Eli olen tässä kuussa saanut pari kappaletta Urheilu-lehteä ja laskukin tuli sitten jo tuossa muutama päivä sitten. Tänään soitin puhelinpalveluun ja lopetin tilauksen. Joten kysymys on, että nyt kun olen lopettanut tilauksen, niin pitääkö tuo lasku silti maksaa vaikka vain 2 kpl lehtiä on vasta tullut?
Lehden kestotilauksen peruminen (KIIRE)
9
262
Vastaukset
- Riippuujaroikkuu
Riippu siitä oletko tilannut lehden vai saanut kaksi sen numeroa tilaamatta sitä. Jos olet lehden tilannut, laskukin on tietysti maksettava. Jos et ole lehteä tilannut, lehden on oikeudessa kyettävä todistamaan, että olet sen tilannut saadakseen rahansa. Oikeusjutun häviäjä maksaa kummankin osapuolen oikeudenkäyntikulut.
Lehti ei tosin tietenkään ole niin tyhmä, että veisi asian oikeuteen, jos tietää jutun varmasti häviävänsä.- epätietoinen124
Kiitos vastauksestasi! Ensimmäistä kertaa ylipäätään tilasin mitään tälläistä puhelinmyynnin kautta, niin en oikein tiennyt miten näiden asioiden kanssa menetellään. 5kk tätä lehteä pitäisi tulla tarjouksen perusteella, mutta nyt kun peruutin tämän, niin maksanko nyt siis näistä kahdesta lehdestä koko 5kk lehtien hinnan vai tuleeko nämä loputkin lehdet sieltä sitten postiluukusta sisään?
- Riippuujaroikkuu
Itse en koskaan missään tapauksessa tilaa puhelimitse mitään, koska kumpikaan osapuoli ei kykene todistamaan sanojaan riitatapauksissa ellei ole nauhoittanut puhelua. Jos olet tilannut lehden viideksi kuukaudeksi, tietysti maksat viiden kuukauden hinnan.
- epätietoinen124
Siis vaikka peruutin jo tilauksen, niin silti maksan koko summan? Haluan vain varmistaa, en jankata :)
- kippuraliisa
Lopetitko tilauksen heti vai sitten kun tuo tilausjakso loppuu?Itse jos olen saanut yhden lehden ja tulee lasku,niin soitan ja sanon että haluan lopettaa tilauksen HETI.Joskus joudun maksamaan siitä yhdestä lehdestä,mutta toisinaan käy niinkin,ettei tarvi maksaa sitäkään. :)
- kipsa
En maksa laskuja, jotka tulevat tämän viestin jälkeen. KIITOS
terveisin Kirsti Saarela - ensin
PERUN VALITUTPALAT LEHDEN JA HETI EN LUE ENKÄ OLE LUKENUT YHTÄÄN LEHTEÄ VANHAA IHMISTÄ JYMÄYTETTÄÄN t:ELVI MÄNTYLÄ LIMINKA 0110460227 /30634 /P100 HONKITIE 1 91900 LIMINKA
- käyttäkääjärkeä
Re kaksi edellistä kirjoittajaa. Ei teidän lehtitilauksenne pääty sillä, että siitä tänne kirjoitatte. Ei kukaan niitä täältä lue.
- kokemusta.on
Kestotilauksen peruutus päättyy maksetun tilausjakson loppuun.
Jos peruuttaa puhelinmyynnin kautta tehdyn tilauksen, harkinta-aika on kaksi viikkoa ilman mitään syytä ja mahdolliset lehdet saa pitää maksutta.
Jos peruutus tapahtuu kahden viikon jälkeen ja ennen tilauslaskun maksamista, lehtitalo laskuttaa saamasi lehdet. Alkuperäistä tilauslaskua ei silloin tarvitse maksaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1642579Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668