Venäjällä kohta kuin NL:ssa

Mielipiteen vapaus kaventunut, joko loppunut kokonaan...

Ruokavalikoima pienenee ja vähenee, matkailu loppuu....

Mikä seuraavaksi ....
659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

On aina yhtä virkistävää lukea palstan "idäntuntijoiden" varmoja mielipiteitä Venäjästä, vaikka todellisuudessa itäisin kolkka missä nämä ovat elonsa aikana käyneet lienee Joensuun tori tai Ilomantsin pogosta, kaikilla ei sekään... Useimmilla henkilöillä muukin ulkomaanmatkailu rajoittuu ruotsinlaivan kosteisiin viikonloppuihin.

Äänestä

Ei sieltä lopu ruoka, eikä mikään elämä. Venäläiset elintarviketuottajat tekevät rahaa venäläisistä elintarvikkeista. Suomalaiset rajan läheisyydestä hakevan rajan takaa bensaa, viinaa, olutta, leipää, makkaraa, lihaa, kasviksia. Naiset käyvät kampaajalla ja -kyristeillä. Venäläisten matkailu Itä-Suomeen elpyy taas. Egyptiin tai Turkkiin matkailijat eivät mene enää. He tulevat Itä-Suomeen kylpylöihin ja hotelleihin. Myös Lappi on taas suosittu.

Äänestä

Pakotteet raitistavat, illuusioita haihtuu pois

31.03.2015

Suomalaista laatua on aina arvostettu Venäjällä. Muistan miten suomalaisia vaatteita ja jalkineita meni kuin kuumille kiville petroskoilaisissa kaupoissa 80-luvulla. Kun suomalaisia naistensaappaita myytiin Karjala-tavaratalossa meidän kodin naapurissa, mutkitteli jono kuin iso käärme ostoskeskuksen pihalla. Kaupan sisälle tämä käärme ei oikein mahtunut. Taas suomalaisen miestenpuvun osti vapaasti samasta kaupasta, ja oli minullakin pari kolme tällaista pukua silloin.

Suomalaista tavaraa lisääntyi 2000-luvulla, kun Venäjä oli päässyt Jeltsinin aikaisesta kurjasta köyhyydestä. Nyt ruokakauppoihin tuli Valion maitoa, jogurttia ja juustoa ja muutakin suomalaista ruokaa. Vaikka nämä tuotteet eivät olleet edullisesta päästä, oli niilläkin kysyntää.

Euroopan unioni päätti kurittaa Venäjää ja asetti kauppapakotteita viime vuonna. Venäjän oli pakko vastata pakotteisiin. Elintarvikkeiden tuontikielto asetettiin viime elokuussa. Kun tuontikielto asetettiin, kuuli pian ulkomailta, myös Suomesta, että Venäjä olisi muka pettänyt kauppakumppaneitaan.

Minusta kauppakumppaneitaan ei pettänyt Venäjä, vaan EU, joka pakotteet aloitti. Venäjä ei niitä aloittanut. Eri asia on, miten venäläiset ovat suhtautuneet pakotteisiin.

Petroskoilainen Eino Käiväräinen puhuu pian ilmestyvän Carelian haastattelussa:

”Minä itse olen jopa kiitollinen lännen maille, jotka asettivat pakotteita meidän kotimaata vastaan. Hyvää on, että illuusiot haihtuvat pois meikäläisten mielestä. Lännen käyttäytyminen riisuu ruusunhohtoiset silmälasit meikäläisiltä. Pakotteet raitistavat.”

Kun elintarvikkeiden tuontikielto asetettiin, oli pelottelua, että ruoka loppuu Venäjältä ennen joulua. Pääsiäinen on pihalla eikä ruoka ole meiltä loppunut.

Vaikka suomalainen laatu on tunnetusti hyvää, miettii meikäläinen, ostaisiko edelleen EU-maiden tavaraa vai tavaraa sellaisilta tuottajilta, jotka eivät harjoita pakotteita.

”Toivon että nykytilanne antaa virikettä kotimaan kansantalouden, mm. maatalouden kehittämiseksi”, Eino Käiväräinen puhuu. Samaa toivon itsekin. Ja ostan mieluummin kotimaisia tuotteita tai sitten tavaroita EU:n ulkopuolelta. En tahdo altistua EU:n kuritukselle.

Suomen median mukaan Euroopan unionin asettamat Venäjä-pakotteet ovat romahduttaneet Suomen ja Venäjän välisen kaupan. Suomen vienti Venäjälle laski tammikuussa 43 prosenttia vuoden takaisesta. Kokonaisuudessaan Suomen vienti laski 8,5 prosenttia saman vuoden aikana.

Tämäkö on ollut pakotteiden tarkoitus?

Armas Mashin,

Carelian päätoimittaja

http://carelia-lehti.ru/novosti/pakotteet-raitistavat-illuusioita-haihtuu-pois/

Äänestä
  • Venäjän ja Turkin riidat ovat asettaneet talousasiat aivan uuteen valoon. Venäläiset eivät mene enää Turkkiin tai Egyptiin. Varsinkin siihen Karjalan Tasavallan talouteen vieläkin olisi suomalaisilla sanottavaa. Pitäisi tehdä kauppaa. Ei ole Suomen etu nämä rajoitteet. Oliskohan nämä tilanteet Turkissa talouspakotteiden loppu?
    Rovaniemellä entinen suurlähettiläs puhui lauantaina taloudellisten tilanteiden muuttumisesta. Onkohan Suomen hallituksella rohkeutta?

    Äänestä

  • No_sitä kirjoitti:

    Venäjän ja Turkin riidat ovat asettaneet talousasiat aivan uuteen valoon. Venäläiset eivät mene enää Turkkiin tai Egyptiin. Varsinkin siihen Karjalan Tasavallan talouteen vieläkin olisi suomalaisilla sanottavaa. Pitäisi tehdä kauppaa. Ei ole Suomen etu nämä rajoitteet. Oliskohan nämä tilanteet Turkissa talouspakotteiden loppu?
    Rovaniemellä entinen suurlähettiläs puhui lauantaina taloudellisten tilanteiden muuttumisesta. Onkohan Suomen hallituksella rohkeutta?

    Ai rohkeutta Suomen hallituksella? HAH HAH! Niillä pölvästeillä ei ole muuta kuin tyhmyyttä! Raiskareita ne haalii maahan suu vaahdossa jokaikinen. Jopa Timo Soini joka väitti olevansa kriittinen. Samanlainen hyysäri sekin läski näyttää olevan kuin joku Sipiläkin!

    Äänestä

  • dfgkjhkhj kirjoitti:

    Ai rohkeutta Suomen hallituksella? HAH HAH! Niillä pölvästeillä ei ole muuta kuin tyhmyyttä! Raiskareita ne haalii maahan suu vaahdossa jokaikinen. Jopa Timo Soini joka väitti olevansa kriittinen. Samanlainen hyysäri sekin läski näyttää olevan kuin joku Sipiläkin!

    Kiitos rakentavasta kommentistasi! Venäjän talouden tulevaisuus selviää sinullekin, jos uskallat käyttää www.google.com hakemistoa, joka meillä Suomessa ei ole sensuroitu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jännä-seurata---- kirjoitti:

Mielipiteen vapaus kaventunut, joko loppunut kokonaan...

Ruokavalikoima pienenee ja vähenee, matkailu loppuu....

Mikä seuraavaksi ....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu