isis uhkaa venäläisiä thaimaassa , ei suomessa ?

venäläisten syyrian isis pommitusten vuoksi Isis aikoo iskeä venäläisiä lomalaisia vastaa mm Thaimaassa.
Hmm
Myös suomeen tulee satoja tuhansia venäläisiä turisteja
ja suomeen on tullut tuhansia Isis kannattajia
Jaa'a
--------------
Lähteet: Isis aikonut iskeä venäläisiä vastaan Thaimaassa

Perjantai 4.12.2015 klo 06.16

Äärijärjestö Isis saattaa kaavailla iskuja venäläisiä vastaan Thaimaassa, kertovat thaimaalaiset lähteet.

Julkisuuteen on vuotanut Thaimaan poliisin erikoisyksikön raportti, jonka mukaan kymmenen syyrialaista matkusti lokakuussa Thaimaahan tarkoituksena iskeä venäläisten suosimiin kohteisiin. Raportin mukaan ryhmä on kytköksissä Isikseen.

Isis on uhannut Venäjää kostoiskuilla sen jälkeen kun maa aloitti ilmaiskut Syyriassa syyskuun lopulla. Lokakuussa Egyptistä lähtenyt venäläinen matkustajakone syöksyi maahan, ja Isisiin liitetty ryhmä ilmoitti pudottaneensa koneen kostoksi.
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tämä on aikas mielenkiintoinen , tänne Suomeen on ujuttautunut satoja Isis taistelijoita (kiitos Pipilä) ja täällä käy tai no on käynyt paljon itänaapuri turisteja ,hmmm ja jos isku tulee tulee myös Putin koska hän auttaa aina omia kansalaisiaan.

Äänestä

Koska alkaa pakolaisten maakuntamatkailu Itä-Suomeen? Venäläisten ykköspaikat lienee edelleen siellä. No, Serena, Jumbo... Joukot on paikalla valmiina.

Äänestä

Joku kirjoittikin jo viime viikolla, että Thaimaassa, lähellä Malesian rajaa oli islamistit ampuneet bussipysäkille budhhalaismunkin, noin 30-vuotiaan naisen ja tämän pienen lapsen.

Indonesiassa on katkottu päitä muslimien toimesta mm. koulumatkalla olleilta teineiltä ja "vääräuskoisilta" aikuisilta.

Ei ilmeisesti ole suvaitsevaisuuspropagandan agendalle sopivaa uutisoida todellisuus rehellisesti? Muslimien väkivalta muita ihmisryhmiä kohtaan on läsnä kaikkialla maailmassa., paitsi niillä alueilla jotka eivät muslimeita alueelleen huoli.

Minun mielestäni on nyt muslimeiden kautta maailman todistettava, että ovat rauhanuskonto. Muuten en usko, eikä usko juuri kukaan muukaan. Muslimien teot ympäri maailmaa puhuvat ihan muuta.

Muslimit olisivat kaikkein kykenevimpiä laittamaan väkivaltaiset yhteisönsä jäsenet ojennukseen. Jos haluaisivat. mutta eivät näemmä halua.

Kuvitelkaapa, jos ympäri maailmaa raportoitaisiin kristittyjen tekemistä terroriteoista, joita olisi siis tusinoittain muutaman kuukauden sisällä? Ihan varmasti olisi paavista lähtien kaikki julistamassa hätätilaa, ja auttamassa syyllisten kiinnisaamista.

Äänestä
  • Toisaalta rivimuslimin on usein yhtä vaikea olla perillä jonkun toisen radikalisoitumisesta kuin vaikkapa suomalaisten siitä, että koulukaverista tuli kouluampuja. Ihmisen pimahtaminen tms. ei välttämättä näy mitenkään päällepäin, koska ei hän välttämättä kenellekään tervejärkiselle niitä suunnitelmiaan kerro, jos ylipäätään kenellekään.

    Äänestä

  • Thaimaan ja Malaysian rajamailla on jo taisteltu kauan (kymmeniä vuosia)..musliimisissit vastaan thaigovernement. Olen itsekkin ollut siellä rajalla kauan sitten parikin kertaa ja jouduin aika kusipaikkaan...silloin ymmärsin että nyt tää jätkä lähtee vetämään sinne mistä tuli...... katsomatta taaksepäin.
    Pari muutakin paha paikkaa on sattunut elämän varrella ulkomailla mutta on vaarallisempaa mennä tänään NO Go Zoneiin esimerkiksi ruotsissa. Kohta sama suomessa. Kyllä noi mamujengit (erikoisesti somalit) pitäisi laitta ojennukseen.

    Äänestä

Onneksi nuo aikaisemmin venäläisten lomailijoiden suosiossa olleet majoitustilat on kohta muutettu pakolaiskeskuksiksi. Toisaalta niitä nyt ollaan tyhjentämässä, kun pakolaiset tarvitsevatkin kokopäiväisen poliisivalvonnan lähelleen, niin että mielenkiintoista.

Äänestä
  • Tässä taloudellisessa tilanteessa pitäisi perustaa pakolaisleirejä konttimajoituksella Suomeen saapuneille turvapaikanhakijoille.

    Kun ei pakolaisleiri lähempänä kotia kelvannut, niin perustetaan se tänne. Lapsille kouluopetusta leirissä, niin eivät kuormita kuntien koulujärjestelmää juuri nyt. Ehditään varautua. Ja turhaahan se on suopmalaiseen koulujärjestelmään alkaa kotouttaa ihmisiä, jotka eivät välttämättä saa edes jäädä tänne.

    Aidatut ja vartioidut leirit parantavat myös yleistä turvallisuutta. Ne myös erottelevat jyvät akanoista. Todellinen pakolainen tyytyy poikkeusoloissa poikkeuksellisiin asumisjärjestelyihin, seikkailijat ja terroristit eivät.

    Valvonta ja järjestyksenpito tulisi halvemmaksi ja helpommaksi.

    Kukaan ei myöskään pääsisi tekemään tulijoilla bisnestä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yutvbkhli kirjoitti:

venäläisten syyrian isis pommitusten vuoksi Isis aikoo iskeä venäläisiä lomalaisia vastaa mm Thaimaassa.
Hmm
Myös suomeen tulee satoja tuhansia venäläisiä turisteja
ja suomeen on tullut tuhansia Isis kannattajia
Jaa'a
--------------
Lähteet: Isis aikonut iskeä venäläisiä vastaan Thaimaassa

Perjantai 4.12.2015 klo 06.16

Äärijärjestö Isis saattaa kaavailla iskuja venäläisiä vastaan Thaimaassa, kertovat thaimaalaiset lähteet.

Julkisuuteen on vuotanut Thaimaan poliisin erikoisyksikön raportti, jonka mukaan kymmenen syyrialaista matkusti lokakuussa Thaimaahan tarkoituksena iskeä venäläisten suosimiin kohteisiin. Raportin mukaan ryhmä on kytköksissä Isikseen.

Isis on uhannut Venäjää kostoiskuilla sen jälkeen kun maa aloitti ilmaiskut Syyriassa syyskuun lopulla. Lokakuussa Egyptistä lähtenyt venäläinen matkustajakone syöksyi maahan, ja Isisiin liitetty ryhmä ilmoitti pudottaneensa koneen kostoksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu