Mikä laji? Ip kiinnostaa, treenejä vain 1x/viikko!

yh-äippä

Olen pienipalkkaista työtä tekevä yh-äiti. Lastenhoito on niin kallista etten varmaan pysty käymään treeneissä edes kahta kertaa viikossa. Lisäksi voisin harjoitella kotona peilin edessä, joskus varmaan jonkun kaverinkin kanssa. Mikä laji kannattaa aloittaa, kun tahdon oppia puolustamaan itseäni ja läheisiäni mahdollisimman hyvin? Tiedän ettei kerta viikossa riitä ihmeisiin, mutta parempi vähän kuin ei mitään.

4

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UrheilumentalitParempiTu

      Naisten lyönnit tehoavat vähän heikohkosti miehiin, joten suosittelen (ainakin) painitaitojen kehittämistä, esim. BJJ. Toki lyömälläkin saattaa osan kimppuun kävijöistä saada muuttamaan mielensä, kun uhri pistääkin vastaan.

      Menenpä kuitenkin ja ehdotan vapaaottelua, jossa oppii painimaan sekä lyömään. Kerta viikko tahdilla voi ehkä haluta käydä alkeiskurssin kahteen tai vaikkapa puoleentoista kertaan ennen kokeneiden treeneihin menoa, jos siltä tuntuu (maksaen siis normaalia kausimaksua sen varsinaisen alkeiskurssin jälkeen). Seuran vetäjille varmaan yleensä sopii tuo, paitsi ehkä jos alkeiskurssit ovat aivan täysiä. Kerta viikossa tahdilla kannattaa tietysti vertailla hintojakin tarkemmin eri seuroissa. Ja toki aina myös treenimatkojen pituutta ja kestoa.

      Kun on jossain vaiheessa sitten saavuttanut kohtuullisen paini- ja ehkä lyöntitaidonkin, voi halutessaan käydä myöhemmin kokeilemassa jotain itsepuolustuslajia, kuten Defendo, Krav Maga jne. Paini ja nyrkkeily ovat kuitenkin tärkeitä perustaitoja (potkutkin toki käyttökelpoisia).

      Varjonyrkkeilyä voi ja kannattaa tehdä itsekseen ohella. Varjopainiminen taas... no jotkut kuulemma tekevät mielikuvapainia iltaisin, ainakin kuuluisa painija Voittamaton ....

    • BjjJudoVapari

      Bjj ja vapaaottelusaleissa on sekin hyvä puoli että meininki on vapaamuotoista ja turha pokkurointi puuttuu. Jos lapsesi osaavat/jaksavat käyttäytyä, saattaa hyvin olla että voit ottaa heidät mukaan treenien tai vapaaharjoittelun ajaksi salin nurkkaan leikkimään.

      Suosittelen kamppailu-urheilulajia myös parista muusta syystä: sparraamalla saat realistisemman kuvan taidoistasi ja saat jonkinlaista valmennusta kamppailun stressiin ja mahdollisesti ahdistaviin tilanteisiin. Lisäksi reipas sporttihenki tuo positiivisemman tunnelman kuin pelkän itsepuolustuksen takia treenaminen.

      • Tai_miksei

        Joillakin em. tyyppisiä lajeja harjoittavilla saleilla on muuten junioriryhmiä, ja muutamilla pienemmillekin lapsille - jos siis treeniajat sattuisivat osumaan lähekkäin.

        Tässä linkki listaan BJJ/MMA/lukkopaini-tyyppisiä lajeja tarjoaviin seuroihin kaupungeittain, mistä näkee myös lapsille treenejä tarjoavat salit, ja näemmä nuorimpien ryhmät ovat jopa 3-6 -vuotiaille (ainakin Hangossa ja pk-seudulla):

        http://pastebin.com/VVAt0WHh


    • Ohjeistaja

      Nykyään Krav Magaakin mainostetaan, miten se "sopii kaikille" ja "kohottaa kuntoa"... Ennemmin pistäisin munani siihen koriin. Tai Scandinavian defendoon. Mikäli satut asumaan alueella, jossa treenataan senshidoa (jotka ovat valitettavan harvassa Suomessa) menisin ensi tilassa sinne. Missään ei varmaan opi toimivaa itsepuolustusta niin lyhyessä ajassa kuin senshidon suoraan asiaan-opetustyylissä. Siihen ei tarvita edes hirveitä voimia tai tekniikan hiomista, vain pelkästään jääkylmät hermot ja paksun nahan, sillä senshidoharjoittelu on keskivertoakamppailua stressaavampaa harjoittelua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      177
      2547
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      12
      2354
    3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      56
      2120
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      108
      2053
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      70
      2024
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      35
      1999
    7. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      63
      1354
    8. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      125
      1185
    9. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      24
      1097
    10. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      55
      968
    Aihe