Natoon liitymisen este Suomessa

Suoraan sanoen se on ns. ryssän pelko. = Suomettumis-ilmiö.
Tämä on tietenkin toisaalta ymmärrettävääkin.
Meitä täysin ylivoimainen valtio yrittää tehdä meidät alamaisikseen.
Kansahan pelkää, joka on aivan luonnollista, kun vastassa on 143-miljoonainen kansa vastaan 5-miljoonaa ihmistä.
Tätähän ryssien tahto juuri on ollut ja tulee aina olemaankin.
Elikkä suuren ylivoiman turvin tehdään ryöstöjä-, valloituksia-,maa-alueiden haltuunottoa ja reuna vatioiden hyvinnvoinnin väkivalloin ryöstämistä.
Miksi odotamme tuhoa? Miksi emme liity Natoon?
1353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei kannata ryhtyä eturintamaan ja tulla tapetuksi Pohjoisatlannin valtioiden takia.

Äänestä

Suomen poliittisen johdon tulee tuntea vastuunsa ja tehdä kestävä turvallisuuspoliittinen ratkaisu, ainoa oikea Suomen tie. Lähettää NATO:n päämajaan hakemus.

Äänestä
  • Ei se ole paras ratkaisu Suomelle, liittymisen jälkeen jännitys itärajalla tulisi kasvamaan....olisiko kansalaisten parempi ja turvallisempi olla?
    Edelleen tuon Paasikiven mietteet esille ajankohtaisena asiana....hyvät ja luottamukseen perustuvat suhteet Venäjään ja tietenkin perinteisesti kaikkiin maihin.
    Natoa ei tarvita silloin turvaamaan Suomen itsenäisyyttä, vaan se hoidetaan fiksusti Paasikivi-Kekkosen sanelemaa tietä.

    Äänestä

Kuvitteellisten pelkotilojemme vuoksi
Jos tässä joku pelkää, niin Natottaja

Äänestä

Yhtään järkevää vastausta ei ole vielä tullut, niin jatkanpahan omien näkemyksieni kertomista.
Kuvitellaanpa nyt esim. tilannetta jossa Ruotsi & Suomi olisivat jo Natossa.
Mitä Venäjä voisi tehdä?
Eiväthän he voisi hyökätä Suomeen ilman että Nato sanoisi (no can do) eli ei käy!

Äänestä
  • Kuvittelet ja sen huomaa....eihän Venäjä ole tulossa Suomeen....ihan järjetöntä?
    Venäjällä pelottelu on Nato lobbausta, ei muuta.....mutta sinällään idioottimaista ja vastuutonta.

    Äänestä

  • Mutta jos Natomaa Esim. ,Turkki lietsoo sodan, olemme siinä Natojäsenenä mukana.
    Kysyn mitähän Venäjä tekisi, oikeutetusti.

    Äänestä

  • Tällä hetkellä Suomi EI OLE NATO-maa eikä Rys-ä hyökkää Turkkiin KOSKA se on Neton jäsenmaa!

    Äänestä

En ole huomannut mitään uhkaavaa elettä Venäjän taholta joten aloittajan arvailuitten pohjaltako meidän tulisi heittää lakkia ilmaan naton puolesta?
Enpä usko.

Äänestä
  • No Bupi nyt ei8 huomaisi yhtään mitään vaikka Muna-armeijan sotilas panisi punkassa vieressä eukkoaan!

    Silmä näkee mitä haluaa!

    Äänestä

  • Venäjä ei hyökkää eikä uhkaa, pietään diplomatialla ja uskottavuudella välit kunnossa, niin kaikki hyötyvät ja turhaakin turhempi pelko poistuu ihmisten mielistä.

    Äänestä

Kannatta keskustella ja pitää hyvär välit naapurin kanssa. Sehän on selvä asia.

Äänestä

Putin ei paljoa piittaa diplomaatista.
Ry ssä kunnioittaa vain ja ainoastaan voimaa, ja kun on voimaa, se antaa vastustajan olla rauhassa. Siispä natoon.
Ps. Kekkonen ja Paasikivi on kuollut...aikoja sitten, mutta Stalinin henki elää idässä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ÄlkääEnääPelätkö kirjoitti:

Suoraan sanoen se on ns. ryssän pelko. = Suomettumis-ilmiö.
Tämä on tietenkin toisaalta ymmärrettävääkin.
Meitä täysin ylivoimainen valtio yrittää tehdä meidät alamaisikseen.
Kansahan pelkää, joka on aivan luonnollista, kun vastassa on 143-miljoonainen kansa vastaan 5-miljoonaa ihmistä.
Tätähän ryssien tahto juuri on ollut ja tulee aina olemaankin.
Elikkä suuren ylivoiman turvin tehdään ryöstöjä-, valloituksia-,maa-alueiden haltuunottoa ja reuna vatioiden hyvinnvoinnin väkivalloin ryöstämistä.
Miksi odotamme tuhoa? Miksi emme liity Natoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu