuntiin jonkinlaisena kansallisena velvollisuutena.

    Hyvä Suomelle olis muutos, huono teille.

    Äänestä

  • kdbfnfb kirjoitti:

    Kusette omiin muroihinne. Ketään muuta kuin Kepua ei kiinnosta aluepolitiikka ja rahan pumppaaminen kuoleviin kuntiin jonkinlaisena kansallisena velvollisuutena.

    Hyvä Suomelle olis muutos, huono teille.

    Kepu kusee meidän muroihin. Sipilä on vuokrannut asuntonsa kempeleellä bordelliksi mamuille ja sen kaverit rikastuu vuokraamalal tiloja VOKeiksi meidän maalalasuvien naapurista.

    Kepu on maaseudun tuho. Kepua äänesätvät vain aivopestyt tomppelit.

    Äänestä

Kepulle tuli todella kalliiksi valita johtoonsa insinööri joka ei osaa muuta tehdä kuin kakkaroita. Nyt alkaa näkymään miehen ammattitaidottomuus. Mielipuolinen teko pakolaisten hallitsematon maahanpääsy. Ryvetti vielä oman kuntansakin.
Edelleenkin, muslimi EI kunnioita naista EIKÄ arvosta muita ihmisiä EIKÄ uskontoja.

Äänestä
  • Edelleenkin, Sulla on naurettavan kapea maailmankatsomus, mutta onneksi sillä ei ole merkitystä kuin yhden äänen verran kerran neljässä vuodessa.

    Äänestä

  • jvgjb kirjoitti:

    Edelleenkin, Sulla on naurettavan kapea maailmankatsomus, mutta onneksi sillä ei ole merkitystä kuin yhden äänen verran kerran neljässä vuodessa.

    Ei nää raiskaukset tähän lopu. Sipilä ja muut kepulit saavat maksaa siitä, että uhraavat meidän lapset maahanmuuttajille.

    Äänestä

  • jvgjb kirjoitti:

    Edelleenkin, Sulla on naurettavan kapea maailmankatsomus, mutta onneksi sillä ei ole merkitystä kuin yhden äänen verran kerran neljässä vuodessa.

    Lestadiolaiset ovat uskonnoltaan hyvin lähellä Islamia, siksi he iloiten katsovat islamin leviämistä, ja saria lain tulemista suomeen, silloin heilläkin olisi vapaat kädet alaikäisiin.

    Äänestä

  • suvakinunelma kirjoitti:

    Lestadiolaiset ovat uskonnoltaan hyvin lähellä Islamia, siksi he iloiten katsovat islamin leviämistä, ja saria lain tulemista suomeen, silloin heilläkin olisi vapaat kädet alaikäisiin.

    Lestadiolaiset eivät tapa vastoin suvun tahtoam naineita tyttöjä tai uskosta luopuneita: muslimit tappavat.

    Äänestä

  • jvgjb kirjoitti:

    Edelleenkin, Sulla on naurettavan kapea maailmankatsomus, mutta onneksi sillä ei ole merkitystä kuin yhden äänen verran kerran neljässä vuodessa.

    Enempi minulla on mailmankatsomusta kuin sinulla.
    Etkä koskaa pääse niille jalanjäljille, missä oon kulukenu..

    Äänestä

Lappajärven valtapuolue on kepu, jonka johtaja Juha sipilä on kutsunut tuhansia mamuja lupaamalla mm. majoitta heidät kotiinsa.

Koska maahanmuuttomyönteinen kepu on Lappajärven valtapuolue te olette itse äänestämällä tuoneet tuhon kuntaanne, joten älkää valittako.

Kunnan valtapuolueella on väliä. Tässä on esimerkki siitä, kuinka turvalllinenLappajärvi olisi ollut, jos olisitte äänestäneet persuja ja siitä olisi tullut valtapuolue:

Persut esti turvapaikanhakijoiden sijoittamisen Kaustiselle
Pienessä keskipohjanmaalaisessa Kaustisen kunnassa koettiin eriskummallinen tilanne, kun turvapaikanhakijoita yritettiin ujuttaa kuntaan virkamiespäätöksenä – ilman valtuuston hyväksyntää.
28.11.2015 18:13, 11086 lukukertaa


Turvapaikanhakijoita Kemin rautatieasemalla 14. syyskuuta 2015. ... Refugees at Kemi train station in northwestern Finland on September 14th 2015. STR / LEHTIKUVA Panu Pohjola

Ankkurin Lastensuojelupalvelut -niminen yksityinen yritys syyllistyi Kunnanvaltuustolle valehtelemiseen ja siten yritti erehdyttää kunnan tekemään päätös väärien tietojen varassa.

