Kysymyksiä puoluetoimistolle

Milloin alkavat esikarsinnat seuraavan puoluekokouksen pierukilpailuun? Ovat lajit edelleen samat (vapaapieru pystystä, tuhnu makuulta ja puntari koululla)? Onko puoluetoimisto jo julkaissut lupaamansa yksityiskohtaiset säännöt, kun viime kilpailussa epäiltiin niiden olevan vain puolue-eliitin tiedossa? Järjestetäänkö tällä kertaa joku sarjajako, koska viime kerralla muristiin yhden sarjan suosivan kohtuuttomasti puolueeliitin ammattipierijöitä?
Huhujen mukaan järjestetään 18 alueellista esikarsintaa SOTE-alueiden mukaan, pitääkö paikkansa? Pitääkö paikkansa huhu, että Soini-säätiö tulee myöntämään apurahoja nuorille lahjakkaille pierijöille?
Ellei noita asioita ole ehditty toimistossa hallituskiireiden takia miettimään, puolueen kannattajat voisivat tällä palstalla esittää myönteisessä hengessä ehdotuksia. Ehdotuksia varmaan kannattaa lähettää suoraan myös työmies Putkoselle, joka hoitaa kaikki puolueen massatapahtumat.

Kunnioittavasti I.V.
3067
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

Pariisin ilmastokokous käsittelee kuulemma persujen pierupäästöjä. Ne koetaan ongelmaksi jo koko Euroopassa, kohta koko maailmassa? Suomea odottaa miljardilasku persujen suolikaasupäästöjen vuoksi?

Äänestä
  • Tuo on vihervassuhurrien valeita. Perustuslaissa on taattu pieremisen vapaus, eikä sitä saa rajoittaa edes ammattiliiton perustamisella. Näin sanoo 90 % asiantuntijoista.

    Äänestä

Olisiko harkittava naisille omaa sarjaa? Eipä sillä, itse pärjään kyllä hyvin miesten sarjassakin. Oma erikoisuuteni on kovan harjoittelun tuloksena syntynyt hajuton pieru. Se vaatii tiukkaa ruokavaliota ja suolihuuhtelun ennen pieruaktia.

Äänestä
  • Kai se persun hajutonkin pieru pitää sentään kunnon pörinän?

    Äänestä

  • Pörinäpuoleen on tässä pierussa kiinnitetty erityistä huomiota. Se suunniteltu nimenomaan kilpailukäyttöön ja näin ollen ääniominaisuuksiltaan vaikuttava.

    Äänestä

  • pörinässäriittää kirjoitti:

    Pörinäpuoleen on tässä pierussa kiinnitetty erityistä huomiota. Se suunniteltu nimenomaan kilpailukäyttöön ja näin ollen ääniominaisuuksiltaan vaikuttava.

    Kaasua taitavasti säännöstellen olen päässyt yli minuutin pöristelyjaksoihin. Uskoakseni olisin kova sana pierukisan "pitkillä matkoilla".

    Äänestä

Ehdotan lajivalikoimaan kuningasjytkyä (Royal Big Fart). Tällä taataan puheenjohtajalle asemansa demokraattiseksi vahvistamiseksi ainakin yksi voitto, vaikka hänet tunnetaankin parhaiten tuhnutaiturina.

Äänestä
  • "Sinun pierusi ei voi haista pahalle, koska se on sinun pierusi"

    Isä Timo

    Äänestä

  • Isä-Timo-valistaa kirjoitti:

    "Sinun pierusi ei voi haista pahalle, koska se on sinun pierusi"

    Isä Timo

    Kyllä noin on, persujen pieruilla on paavin siunaus.

    Äänestä

  • "Royal Big Fart" - oikea kuningasjytky, sopisi hienosti pierukilpailujen "lähtölaukaukseksi", jonka kilpailujen suojelija isä-Timo itse suorittaa.

    Äänestä

  • Kanuunapieruja persujen ei kuitenkaan kannata päästellä itärajalla, sillä ne saatetaan tulkita uusiksi Mainilan laukauksiksi?

    Äänestä

  • lähtölaukaus kirjoitti:

    "Royal Big Fart" - oikea kuningasjytky, sopisi hienosti pierukilpailujen "lähtölaukaukseksi", jonka kilpailujen suojelija isä-Timo itse suorittaa.

