Miten kestätte alkoholia yms.?

raitis.elämä

En itse pysty käyttämään alkoholia ollenkaan, koska tyypillisesti pahoinvointi alkaa jo juomisvaiheessa. Aamuyöllä saatan saada oksennuskohtauksen, joka voi kestää jopa 2-3 tuntia. Seuraavana päivänä päänsärkyä, "krapulaoloa", pahoinvointia, janoa jota ei pysty sammuttamaan, nälkää jota ei pysty tyydyttämään, lamaannuttavaa ahdistusta, valtavaa masennusta, derealisaatiota jne.

Tällaista siis tuli usein, kun käytin alkoholia opiskeluaikoina. Siitä on jo monta vuotta. Join silloin n. joka kolmas - neljäs viikonloppu.

Ihmettelin aina, kun opiskelukavereista moni joi joka viikonloppu ja usein sekä perjantaina että lauantaina. Kesäaikaan he saattoivat mennä krapulapäivänä Särkänniemen huvipuistoon tai ravintolaan syömään tms. Itse en voinut samaan aikaan muuta kuin maata hiljaisessa, hämärässä huoneessa, syödä hissukseen tarkkaan valittuja ruoka-aineita ja nesteitä ja kuiskailla itselleni: "Kaikki on ihan ok. Tämäkin menee ohi, usko pois."

Olenkohan aina ollut "allerginen" alkoholille? Onko sellaista olemassa? Pakkohon sille on olla joku tieteellinen selitys, miksi yksi sairastuu etanolista akuutisti ja toinen ei saa oireita. Geenit?

2

207

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minentiiä

      Enpä ole koskaan kuullut kenenkään noin totaalisesti oirehtivan.
      Onko sinun fyysinen kuntosi muuten kunnossa ja tunnetko olevasi terve? Syötkö ennen ja dokailun aikana. Juotko vettä riittävästi ja siinä jatkuvasti välilläkin.
      En kylläkään haluaisi nyt antaa sinulle semmoista käsitystä, että neuvon sinua siinä miten pystyisit ryypiskelemään. Mietiskelen vain mikä mättää.

      Missähän kunnossa sinun aineenvaihduntasi, maksa, haima.... ovat? Entäs??? Onko sinulla jotain lääkkeitä käytössä? Sieltäkin saattaisi vastaus löytyä, alkoholin ja jonkin lääkeaineen yhdistelmästä.

      Eipä sinusta ainakaan alkoholistia pääse tulemaan. Tai no, älä luota siihen. Yritä mieluummin pysyä kokonaan erossa alkoholista, koskapa vaikuttaa siltä ettei sinun elimistösi siedä sitä myrkkyä senkään vertaa kuin muiden. Kovaan hälyytystilaan kuitenkin kehosi ryhtyy ja sitä kannattaa uskoa, on syy sitten mikä tahansa.

      Voi, kumpa useammallekin olisi ryyppääminen noin vaikeaa.

    • 12554

      Jospa sinun kehosi on terveempi kuin monen mun. Se viestittää sinulle voimakkaasti, että olet nauttinut jotain semmoista jonka se tietää myrkyksi ja on nyt kovilla sen myrkyn käsittelyssä. Usko sitä!
      Ei rottakaan toista kertaa koske semmoiseen sapuskaan josta se vähänkin sairastuu. Sekin ymmärtää, että myrkky on myrkkyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1059
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1034
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      882
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      60
      820
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      812
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      805
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      689
    8. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      53
      678
    9. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      14
      625
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      582
    15. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      573
    17. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      11
      529
    20. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      527
    Aihe