Kaustisen kunnanvaltuuston varapuheenjohtaja Marko Kulpakko kertoo:

“Silloin Ankkurin Lastensuojelupalvelut -niminen yksityinen yritys kertoi meille pitämässään infotilaisuudessa olevansa kiinnostunut vuokraamaan kunnan tyhjillään olevia tiloja, jonne olisi majoitettu, kuten meille oli kerrottu, ”noin kaksikymmentä 6-15-vuotiasta lasta”. Infotilaisuuden päätyttyä kävi ilmi, että oikeasti kysymys oli neljästäkymmenestä 17-vuotiaasta nuoresta miehestä”

https://www.suomenuutiset.fi/ps-esti-kaustiselle-ei-tule-turvapaikanhakijoita/

Äänestä

Kyllähän se Kepuleita harmittaa kun kerta toisensa jälkeen johtaja Sipilä työntää kätensä paskaan. Mikään ei onnistu kun eivät taidot riitä. Tämä turvapaikanhakijoitten hamstraus oli yksi esimerkki.

Äänestä
  • siphilää nishii omat muta ja mutta lappajärvisten oma nussija suvakki pussyy ihmmen haukana nyt kun on kiekanvärinen tehnyt tepposet, kuinka järvisillä järvenhiekkaa pisoo oote hauskoja veitikoita paskaan astujia ja astukaas edeleen.

    Äänestä

Tästä sontakasasta kepu ei enään nouse. Mamunpaskaan hukkui maaseutupuolue ;)

Äänestä

Seuraavassa gallupissa kannatus on alle 20%, ja tulee vielä lujaa alas

Äänestä

Miten pahasti teidän maailmanne vielä romahtaa kun Kepu ei rohmahdakaan?
Kuka muu puoltaa maaseudun elätti-asemaa kuin Kepu?
Itselle kyllä sopii Kepun rohmahdus, mutten kyllä persujen nousustakaan innostu.

Täällä ollaan pettyneitä Kepuun vain pakolaisten takia, eikä tajuta että muut puolueet vie teiltä sitten sen kaiken muun ilmaisen.

Äänestä

Pakolaiset vievät meiltä kaiken ilmaisen. Suomi syöksyy syvälle kepuleitten johtaessa

Äänestä
  • Voi niinkö ne vie....
    Kun on tottunut ilmaiseen niin kyllähän siitä raivostuu. Ei kukaan odottanut sultakan mitään muuta.

    Äänestä

  • jdkdkd kirjoitti:

    Voi niinkö ne vie....
    Kun on tottunut ilmaiseen niin kyllähän siitä raivostuu. Ei kukaan odottanut sultakan mitään muuta.

    Voi ristus jotta lappajärvellä on outoa sakkia.

    Äänestä

Professori Heinsohn: Matuvyöry lopettaa Euroopan vuoteen 2050 mennessä
950 miljoonaa afrikkalaista ja arabia tekevät lopun Euroopasta vuosisadan puoliväliin mennessä, toteaa saksalainen professori Heinsohn.

Äänestä

Kuka se sitten turvaa ne yritystuet, maataloustuet ja muut herkut etelänihmisten taskuista.

Äänestä
  • SAK -Rinne ja AKT Piirainen ne tuo säkillä rahnaa ,ken sitä tarvii .
    Tukia ei enää tarvita kun on yritykset ja maatalous lopetettu .
    Suomen työttömät palkataan hyysäämään matuja vetoamalla kansainvälinen sopimus .
    Eikä etelän miehen tarvitse enää huitoa kun ohvia ei enää valmisteta , kun satamat on lakossa ruoka tuodaan Venäjältä , maitohappobakteereja pitää varata kestää maha ruokamuutoksen .

    Äänestä

kyllä lappajärvelääset on pössöjä

Äänestä

Ei onnistunut insinööri Sipilä tänäänkään. Ei ole kultainen kosketus miehellä. Päinvastastoin. -epäonnistumisia kerta toisensa jälkeen.
Omat kuntalaisetkin haukkuivat saatanalliseksi

Äänestä

Hallitus kaatuu pakkolakeihin ja pakolaistulvaan

Äänestä

Sipilä ja hallitus ihmettelee nyt hallitsematonta pakolaistulvaa. Kotouttaminen tulee epäonnistumaan kun vapaaehtoiset talonemännät ja eläkeläiset opettavat ja kouluttavat pakolaisia. Niin Lappajärvelläkin.

Äänestä

Ja kaiken tämän älämölön aikana Suomen Keskusta niminen puolue imuroi meidän yhteisiä valtion velkaeuroja yhdistyksiinsä iloisena tämän Kivitippurahaimurinsa toimesta.

Muistakaa ystävät, että vain tämä on loppupeleissä kaiken takana tässä kyseisessä vastaanottokeskuksessa keinoja kaihtamatta. Sen aiheuttama lieveilmiö on tämä jatkuvasti kasvava vastakkainasettelukeskustelu.

Äänestä
  • Katselen täältä paljon kauempaa maailman tilannetta, eikä vain ainoastaan Suomen ja pienen Lappajärven. Tilanne on sama joka puolella eurooppaa. Ei tämä tilanne Lappajärvellä ole mitenkään KePun toimesta tullutta! Yleismailmallinen ongelma on yllätyksenä tulleet pakolaiset! Herättiin vain yksi päivä siihen että joku koputti ovelle! Ei Kepun ovelle, vaan valvomattomien rajojen ovelle!

    Tämä tilanne olisi pitänyt hoitaa EU:n leirissä alkuaankin sievästi! Nyt kun ei sitä tehty on siivoamisalue todella iso. Lappajärvi on pieni hiekanmurunen tässä, niinkuin kaikki muutkin pienet paikkakunnat. Hikeentymään joutuu pääkaupunkialue, kun sinne ryntää he jotka saavat maassaololuvan.

    Eivät he tule asumaan pienissä kunnissa jatkossa. Pienissä kunnissa ei ole tarjolla leipää edes omille aukkaille kun ei ole töitäkään. Pienet kunnat jatkaa kuihtumistaan niinkuin ennenkin. Ei siihen ole lääkkeenä maahanmmuuttajat vaikka kuvitellaan nyt niin.

    Tilanne tulee olemaan ankea Suoen kansalle, kun työttömien määrä kasvaa vaan, maahanmuuttajien ansiosta. Elätettävien määrä kasvaa ja ei maahanmuuttajat ole ansainneet omaa vanhuudensuojaa, että eläkkeetkin joudutaan heille maksamaan vielä. Tavallinen suomalainen on monen vuosikymmenen aikana yleensä saanut eläkekertymän kasaan omaa vanhuuttaan tukemaan. Tätä ei ole ollenkaan maahanmuuttajilla. Ottakaa hyvät ihmiset laput pois silmiltänne.

    Äänestä

Suhteettoman suuri vastaanottokeskus tuhoamassa Lappajärven matkailun on joka tapauksessa Suomen Keskustan ja sitä lähellä olevien yhdistysten aikaansaannos. Tämä tosiasia ei muuksi muutu!

Tässä maassa olisi ollut muitakin paikkoja.
Nopeassa tilanteessa tämä vastaanottokeskus laitettiin keinoja kaihtelematta pystyyn piittaamatta millään tavalla kunnasta ja naapurustosta.
Näin Suomea laitetaan Kuntoon!

Äänestä

Suunnitelmallista toimintaa Sipilällä. Kepun kannatus laskee ja suomalaiset ovat todella pettyneitä nykyhallitukseen. Seuraavien vaalien myötä kepu siirtyy pienpuolueihin jossa sen paikka tulee olemaan pitkään.

Äänestä
  • Hyvä niin!!! Minä kyllä pyllistän perseeni Kepulle, enkä itke vaikka koko puolue kuihtuisi suomesta. Seuraavissa vaaleissa ei kenenkään pitäisi äänestää ketään ketkua. Piirreltäis vain rumia kuvia vaalilappuun. Olis kiva kun kukaan ei saisi ääniä, korkeintaan Aku Ankka. Valehtelevia pukkia ja uuhia joka puolueessa. Ennen vaalia luvataan pitää huolta vanhuksista ja lapsiperheistä mutta kun paikka eduskunnassa on varmistettu niin hups unohdetaan kaikki lupaukset. Urpilainenkin lupasi taannoin, että jos hänet valitaan niin Kreikalle ei senttiäkään anneta. Kun sitten pääsi hallitukseen niin ensimmäisenä oli viemässä rahaa Kreikkaan. Sitten vain silmät mollollaan kertoi kuinka hän on neuvotellut 30 vuoden takaisinmaksu suunnitelman. Tällaisia ne on kaikki puolueessa kuin puolueessa. Kuinka ne kehtaa. Pyövelillä olis töitä niin, että kirveet teräväksi ja toimeen.

