Mikä laji? Ip kiinnostaa, treenejä vain 1x/viikko!

yh-äippä

Olen pienipalkkaista työtä tekevä yh-äiti. Lastenhoito on niin kallista etten varmaan pysty käymään treeneissä edes kahta kertaa viikossa. Lisäksi voisin harjoitella kotona peilin edessä, joskus varmaan jonkun kaverinkin kanssa. Mikä laji kannattaa aloittaa, kun tahdon oppia puolustamaan itseäni ja läheisiäni mahdollisimman hyvin? Tiedän ettei kerta viikossa riitä ihmeisiin, mutta parempi vähän kuin ei mitään.

4

153

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UrheilumentalitParempiTu

      Naisten lyönnit tehoavat vähän heikohkosti miehiin, joten suosittelen (ainakin) painitaitojen kehittämistä, esim. BJJ. Toki lyömälläkin saattaa osan kimppuun kävijöistä saada muuttamaan mielensä, kun uhri pistääkin vastaan.

      Menenpä kuitenkin ja ehdotan vapaaottelua, jossa oppii painimaan sekä lyömään. Kerta viikko tahdilla voi ehkä haluta käydä alkeiskurssin kahteen tai vaikkapa puoleentoista kertaan ennen kokeneiden treeneihin menoa, jos siltä tuntuu (maksaen siis normaalia kausimaksua sen varsinaisen alkeiskurssin jälkeen). Seuran vetäjille varmaan yleensä sopii tuo, paitsi ehkä jos alkeiskurssit ovat aivan täysiä. Kerta viikossa tahdilla kannattaa tietysti vertailla hintojakin tarkemmin eri seuroissa. Ja toki aina myös treenimatkojen pituutta ja kestoa.

      Kun on jossain vaiheessa sitten saavuttanut kohtuullisen paini- ja ehkä lyöntitaidonkin, voi halutessaan käydä myöhemmin kokeilemassa jotain itsepuolustuslajia, kuten Defendo, Krav Maga jne. Paini ja nyrkkeily ovat kuitenkin tärkeitä perustaitoja (potkutkin toki käyttökelpoisia).

      Varjonyrkkeilyä voi ja kannattaa tehdä itsekseen ohella. Varjopainiminen taas... no jotkut kuulemma tekevät mielikuvapainia iltaisin, ainakin kuuluisa painija Voittamaton ....

    • BjjJudoVapari

      Bjj ja vapaaottelusaleissa on sekin hyvä puoli että meininki on vapaamuotoista ja turha pokkurointi puuttuu. Jos lapsesi osaavat/jaksavat käyttäytyä, saattaa hyvin olla että voit ottaa heidät mukaan treenien tai vapaaharjoittelun ajaksi salin nurkkaan leikkimään.

      Suosittelen kamppailu-urheilulajia myös parista muusta syystä: sparraamalla saat realistisemman kuvan taidoistasi ja saat jonkinlaista valmennusta kamppailun stressiin ja mahdollisesti ahdistaviin tilanteisiin. Lisäksi reipas sporttihenki tuo positiivisemman tunnelman kuin pelkän itsepuolustuksen takia treenaminen.

      • Tai_miksei

        Joillakin em. tyyppisiä lajeja harjoittavilla saleilla on muuten junioriryhmiä, ja muutamilla pienemmillekin lapsille - jos siis treeniajat sattuisivat osumaan lähekkäin.

        Tässä linkki listaan BJJ/MMA/lukkopaini-tyyppisiä lajeja tarjoaviin seuroihin kaupungeittain, mistä näkee myös lapsille treenejä tarjoavat salit, ja näemmä nuorimpien ryhmät ovat jopa 3-6 -vuotiaille (ainakin Hangossa ja pk-seudulla):

        http://pastebin.com/VVAt0WHh


    • Ohjeistaja

      Nykyään Krav Magaakin mainostetaan, miten se "sopii kaikille" ja "kohottaa kuntoa"... Ennemmin pistäisin munani siihen koriin. Tai Scandinavian defendoon. Mikäli satut asumaan alueella, jossa treenataan senshidoa (jotka ovat valitettavan harvassa Suomessa) menisin ensi tilassa sinne. Missään ei varmaan opi toimivaa itsepuolustusta niin lyhyessä ajassa kuin senshidon suoraan asiaan-opetustyylissä. Siihen ei tarvita edes hirveitä voimia tai tekniikan hiomista, vain pelkästään jääkylmät hermot ja paksun nahan, sillä senshidoharjoittelu on keskivertoakamppailua stressaavampaa harjoittelua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1483
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1063
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      702
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      691
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      638
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      605
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      546
    8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      496
    9. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      474
    10. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      461
    11. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      459
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      440
    13. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      432
    14. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      427
    15. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      425
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      419
    17. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    18. Onko meillä mies

      Kakki hyvin?🤨
      Ikävä
      27
      390
    19. 19
      384
    20. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      383
    Aihe