Pakastettuja luolaleijonanpentuja

8

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sepä_se_on_vajakki

      Tämähän meni mielenkiintoiseksi, koska pennut ovat n. 10000 vuotta vanhoja täytyy niiden olla ajalta ennen suurta Satutulvaa, ehkä jopa suoraan paratiisistä. Jospa noi kisut osoittautuvat ruohoa syöviksi bramiiinileijoniksi?

      Mahtaa olla palstan satu-Sepis täpinöissään?

      • hihhihhih

        Sepä se vasta olisikin ollut löytö, jos niillä pennuilla olisi vielä ruohotupot suussaan:)


      • Fiksu_Kreationisti_

        Kas, mielenkiintoista, empä olekaan aiemmin ajatellut tuota.

        Voisiko luolaleijona olla mahdollisesti puuttuva linkki nykyleijonan ja tiikerien välillä?


    • Fiksu_Kreationisti_

      Riippuu vähän siitä, koska jäätyivät. Onhan siitä kauan aikaa sitten. Voisikohan olla, että kyseisillä pennuilla olisi vielä tauriinintuotantogeenit kunnossa?

      • aihetodiste

        " että kyseisillä pennuilla olisi vielä tauriinintuotantogeenit kunnossa?"

        Viittaako tämä nyt siihen, että Paratiisin eläimillä ( ja myös ihmisillä) olisi ollut piilevä geneettinen kyky muuntua kasvinsyöjästä lihansyöjäpedoksi?

        Kielletystä hedelmästä haukkaaminen olisi sitten käynnistynyt ketjureaktion: ensin ihmiset, sitten muutkin eläimet, alkoivat syömään toisiaan.

        Ihmeellistä kyllä, argeologia vahvistaa tämän hypoteesin. Espanjasta löytyneet viimeisen neandertalilaisperheen jäännökset löytyivät hiiltyneenä Homo Sapiensin ruokapöydästä.


      • aihetodiste kirjoitti:

        " että kyseisillä pennuilla olisi vielä tauriinintuotantogeenit kunnossa?"

        Viittaako tämä nyt siihen, että Paratiisin eläimillä ( ja myös ihmisillä) olisi ollut piilevä geneettinen kyky muuntua kasvinsyöjästä lihansyöjäpedoksi?

        Kielletystä hedelmästä haukkaaminen olisi sitten käynnistynyt ketjureaktion: ensin ihmiset, sitten muutkin eläimet, alkoivat syömään toisiaan.

        Ihmeellistä kyllä, argeologia vahvistaa tämän hypoteesin. Espanjasta löytyneet viimeisen neandertalilaisperheen jäännökset löytyivät hiiltyneenä Homo Sapiensin ruokapöydästä.

        "" että kyseisillä pennuilla olisi vielä tauriinintuotantogeenit kunnossa?"

        Viittaako tämä nyt siihen, että Paratiisin eläimillä ( ja myös ihmisillä) olisi ollut piilevä geneettinen kyky muuntua kasvinsyöjästä lihansyöjäpedoksi?

        Kielletystä hedelmästä haukkaaminen olisi sitten käynnistynyt ketjureaktion: ensin ihmiset, sitten muutkin eläimet, alkoivat syömään toisiaan."

        Siihenhän Fiksu_kreationisti viittaa, mutta on tietysti selvää, että myös nuo luolaleijonat joutuivat saamaan tarvittavat aminohapot ravinnostaan, varsinkin kun niiden ravinto tiedetään. Wikipedia:

        "Luolaleijonan saaliita olivat muut samalla alueella eläneet suuret eläimet, kuten hirvet, antiloopit, visentit, peurat, hevoset, villisiat, norsun, sarvikuonon ja mammutin poikaset ja toisinaan myös ihmiset."

        "Ihmeellistä kyllä, argeologia vahvistaa tämän hypoteesin."

        Tarkoitat siis, että syntiinlankeemus oli n.40 000 vuotta sitten?

        "Espanjasta löytyneet viimeisen neandertalilaisperheen jäännökset löytyivät hiiltyneenä Homo Sapiensin ruokapöydästä."

        Eivät löytyneet. Uusin ja perustelluin käsitys on tässä:

        "But it was not an instantaneous extinction," he added. "They were not hunted down and killed by modern humans or wiped out by diseases they might have brought with them from Africa. It was a more gradual process".

        Neanderthals declined in numbers over thousands of years while at the same time modern humans increased in number."

        http://www.bbc.com/news/science-environment-28693371

        Toki ihmissyönnistä on tuoltakin ajalta todisteita, kuten espanjalaisesta Gran Dolina -luolasta yli 800 000 vuotta vanhoja luita, joissa on merkkejä ihmissyönnistä.

        Syntiinlankeemuksen ajankohta siis siirtyi vielä hivenen.


    • IlkimyksenJalkavaimo

      Voisikohan joku kreationisti antaa vastauksen yksinkertaiseen kysymykseen: Mitä on argeologia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3426
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1203
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1094
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      948
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      880
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      39
      777
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      198
      705
    Aihe