autonomisen hermoston rauhoittumisen kesto

30vuottavanhaharppu

Hei! minulla on ollut jo lähes 15vuotta moninaisia oireita, sydän pompottaa tiettyinä aikoina 90 hujakoilla levossa ja olo on vetelä.
Kaikki alkaa yleensä flunssan jälkeen liikunnasta palautuessa, jolloin esimerkiksi pulssi jää pitkäksi aikaa ylös, eikä laske millään alas. Pidän aina 1viikon pituisen tauon flunssan oireiden jälkeen ja 1viikon pituisen kevyen "totuttelun treeniin"
Silti kunto tuntuu sellaiselta, kuin ei olisi vuosiin harrastanut liikuntaa. Olen myös kokeillut pitää pitemmän kevyen jakson, joka sisältää 2kk pelkkää rauhallista kävelyä. silti kun aloittaa liikunnan hieman kovempaa, niin tulee selkeitä autonomisen hermoston ylirasituksen oireita ja oireet voi kestää puolikin vuotta, vaikka kuinka koittaisi rauhoittavia hoitoja tehdä.
Joskus olen ollut terveenä ilman flunssia pitemmän jakson, niin oireet ovat kuitenkin tasaantuneet ja kunto, palautuminen ennallaan.
Kellään muulla tälläisiä pitkiä parannusjaksoja flunssasta? yhtä helvettiä suoraan sanottuna kun pitäisi töihinkin jaksaa, mutta siitäkään tahdo palautua.

2

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suolaton

      Onko sulla ikinä mitattu natriumia verestä? Se mitataan usein muiden arvojen ohessa. Mulla on ollut alhaiset natriumit ja se aiheuttaa aika samanlaisia oireita; sydän lyö kovaa, lihakset jumittaa tai on hervottomat, mieli on hermostunut tai sumunen, ei pysty keskittymään, ajatukset kiertää kehää, mitään ei jaksais tehdä jne.

      Nykyään juon ekana aamulla 1/4 teelusikallisen merisuolaa puolessa lasillisessa vettä, eikä oireita ole ollut.

      • 30vuottavanhaharppu

        Ei ole ainakaa ole ollut puutosta edellisissä mittauksissa. tulee syötyä aika hyvin muutenkin ja lisäravinteinakin jopa magnesiumit yms, mutta voi olla että käyn mittaamassa veriarvoja kuitenkin tässä lähiaikoina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe