Ateismi on ennen muuta pelon täytteinen maailmankatsomus, joka ilmenee tälläkin palstalla päivittäin ja mitä he pelkäävät.
MITÄ ON ATEISMI
PelonTäytteinen
38150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
No mitä me muka pelkäämme?
Se on sitä samaa, mikä alkoi paljon ennen kommunismin syntyä, joka synnytti ateistien kommunismin.
Lukekaa kirja: kommunismin musta kirja, sieltä löytyy todellinen syy, miksi on ateismia edelleen
Jeesushan oli ensimmäinen kommunisti, etkö sitä tiennyt ??
Suosittelen perehtymistä Jeesuksen todelliseen sanomaan (kaikki yhdessä).
Jätä kaikki taikauskoisuus, fiktiivisyys, sekä vahvimmat lääkkeesi päiväksi pois, niin voisit ymmärtää mitä jeesus yritti sanoa.
Suurimmat väärinkäsitykset, sekä kuvitelmat Jeesuksen olemassaoloon johtuvat kymmenistä huonoista käännöksistä, joiden avulla on höynäytetty yksinkertaiset ihmiset taikuuden ja kuvitteelliseen näkemysten piiriin.
Sen, sekä pelon avullahan ihmisiä myös hallittiin, muka "herran nuhteessa".
Ateistina, johdonmukaisen ajattelun omaavana, olen pikkupojasta asti tajunnut tuon uskontoihin perustuvan suuren huijauksen, jonka vallassa suuri määrä ihmisiä edelleen vaeltaa, kuin sopulilauma, vaikka vuorelta rotkoon.
Mitään muuta realistista ei uskonnon avulla ole aikaan saatu, kuin kärsimystä, sekä verenvuodatusta sotien, sekä vainojen avulla kautta aikojen.
Hulluus on huipussaan uskontojen piirissä, sillä katraassa hulluus tiivistyy.
vm41
15.11.2015 22:05
Niiii in !
Siinä puhuu tosi ristitty syvällä kirkkaalla rintaäänellään, vaikka kiveksensä vielä ovat "talviteloillaan", sekä "puukkonsa" tupessaan.
>Kyllä totuus on tarua ihmeellisempää<
Muuten, sitten joskus tulevaisuudessa kun olet vitjamunat saanut, älä pelästy sitä niin kuin pullonsuusta tulevaa kahdenlaista ääntä.
Toinen matalampi kuuluu altavastaajan "pakoputken" suulta, toinen kimeämpi takapotkun aiheuttamana vielä korkkaamattomasta omasta "pakoputkestasi".
Kun alkaa tosi makeesti kusettamaan "työstäessäsi", älä hätäänny vetämällä ulos, vaan jatka tunnolliseti se toinenkin työntö.
vm41
16.11.2015 9:59
UUSI
Muista ne kivekset/vitjamunat, siis tarkkana ny.
vm41
17.11.2015 6:47
UUSI
Miten tilanne kiveksiesi kohdalla on, joko..........................................
Paraskin puhuja??????????????????????????????????
Kovastipa ne toisten kivekset tuntuu kiinnostavan... Taidat olla oikein urologi... tai sitten ho....
Siis miten kommunismi liittyy ateismiin? Tuossa kirjassakaan ateismia ei mainita kertaakaan... Ja tuo vastauksesi oli muutenkin aika tärähtänyt.
Kristinusko on pelkotila Jumalan olemattomuudesta ja se on ihan aiheellista.
Väärin.
Joo, on se väärin luulla, että uskomalla olemattomaan elää ikuisesti ja pelätä sitten syystä aivan perkeleesti, ettei niin käykään.
Nikkivaras
Ateismista kärsii kaikista eniten miehet, se on ollut nähtävissä jo suomessakin viimeisen 30 v. aikana, joka on lisääntynyt huomattavasti tähän aikaan tultaessa.
Ateistit kuvittelevat että kun kielletään Jumalan olemassaolo, niin asia on sillä selvä, mutta todellisuudessa se muuttuu koko ajan niin että siitä kärsii tulevaisuudenkin miehet eniten, joka ei koske kristittyjä miehiä ollenkaan.
En käy selvittämään näitä syitä sen enempää, kärsikää, itse olette soppaa hämmentämässä. Ihminen oppii parhaiten, kun asia vakaistaan kantapään kautta.
sorry tuli väärään aloitukseen
Kristinuskosta kärsii miljardit ihmiset. Se aiheuttaa turhine ikuisuusluuloineen ahdistusta ja pelkoa, ettei se olematon Jumala sitten annakaan ikuista elämää. Ja ihan aiheellista onkin pelätä, koska Jeesus tappaa talossa ja puutarhassa. Kukaan ei saa turhista luuloistaan huolimatta ikuista elämää. Hui kamala, kuinka uskovaisia pelottaa.
Ateistisuuden synty ennustettiin Raamatussa jo 4000 vuotta sitten, mistä se alkaa, mikä johti kommunismiin, joka myös ennustettiin, ennustettiin myös kommunismin päättyminen verisesti.
Raamatussa ennustetaan myös se miten ateismille käy, kun se syy mistä ateismin siemenen sai alkunsa, herää uudelleen voimaansa, se voima on jo nousussa maailmalla.
Uusateismi ei palaa uudestaan kommunismin tielle, vaan tielle mihin kristityt joutuivat kommunismin aikaan.
Kerrotko tarkemmin ne raamatun kohdat missä ennustettiin kommunismi ja sen päättyminen??
Itse asiassa kommunismi ei päättynyt mitenkään verisesti huomioiden sen totalitaarisen luonteen. Jos Raamattu olisi ennustanut kommunismille versitä loppua, niin se olisi ollut väärässä. Tosiasiassa Raamattu ei puhu kommunismista yhtään mitään.
Raamatussa ei ole kuitenkaan onnistuneesti ennustettu, miten uskovaisille käy. Siellä väitetään, että uskolla saadaan ikuinen elämä, vaikka asiallisesti jokainen uskovainen kuolee kuollessaan niin että napsahtaa.
Minä luulen että juuri uskovat pelkäävät esim.sitä että heidän huolellisesti rakennettu uskonnollinen maailmansa romahtaa jonakin päivänä, ja siksi heidän täytyy joka päivä vakuutella itselleen ja muille, että jumala on olemassa.
Olen samaa mieltä. Selvimmin tuo taitaa tällä palstalla näkyä Mark5:n eli Jaakobin palopuheissa ja idioottimaisissa kysymyksissä.
Kyllä uskovien uskon täydellinen tyhjyys ja suunnaton pelko sen paljastumisesta koko maailmalle näkyy jäytävän uskovia koko ajan. Se näkyy täällä päivittäin uskovien säälittävissä sepitelmissä, joissa niin epätoivoisesti todistellaan muka olevaksi jotakin mistä ei kuitenkaan kyetä antamaan ainuttakaan todisteen murustakaan, koska mitäänhän ei ole.
Mistä näitä omahyväisiä tolloja oikein sikiää? Ilmeisesti tämäkin on niin täynnä pelkoa että yrittää projisoida sitä muihin (ateisteihin) helpottaakseen omaa oloaan.
Kuvitteleeko hän että ateistit pelkäävät jonkin olemattoman jumalan olematonta tuomiota niin paljon että yrittävät kieltää tämän olemattoman olemassaoloa. tämänkaltaiset väitteet ovat enemmän sääntö kuin poikkeus uskovilta ja kertoo vain heidän omista peloistaan ja siitä ettei heillä ole minkäänlaista käsitystä mitä ateismi on.
Heidän vanhemmilla ei ollut varaa kondomeihin.
Tai sitten usko kielsi niiden käyttämisen ja tuli liukuhihnalta lisää tolloja.
Lisääntykää ja täyttäkää maa ja varokaa koskaan ajattelemasta, mitään, sellainen ajatteleminen on vain pahislaisen lähettämää eksytystä.
Ateistisuuden synty ennustettiin Raamatussa jo 4000 vuotta sitten, mistä se alkaa, mikä johti kommunismiin, joka myös ennustettiin, ennustettiin myös kommunismin päättyminen verisesti.
Raamatussa ennustetaan myös se miten ateismille käy, kun se syy mistä ateismin siemenen sai alkunsa, herää uudelleen voimaansa, se voima on jo nousussa maailmalla.
Uusateismi ei palaa uudestaan kommunismin tielle, vaan tielle mihin kristityt joutuivat kommunismin aikaan.
EI, ei ollut yhtään ateistia 4000v. sitten oli vain kourallinen ihmisiä, Nooa heidän pomonaan ja duunasivat vesikuluneuvon eläimille. Mahtava juttu.
Ja mikään tarina ei vahvista sitä, että Nooalla olisi ollut mukanaan: Raamattu, merikartta, kompassi ja kronometri.
Miksi? Ei niitä oltu vielä keksittykään.
Kerro vähän lisää kommunismista - kinnostavaa, vaikka en kommari olekaan.
Olet yhtä jumaluskoa vaille ateisti itsekin. Kaikki eivät uskoneet muinoinkaan jokaiseen jumalaan mistä olivat tietoisia.
Lue uudestaan mitä kirjoitin.
Älä väitä sitä mitä en ole sanonut
Ateismin syyt oli ennen muinoin kuin nykyisin
Piti sanoa:
Ateismin syyt oli siis erillaiset kuin nykyisin.
Kuin niin?
Raamatun vanhimmat tekstit ovat ajalta noin 3000 vuotta sitten, joten raamatussa ei ennustettu yhtään mitään 4000 vuotta sitten. Raamattua ei ollut silloin vielä olemassakaan, eikä siihen myöhemmin kerättyjä tekstejä.
Mutta tuliko jollekin muka yllätyksenä, että uskova ei tiedä mistään asiasta yhtään mitään, ei edes omasta raamatustaan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Raamattu#Historia
XXXXXXXXXXXXXXX
niin kuin?
Perustele väitteesi?
Kiitos Jumalalle Raamatusta!
Että kiitos kaikkivoipa mutta siltikin kirjoitustaidoton Herra olemattomuus.
Oli se uskovaisten onni, että ihminen keksi painokoneen. Olisivat jääneet Raamatut julkaisematta pelkällä Jumalan kaikkivoipaisuudella.
Taitaa teistiä pelottaa ne helveteillä uhkaavat paimentolaismiesten jumalat :)
Munsta tuntuu, et ateisti on hirvee fundeeraaja, mitä enemmän se luulee tietävänsä, sitä enemmän se fundeeraa ja luulee, mut niin on uskovainenkin,kai? Kaikki te ootte uskomustenne summa/uhri/tai jotain. En ymmärrä miksi ees viitsitte asiasta taistella, mitä välii,kun vois vaan elää parasta mahdollista elämää?