    Äänestä

Aku Ankka voittaa seuraavat vaalit. Tämän hallituksen aikana olen havahtunut tosiasiaan jotka muut ovat jo aiemmin hoksanneet. Hallituspuolueet eivät koskaan toteuta niitä vaalilupauksiaan joitten varjolla ne on sinne valittu.

Vihreitten ollessa hallituksessa päätettiin ydinvoimasta. Kokoomus-Porvareitten ja Persujen ollessa hallituksessa maahän vyöryi terroristeja ja muita epämääräisiä paperittomia ihmisiä. Lisäksi maassa on poliisivoimia ja puolustusvoimia vähennetty minimiin.
Kepun hallituskaudella maatalous ja koulutus on ajettu alas.

Oppositio huutelee kaikesta mitä hallitus yrittää päättää. Opposition kannatus nousee näin. Mutta kun oppositio nousee hallitukseen niin tulos on aivan sama. Eli ei mitään.

Aku Ankka saa minun ja usean tuttavanikin äänen tai sitten jää äänestämättä. Valitkoon tollot tollot tästedespäin hallitukseen. Tällä ei ole enää mitään merkitystä minulle.

Äänestä
  • Ihan samaa mieltä. Minä annan ääneni Iinekselle, sen takia,että Aku Ankka ei ole niin ylivoimainen. Kaikki vain äänestämään omaa satuolentoaan. Rehellisempiä nekin on kuin yksikään tämänhetkisistä suomen puolueista. Valehtelevat mokomat ja ajavat vain omaa etuaan eli aliarvioivat ihmisiä ja pitävät heitä tyhminä. Ei ei päätin jo silloin kun tämä hullutus alkoi että Iines on mun ehdokas seuraavissa vaaleissa.

    Äänestä

Kepu vaan syrjään niin loppuu tämä ikuinen periferian elättikuntien hyysääminen!
Eikähän siellä koivun alla olla loisittu käsi ojossa ja vähän liian kauan. Kasvaa jo sukupolvia jotka oikeesti uskoo että on perusteltua että muut maksaa heidän makoilunsa.

Kepu kuuseen ja kylmää kättä.

Äänestä

Samoin kävi demareitten viime hallituksessa. Demareitten piti vähentää velanottoa ja luoda työpaikkoja. Kuinkas kävikään? Velkaa otettiin lisää ja kaikki lapioitiin Kreikkaan. Ja työttömien määrä kasvoi räjähdysmäisesti. Ja hallitus ei demareitten takia pystynyt tekemään päätöksiä. Ei ole demareistakaan hallitukseen. Annetaan niitten huudella oppositiossa. Se on niitten paikka.

Äänestä
  • jyrki boi ja subbi

    Äänestä

Se oli sitten viimeinen äänestys - Sipilän Kepu, Soinin Persut ja Stubbin Kokoomus ovat tuhoamassa päätöstensä seurauksilla kaiken myös Lappajärvellä. Ei sovi lestadiolainen tälläiseen toimeen kriisiaikana. Tässä on nyt pirullisesti sekoitettu uskonto ja valtiovalta keskenään. Omahyväisyyttä lienee paljon taustalla ja mutta ennen kaikkea bisnestä, kun halutaan kunnon vuokratulot omasta asunnosta matuja asuttamalla ja lopuksi kunnon remontti veronmaksajien rahoilla. Samoin voi sanoa sanoilla pullistelleesta Soinista (takinkääntäjä), jonka aikana tänne on puskenut enemmän matuja kuin koskaan Suomen historiassa. Mitä nämä puheet ovat olleet ennen vaaleja!! Venäjänkin johto alkaa itseasiassa tuntua viisaalta näiden raukkomaisten Suomen kansan johtajien joukossa.

Äänestä

Seuraavissa vaaleissa äänestän kommunisteja.

Äänestä

Timo Soini on Suomen historian paskoin ministeri. Isot puheet oli ja sitten ollaan keskustan ja kokoomuksen juoksupoikana. Saatanan paskamaha!

Äänestä

Demarit huitelee galluppien kärjessä. Harmi vain kun vaaleihin on vielä 3 vuotta. Ei tuolla gallupjohdolla ole mitään merkitystä "kylmän sodan aikana". Hallitus toteuttaa ne toimenpiteet mitkä on luvannut. Oli niitten kannatus sitten vaikka 0%

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tupuhupu kirjoitti:

Keskustapuolueen lähtölaskenta alkoi Insinööri Sipilän kotipaikkakunnalta tänään Kempeleen mielenosoituksen myötä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu