Seksitauti tytöllä, joka on neitsyt?

SimoPekka69__

Yksinkertainen kysymys: voiko neitsyellä olla minkäänlaisia sukupuolitauteja?

Tapasin äskettäin yhden tytön, joka kertoi olevansa neitsyt (ei ole syytä epäillä että valehtelee).

Yhdynnässä hänen kanssaan toki kortsut käytössä, mutta mietin oraaliseksin kannalta - tarvitseeko pelätä tauteja? Ennen häntä kävin testeissä (HIV, kuppa, klamydia, tippuri) ja kaikki tulokset negatiivisia, joten mulla tauteja ei ole.

Mitään oireita ei ole ilmaantunut ja kysyn teidän mielipidettänne.

4

5054

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllävoi

      Herpes ja kondylooma voi periaatteessa olla neitsyelläkin.

    • Ynunyh

      Kay uudestaan testeissa jos mietityttaa? ilmaista ja aina hyva kayda saannollisesti!!

    • älä_pelkää_liikaa

      Aivan kuten joku vastasikin, herpes ja kondylooma voivat olla neitsyellä, itse asiassa herpes ja/tai kondylooma on valtaosalla joskus tarttunut kehoon. Tietysti vanhemmiten vielä usemmalla. Kun ei pidä tuijotella vain sinne genitaalialueelle. Monet saavat jo ihan lapsena yskänrokon eli herpeksen. Vaikkei koskaan olisi huomannut selvää rakkulaa tai syylää itsellään missään, ei siis suunlimakalvoillakaan (jota voi olla vaikea tutkia itse tarkkaan nielusta lähtien) tai muualla kropassaan, ei voi tietää onko sen saanut.
      Tuossa hyvää tietoa kondyloomasta:
      http://www.terve.fi/visvasyyla/40853-visvasyyla-kondylooma
      "Visvasyylä on erittäin yleinen sairaus. Tutkimusten mukaan noin 80 prosenttia ihmisistä on jossain elämänsä vaiheessa sairastanut visvasyylän. Useimmilla sairaus on ollut niin oireeton, että se on jäänyt huomaamatta. Erään tutkimuksen mukaan jopa 30-50 prosentilla seksuaalisesti aktiivista aikuisista on papilloomavirusinfektio, mutta vain yhdellä prosentilla on näkyviä muutoksia."

      Eli vaikka luulisi olevansa täysin tauditon, se on hyvin hyvin pienellä prosentilla ihmisistä juuri niin, ettei koskaan olisi saanut elimistöönsä mitään kondyloomaviruksista tai herpestä. On täysin mahdoton tietää onko jotain joskus saanut. Seksikumppaneiden määrän kasvaessa tietysti todennäisyys kasvaa, että olisi saanut esim. nuo edellä mainitut, joku saa jo ekalla kerralla jonkun taudin eikä aina voi edes tietää tartunta ajankohtaa ja keneltä saanut. Huolehtimalla omasta immuunipuolustuksestaan terveellisillä elämäntavoilla voi vaikuttaa puhkeaako tauti oireilemaan. Kannattaa ehdottomasti käydä ajoittain testeissä, varsinkin jos kumppanit vaihtuvat, niissä voidaan kuitenkin joitakin havaita.

      Kuka harrastaa seksiä kokovartalokumipuku päällä? Se lienee olisi tehokkain keino välttyä taudeilta, jos pelkää saavansa seksin aikana jonkun taudin. Tai se puku päällä pitäisi olla muulloinkin, ettei itse siirtele mahdollisisia viruksiaan/taudinaiheuttajia omasta kehostaan paikasta a paikkaan b...Suuseksiä ei siis pitäisi antaa eikä ottaa vastaan ilmaan suojaa yhtään kertaa, jos mahdollisimman suojautunut tahtoisi olla. Siis silloinkin, kun toinen sanoo, ettei hänellä koskaan ole tietääkseen ollut esim. herpestä/kondyloomaa suussa, sukupuolielimissä tai ihan missä vaan kehollaan. Kuka tekee niin oikeasti? Seksin harrastaminen on aina riskipeliä.

      • älä_pelkää_liikaa

        Niin ja siis niissä testeissä ei voi testata herpestä eikä tuota kondyloomaa mikäli ne ovat sillä hetkellä oireettomassa tilassa. Oireettomia kantajia on paljon. Eli valitettavasti aloittajakaan, et voi sanoa olevasi 100 varmasti puhdas. Harvoinpa testaavat suuta, kun mennään niihin testeihin.... Tämä on villi veikkaus, että vain alapäätutkitaan miköli ei pyydä erikseen katsottavaksi esim. suuta. Hyvä tietysti, ettei mitään testattavista todettu etkä mistään oireista kärsi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5534
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      195
      3557
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2368
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2365
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1158
    6. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1038
    7. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      62
      1017
    8. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1002
    9. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      81
      961
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      955
    Aihe