http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/342360-talta-nayttaisi-uusittu-hameentie-jopa-seitsemat-liikennevalot-poistuisivat
Pyöräilijämafia kyykyttää autoilijoita.
https://www.kuntalaisaloite.fi/fi/aloite/2261
Vastusta Hki Hämeentien muuttamista
12
100
Vastaukset
- vajakit_pakkohoitoon
Miksi suotta vastustaa hyvää ideaa.
- jkhfpaisuhrf
Ketä kiinnostaa yksi katu Helsingissä? Ihan kuin kaikki mahdollinen pyörisi sen ympärillä, kuinka monta autoa saa mahtumaan raitiovaunujen väliin.
- Hyvä_hyvä
Hienolta näyttää. Näin pyöräily- ja jalankulkuliikenteen olosuhteita parannetaan. Ei enää kiertämistä Sörnäisten rantatien kautta, jos haluaa vaikka pyöräillä turvallisesti...
Kansalaisaloite tätä vastaan näyttää myös etenevän hienosti. Kahden vikon jälkeen jo seitsemän allekirjoitusta. Enää noin 2500, niin se menee eteenpäin. Ehkä. Ottamatta kantaa itse asiaan, on uutisessa pari aika mielenkiintoista lausetta:
> Hämeentien liikenne sujuvoituisi kaikilta osin
Ei kyllä ainakaan henkilöautoliikenteen osalta... Päin vastoin, nykyinen huono tilanne muuttuisi mahdottomaksi (tai ainakin laittomaksi).
> Nykytilassa henkilöautoja on vuorokaudessa 7 500–10 500. Tästä busseja on 3 000.
En tiennytkään, että bussit lasketaan nykyään henkilöautoiksi.- Heeohehei
No hesalaisille kaikki pakettiautoja suuremmat autot ovat rekkoja, ja kaikki lokkeja suuremmat lentävät ovat helikoptereita.
- Maksaja
Heeohehei kirjoitti:
No hesalaisille kaikki pakettiautoja suuremmat autot ovat rekkoja, ja kaikki lokkeja suuremmat lentävät ovat helikoptereita.
Ja kepulandian jengille kaksi autoa tunnissa kylänraitilla vuosisadan ruuhka.
- autoilija-stadista
Hullujako ne on siellä kaupunkisuunnitteluvirastossa? Hämeentien suunnitelma hyväksyttiin lautakunnassa ja nyt se on menossa kaupunginhallituksen päätettäväksi.
http://www.hs.fi/kaupunki/a1449553291920
Pyöräilyn tukeminen on sinänsä ihan hyvä juttu, mutta muutaman polkupyörän takia ei saa häiritä kymmenen tuhannen päivittäin Hämeentietä käyttävän henkilö- ja pakettiauton liikkumista.
Suunnitelmassa sanotaan Hämeentien liikennemääristä näin:
"Hämeentie on autoliikenteen alueellinen kokoojakatu, jonka roolina on välittää tonttikatujen autoliikenne pääkatuverkkoon. Liikennemäärä vaihtelee välillä 10 000 - 13 500 ajoneuvoa vuorokaudessa, mistä 3000 on busseja. Ajosuunnasta ja ajankohdasta riippuen 65 - 75 % autoliikenteestä on läpiajoliikennettä." - Tarvitsija
"Ajosuunnasta ja ajankohdasta riippuen 65 - 75 % autoliikenteestä on läpiajoliikennettä." Jos 30-35% autoliikenteestä kohdistuu/lopettaa/lähtee tältä Hämeentien pätkältä, niin se on paljon. Vertaisin sitä Mannerheimintiellä vastaavan pituisella pätkällä Runeberginkadun kulmasta Tullinpuomiin, jossa on jotakuinkin sama määrä asuintaloja ja liiketiloja, niin siinä on 1-2% muuta kuin läpiajoliikennettä ( bussin ajo on läpiajoliikennettä vaikka se käykin pysäkeillä ). Hämeentien pätkällä autoliikenne palvelee siis huomattavan paljon sen pätkän asukkaita ja yrityksiä.
Artikkelista ei ilmene tuleeko läpiajokielto koskemaan ajoa Kurvista Hakaniemen torille ja päinvastoin vai tuleeko läpiajokielto koskemaan joka korttelikohtaisesti. Tällä on suuri merkitys alueen asukkaille ja liikkeille.
Kokoomus aikoo jarruttaa Hämeentien mullistusta – pyöräkaistat voivat viivästyä http://www.hs.fi/kaupunki/a1449456788311 - MaanTapa
Vihreä kansanedustaja asuu Hämeentien varrella - hän ja hänen lapsensa ovat häiriintyneet autoista. Siksi liikenne on lopetettava ko. kadulla, ja kaikissa tuuteissa vaan hymistellään tätä hienoa keksintöä tyytyväisinä.
- HaapaniemenKentänVieres
Kansanedustaja E.Kari on myös virheenä Helsingin valtuustossa.
- tuppukylä
Hämeen härkätie pitää koristella kukkasin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857415- 965364
- 2534524
- 444455
- 623227
- 482646
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222328Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘282291- 482240
- 412164