    Tuo on hyvä ehdotus! Olisiko "Royal Big Bang" sopivampi käännös? Se kuvaisi persujen myötä syntyneen uuden poliittisen universumin alkua Suomessa.

    Äänestä

Otsoonikerron on kuulemma ohentunut huomattavasti Suomen kohdalla, persujen pierujen vuoksi? Siksi on ihan kohdallaan arvio, että persujen suolikaasupäästöt ovat saaneet suorastaan universaaliset mittasuhteet.

Äänestä

Näihin juttuhin sopii tosi hyvin vanha sananlasku:

Tyhmät tyhjää nauravat.

Äänestä
  • Perssut osaavat sentään nauraa myös peräreijjällään?

    Äänestä

Ehdotan paraatilajin "puntari koukulla" sääntöjen tarkistamista ja vaikeuttamista. Tämä saakka jopa mitaleille on päästy varsin kurjilla suorituksilla, kunhan kansantuotetta ei ole päässyt housuihin.
Lajihan koostuu kolmesta katkeamattomasta osasuorituksesta. (a) puntarin päätä kuvaava römeä paukku, (b) vartta kuvaava pitkä tasainen törinä ja (c)koukkua kuvaava kipakka laskeva ja nouseva vinkaisu. Ehdotan, että b-osan keskelle vaaditaan lisäksi puntarin kahvaa kuvaava törinää kuuluvampi prutkaus.
Tuomariston tulee lisäksi kiinnittää huomiota prutkun ajoitukseen suhteessa alkupaukun voimakkuuten. Jos prutku tulee liian aikaisin, kuvattavana on ns. kalamiehen puntari, jolla saadaan kahden kilon muikkuja, liian myöhäinen prutku osoittaa alipainoa.

Äänestä
  • Asiallinen ehdotus, viime kerrallakin pääsi finaaliin asti onnettomia tuhnutunareita, tuhnu makuulta on oma lajinsa. Vapaapierua pystystä voisi rajoittaa siten, että toisen takajalan polven saa nostaa korkeintaan 90 asteen kulmaan. Eihän piereminen mitään permantovoimistelua tai muuta akrobatiaa ole!
    Naisille oma sarjansa, kuten "Naispierijä" ylempänä ehdottaa, koska kaasusäiliö on pienempi. Tuhnussa vain yksi sarja, eikä konjakkiaromista saa lisäpisteitä, mikä parantaa köyhän kansan menestymismahdollisuuksia.!

    Äänestä

Saisiko ne tuhnu makuulta -kilpailun säännöt? Ujona naisihmisenä olen erikoistunut siihen. Onko niitä säätiön apurajoja saatavana myös nuorille lahjakkaille tuhnuttajille, vai meneekö kaikki äänekkäille miespierijöille? Voiko nuorisojärjestön jäsen osallistua, vaikka ei vielä ole puolueen jäsen?

Äänestä

Yrjönkatu vastaa. Valitettavasti seuraavan puolekokouksen pierukilpailun järjestely on viivästynyt hallituskiireiden takia. Mutta kannetaanhan tässä vielä monta joulukuusta sisään ennen kokousta ja lippiksiä sovitellaan monenkokoisiin nauriisiin ja peräti etelän hetelmiin, kun alkavat olla kotimaisia halvempia.

Innovatiivisia uutistuksia varten on nyt perustettu työvaliokunta, johon kuuluvat puolueen ministerit, kannatussäätiön yli 90-vuotiaat hallituksen jäsenet sekä kolme etustajaa kilpailun käytännön toteutuksesta vastaavasta Suomen Suolikaasuliitosta.

Inhvormoimme työryhmän tuloksista ja pyrimme vastaamaan utsijoiden kysymyksiin.

Äänestä
  • Saisko ne työryhmän tulokset myös Suomen Uutisten sivuille? Ei kannata antaa apurahoja nuorille pierijöille, niiltä tulloo vaan semmosta postmoternia tekotaite pierua.

    Äänestä

  • PS pierukilpailun raatiin kelpaa nykyisin kuulemma vain ministeriryhmän jäsenet? Miksi pieruraadissa ei ole enää rahvaan edustajia? Eivätkö he osaa piereskellä riittävän herraskaisesti?

    Äänestä

Onko kilpailussa sarja myös kuoroille?

