On mielestäni vastuutonta pitää kissaa tai koiraa jos on työtön ja köyhä.
Miten köyhä auttaa lemmikkiään jos se vaatii hoitoa ja rahaa ei ole?
Miten köyhä auttaa lemmikkiään jos se vaatii hoitoa ja rahaa ei ole?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lemmikin tarpeisiin on aina rahaa. Meinasitko, että köyhällä sydänkin on huonompi.
työttömällä on aikaa lemmikilleen ja usein köyhä pitää parempaa huolta eläimestä kuin rikas. Ei se käsilaukussa timanttipantaa kantava pikkupiski ole onnellinnen, onnellisempi on pyykkinarun päässä tien penkkaa haisteleva sekarotuinen, joka sa olla koira. Eikä edes vaatetta tarvtiseva koira talutta kaada. Kirpparilt aotettu ihmisten vaate köy vähöllä tuunaamisella koirallekin, tehty on.
Ainoa johon köyhä voi luottaa, valheellisessa maailmassa.
Köyhäkin tarvitsee ystävän.
Aivan ja lemmikit on siinä hyviä.
Elän minimitoimeentulotulolla joten en voi ajatella esim. koiran hankkimista, koska minulla ei olisi varaa sen ruokaan, tarvikkeisiin ja eläinlääkäri- sekä lääkekuluihin.
Tosin olisi julmaa jos joku joutuu työttömyydestä tai (sairaus-) tai eläkkeestä seuraavan köyhyyden takia joutuisi lopettamaan tai antamaan pois rakkaan lemmikkinsä.
Kotieläin on perheenjäsen. Lisäksi kotieläimen terveysvaikutukset ovat suuret monelle ihmiselle, joten yhteiskunnan kannattaisi maksaa köyhän lemmikinkin hoito toimeentullon määrää lisäävänä tekijänä.