En itse pysty käyttämään alkoholia ollenkaan, koska tyypillisesti pahoinvointi alkaa jo juomisvaiheessa. Aamuyöllä saatan saada oksennuskohtauksen, joka voi kestää jopa 2-3 tuntia. Seuraavana päivänä päänsärkyä, "krapulaoloa", pahoinvointia, janoa jota ei pysty sammuttamaan, nälkää jota ei pysty tyydyttämään, lamaannuttavaa ahdistusta, valtavaa masennusta, derealisaatiota jne.
Tällaista siis tuli usein, kun käytin alkoholia opiskeluaikoina. Siitä on jo monta vuotta. Join silloin n. joka kolmas - neljäs viikonloppu.
Ihmettelin aina, kun opiskelukavereista moni joi joka viikonloppu ja usein sekä perjantaina että lauantaina. Kesäaikaan he saattoivat mennä krapulapäivänä Särkänniemen huvipuistoon tai ravintolaan syömään tms. Itse en voinut samaan aikaan muuta kuin maata hiljaisessa, hämärässä huoneessa, syödä hissukseen tarkkaan valittuja ruoka-aineita ja nesteitä ja kuiskailla itselleni: "Kaikki on ihan ok. Tämäkin menee ohi, usko pois."
Olenkohan aina ollut "allerginen" alkoholille? Onko sellaista olemassa? Pakkohon sille on olla joku tieteellinen selitys, miksi yksi sairastuu etanolista akuutisti ja toinen ei saa oireita. Geenit?
Miten kestätte alkoholia yms.?
2
136
Vastaukset
- Minentiiä
Enpä ole koskaan kuullut kenenkään noin totaalisesti oirehtivan.
Onko sinun fyysinen kuntosi muuten kunnossa ja tunnetko olevasi terve? Syötkö ennen ja dokailun aikana. Juotko vettä riittävästi ja siinä jatkuvasti välilläkin.
En kylläkään haluaisi nyt antaa sinulle semmoista käsitystä, että neuvon sinua siinä miten pystyisit ryypiskelemään. Mietiskelen vain mikä mättää.
Missähän kunnossa sinun aineenvaihduntasi, maksa, haima.... ovat? Entäs??? Onko sinulla jotain lääkkeitä käytössä? Sieltäkin saattaisi vastaus löytyä, alkoholin ja jonkin lääkeaineen yhdistelmästä.
Eipä sinusta ainakaan alkoholistia pääse tulemaan. Tai no, älä luota siihen. Yritä mieluummin pysyä kokonaan erossa alkoholista, koskapa vaikuttaa siltä ettei sinun elimistösi siedä sitä myrkkyä senkään vertaa kuin muiden. Kovaan hälyytystilaan kuitenkin kehosi ryhtyy ja sitä kannattaa uskoa, on syy sitten mikä tahansa.
Voi, kumpa useammallekin olisi ryyppääminen noin vaikeaa. - 12554
Jospa sinun kehosi on terveempi kuin monen mun. Se viestittää sinulle voimakkaasti, että olet nauttinut jotain semmoista jonka se tietää myrkyksi ja on nyt kovilla sen myrkyn käsittelyssä. Usko sitä!
Ei rottakaan toista kertaa koske semmoiseen sapuskaan josta se vähänkin sairastuu. Sekin ymmärtää, että myrkky on myrkkyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991546Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131206- 2301200
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen2671068Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81989- 141970
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi179963Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15939Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie33812- 74809