Äänestä
  • Persujen sekakuorot ovat harjoitelleet toreilla ahkerasti jo vuosikausia. Odotettavissa onkin oikea kuorojen sota, joissa peruSSpieruja ei säästellä eikä desipeleissä tingitä.

    Äänestä

Ehdotan uutta erikoissarjaa meille joille on vuosien varrella kasvanut sankkireijaän suulle kaikenlaista pukamaa ja hetulaa, ja jotka synnyttävät rikkaita äänivariaatioita - riippuen tietenkin henkilön itsensä musiikkikorvasta ja innosta harjoitella.

En halua kehua, mutta väitän pystyväni sankkireikäni suulle kasvaneiden hetuloiden avulla matkimaan useimpia puhallusoittimia sangen aidosti. Parhaillaan on työn alla eniten ihailemani puhallinsoittimen, alttoklarinetin melankolinen äänimaailma. Muutama soittimen tunnetun taitajan mr. Acker Bilkin biisiä alkaa olla jo hallussa - ehkä parhaiten tämä kaihoisa "Strangers on the Shore":

https://www.youtube.com/watch?v=7jzx664u5DA

Äänestä
  • Kilpailu ei toistaiseksi ole tarkoitettu ammattilaisille pierijöille, mutta pohtimme työryhmässä mahtollisuutta järjestää heille oma sarjansa.

    Äänestä

  • Puoluetoimisto kirjoitti:

    Kilpailu ei toistaiseksi ole tarkoitettu ammattilaisille pierijöille, mutta pohtimme työryhmässä mahtollisuutta järjestää heille oma sarjansa.

    Ehkäpä jonkinlaisia näytösnumeroita varsinaisen kilpailun yhteyteen ammattimaisille pierijöille. Ne olisivat varmaankin yleisöstäkin viihdyttäviä.

    Äänestä

Työmies kuulemma harjoittelee toimistolla salaa pieruvirtuoosiksi? Siksi hän ajoi jo sieltä pois satasenakat ja nenäkkäät ps nuoret keskittymistä häiritsemästä?

Äänestä

Luulin, että pierukilpailut ovat meidän monopolimme, mutta joku on varastanut idean, katso
http://yle.fi/uutiset/perasmies_suojelee_piereskelyn_sm-kisoja/6228533

Onko puoluejohto salaa jäsenten selän takana tuossa mukana? Pelkään, että ammattipierijöinä ovat tietysti kahmineet kaikki palkinnot köyhän kansan nenän edestä

Äänestä
  • Puolue ei kannata muita monopoleja kuin omaansa. Meillä on Nuo muka SM-kilpailut on järjestetty salakavalasti selkämme takana, ilmeisesti suru-säätiöiden rahoituksella ja vihervassujen tukemana. Jos tuohon surkeaan kilpailuun on osallistunut puolueen jäseniä, heität tullaan heti erottamaan. Tutkimme, voitaanko nostaa syyte itean laittomasta kopioinnista tahi ainaskin määrätä uhkasakko, ettei meitä laittomasti matkita.

    Äänestä

Jatkossa vain Isä Timon palvojat saavat piereskellä vapaasti kautta maan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Iivana_Nyhtäänköljä kirjoitti:

Milloin alkavat esikarsinnat seuraavan puoluekokouksen pierukilpailuun? Ovat lajit edelleen samat (vapaapieru pystystä, tuhnu makuulta ja puntari koululla)? Onko puoluetoimisto jo julkaissut lupaamansa yksityiskohtaiset säännöt, kun viime kilpailussa epäiltiin niiden olevan vain puolue-eliitin tiedossa? Järjestetäänkö tällä kertaa joku sarjajako, koska viime kerralla muristiin yhden sarjan suosivan kohtuuttomasti puolueeliitin ammattipierijöitä?
Huhujen mukaan järjestetään 18 alueellista esikarsintaa SOTE-alueiden mukaan, pitääkö paikkansa? Pitääkö paikkansa huhu, että Soini-säätiö tulee myöntämään apurahoja nuorille lahjakkaille pierijöille?
Ellei noita asioita ole ehditty toimistossa hallituskiireiden takia miettimään, puolueen kannattajat voisivat tällä palstalla esittää myönteisessä hengessä ehdotuksia. Ehdotuksia varmaan kannattaa lähettää suoraan myös työmies Putkoselle, joka hoitaa kaikki puolueen massatapahtumat.

Kunnioittavasti I.V.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu