Olen itse ulkomaalaistaustainen ja lapsena koin jonkin verran rasismia. Mietin, että voiko rasismin takana olla ryhmäkäyttäytymisen ilmiö osittain eli voiko se olla kulttuurillinen ominaisuus. Tutkin maahanmuuttoa ja kotoutumista ja mielestäni osalla ulkomaalaistaustaisilla on samanlaisia rasistisia piirteitä kantaväestön ja erilaisten uskonnollisten ryhmien kohtaan. Kirjoitin lisää omista kokemuksistani ja ajatuksestani blogissani.
Linkki löytyy tästä:https://sibilpolitical.wordpress.com/2015/11/29/sibil-senkin-rasisti/
Mitä mieltä olette asiasta?
Sibil
Linkki löytyy tästä:https://sibilpolitical.wordpress.com/2015/11/29/sibil-senkin-rasisti/
Mitä mieltä olette asiasta?
Sibil
Vastaukset 12
Vanhimmat
Moi kaikki!
Onko mielestänne nykymuotoinen maahanmuutto aiheuttanut ongelmia ja jos on, miten niitä tulisi ratkaistaa? En kysy onko mielestänne ongelmia maahanmuuttajissa vaan nimenomaan sitä, onko nykyinen politiikka vääränlainen tilanteeseen nähden.
Alla olevassa linkissä olen laittanut mahdolliset ongelmat omasta mielestäni liittyen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikkaan. Erityisesti minua kiinostaa mielipiteenne siitä kannattaisko tehdä kansalaisaloite lakimuutoksesta, jonka olen selittänyt (vapaamuotoisesti) kohdassa ”kotouttamispolitiikkaa; kysymys 4”.
https://sibilpolitical.wordpress.com/2015/12/02/minka-ihmeen-maahanmuuttokriisi-osa-2/
Tässä koko teksti, missä pohjastus alussa:
https://sibilpolitical.wordpress.com/2015/12/02/minka-ihmeen-maahanmuuttokriisi-koko-teksti/
P.S. Olen pahoillani kielivirheistä, en ole syntyperäinen suomalainen, kuten nimestäkin huomaa.
Sibil
Tätä mieltä
https://www.youtube.com/watch?v=QMXEapFMq-4
Unohtamatta tätä
https://www.youtube.com/watch?v=YQ9zv3hsMsY
No olihan islamilaisillakin kulta-aika , jolloin kulttuuri, tiede ja taide kukoistivat. Kuitenkin kaikkien uskontojen ideologia on mielestäni köyhien massahallinta ja rikkaiden verotussysteemi (esim almujen maksuun). Esim Mohamedin elinaikana noin. vuonna 620 kun islam lähti leviämään niin juutalaiset ja kristityt saivat pitää uskontonsa JOS he suostuivat maksamaan veroja (eli suojelurahaa) siitä. Luonnollisesti köyhien oli käänyttävä muslimeiksi. Tämän takia mielestäni alkuperäinen ideologia tämän (ja muiden) uskonnon suhteen on köyhien massahallinta pelolla.
voi vittu. Oot nero(!) Kohta varmaan hoksaat, että pyörä on keksitty, kun pääset historian kirjassa sivulle 700.
S24 mensalainen kirjoitti taas asiallisen kommentin.
Nerokasta(!)
Totta. Kerro lisää.
meinaatko kirjoittaa minusta tieteellisen tutkimuksen(!)
Nautiskele sitä ennen tuo kolme kertaa peräkkäin:
https://www.youtube.com/watch?v=WmnUayaQyBk
Mee sitten maata...
konnat ja turhat elätettävät ulos maasta,rahalliset etuudet pois turvapaikanhakijoilta.kotouttamisrahat otettava kehitysapumäärärahoista ettei niillä enää kasvateta lisää elätettäviä.
Painan pitkää paskaista ja fyysisesti raskasta duunia hiekkapuhaltaja ja sekä siinä ohessa erillaisia muita metallialan töitä tehden, firma jossa työskentelen 2kymmenettä vuottani tekee tavaraa vientiin. Kun olen painanut pitkän päivän hallilla, käynyt kotona saunassa ja istun olut kädessä katsomaan telkkaria niin onko minulla oikeus maahanmuuton kustannusten maksajana närkästyä kun telkkarissa joku somaliukko tai akka taas huutaa suu vaahdossa kaikkien suomalaisten olevan paskiaisia ja rasisteja. Kun sitten minä arvostelen näitä suomalaisten veronmaksajien piikkiin eläviä mustia akkoja ja ukkoja heidän rääkymisestään niin olen heti rasisti. Eiköhän se ole niin että "lystin" maksajallakin on oikeus mielipiteeseensä, ei vain siitä "lystistä" nauttivilla mamulla.
Susta tulee hyvä kannattaja lakialoitteeseen. Kotouttamisessa on paljon ongelmia, minkä olen itsekin nähnyt henkilökohtaisesti, kun kasvoin. Sosiaali- ja oikeussektori on täynnä virkoja, joiden tehtävä on nimenomaan hidastaa oikeata kotouttumista ja pikemminkin työllistää sosiaalivirastoa sekä oikeusturvan kautta muita virastoja. Yksilön vastuu on järjestelmällisesti karsittu, jotta tehtäisiin yksilöstä riippuvainen näistä virastoista ja siten viranomaiset saisivat ikuisen virran eläköitymiseen asti. Siihen saakka jatketaan vanhaan malliin ja tulevaisuus jätetään meille nuorille hoidettavaksi. Näin itse näen asiaa.
Jos Suomessa olisi aitoa kilpailua yrittämisessä sekä työmarkkinoissa monista esim. hyysatyistä nisteisetä olisi tullut pienyrittäjiä. Mutta se ei ole ay-liikeiden agendalla.
Ilmeisesti olet oikeassa, tai sitten kaikki ne musunegru ovat vaan yksilöinä rasisteja.
Hei!
Mitä mieltä olette median roolista nykykriisien aikana? Pitäisikö sen keskittyä enemmän hallituksen toimintaan (tai toimimattomuuteen) kuin usuttaa kansan osapuolia tosiaan vastaan? Rakentavaa kritiikkia kiitos!
Vastatkaa kyselyyn, jos kiinostaa. Linkki alla:
http://goo.gl/forms/guZOji8ROI
Olen kirjoittanut itse aiheesta blogissani:
https://sibilpolitical.wordpress.com/2015/12/04/tutkivan-journalismin-alastulo/
Sibil