Miten kestätte alkoholia yms.?

raitis.elämä

En itse pysty käyttämään alkoholia ollenkaan, koska tyypillisesti pahoinvointi alkaa jo juomisvaiheessa. Aamuyöllä saatan saada oksennuskohtauksen, joka voi kestää jopa 2-3 tuntia. Seuraavana päivänä päänsärkyä, "krapulaoloa", pahoinvointia, janoa jota ei pysty sammuttamaan, nälkää jota ei pysty tyydyttämään, lamaannuttavaa ahdistusta, valtavaa masennusta, derealisaatiota jne.

Tällaista siis tuli usein, kun käytin alkoholia opiskeluaikoina. Siitä on jo monta vuotta. Join silloin n. joka kolmas - neljäs viikonloppu.

Ihmettelin aina, kun opiskelukavereista moni joi joka viikonloppu ja usein sekä perjantaina että lauantaina. Kesäaikaan he saattoivat mennä krapulapäivänä Särkänniemen huvipuistoon tai ravintolaan syömään tms. Itse en voinut samaan aikaan muuta kuin maata hiljaisessa, hämärässä huoneessa, syödä hissukseen tarkkaan valittuja ruoka-aineita ja nesteitä ja kuiskailla itselleni: "Kaikki on ihan ok. Tämäkin menee ohi, usko pois."

Olenkohan aina ollut "allerginen" alkoholille? Onko sellaista olemassa? Pakkohon sille on olla joku tieteellinen selitys, miksi yksi sairastuu etanolista akuutisti ja toinen ei saa oireita. Geenit?

2

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minentiiä

      Enpä ole koskaan kuullut kenenkään noin totaalisesti oirehtivan.
      Onko sinun fyysinen kuntosi muuten kunnossa ja tunnetko olevasi terve? Syötkö ennen ja dokailun aikana. Juotko vettä riittävästi ja siinä jatkuvasti välilläkin.
      En kylläkään haluaisi nyt antaa sinulle semmoista käsitystä, että neuvon sinua siinä miten pystyisit ryypiskelemään. Mietiskelen vain mikä mättää.

      Missähän kunnossa sinun aineenvaihduntasi, maksa, haima.... ovat? Entäs??? Onko sinulla jotain lääkkeitä käytössä? Sieltäkin saattaisi vastaus löytyä, alkoholin ja jonkin lääkeaineen yhdistelmästä.

      Eipä sinusta ainakaan alkoholistia pääse tulemaan. Tai no, älä luota siihen. Yritä mieluummin pysyä kokonaan erossa alkoholista, koskapa vaikuttaa siltä ettei sinun elimistösi siedä sitä myrkkyä senkään vertaa kuin muiden. Kovaan hälyytystilaan kuitenkin kehosi ryhtyy ja sitä kannattaa uskoa, on syy sitten mikä tahansa.

      Voi, kumpa useammallekin olisi ryyppääminen noin vaikeaa.

    • 12554

      Jospa sinun kehosi on terveempi kuin monen mun. Se viestittää sinulle voimakkaasti, että olet nauttinut jotain semmoista jonka se tietää myrkyksi ja on nyt kovilla sen myrkyn käsittelyssä. Usko sitä!
      Ei rottakaan toista kertaa koske semmoiseen sapuskaan josta se vähänkin sairastuu. Sekin ymmärtää, että myrkky on myrkkyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe