Nuorna miesnä ku hakattiin pölliä Hatun takanakkii ja aikalaillakkii. Lunta semmoset 80-120 senttimetriä. Suon laijasta siippoja kerräillessä juolahti mielleen aina välillä ajatuksia. Eikö sitä perhana ou tässä mualimassa mittää muuta tekemistä jumankavita. No, löytyhän sitä muutakkii. Tuli vain mielleen semmonen ajatelma, jotta jos niille "pakolaisille" pittää noin niinku hommia keksiä, vois viijä vaikkapa kassara kourassa metän raivvuusseen. Siinähän sitä ois niinku tutustumista tähän suomalaesseen elämänmennoon. Sitä kautta on itekki tultu. Niin ja sitten nuo tienvarsipusikot joutas hakata koko Suomesta n.25 metrin levveyvveltä. On siinä hommoo, vieläpä kovvoo hommoo rättipäille.
Hatun takana Piilossa....
9
118
Vastaukset
- savottalainen
Kelleppä savoitoitte?
Vallan hyvin saisi raivata tienvarret reilumminkin auki kuin mitä nykyään on.- työvoimapula
Niinpä, työvoimasta vain on huutava pula! Ketään ei saa tekemään yhtään mitään, kun soffalla on niin mukavaa kelliä ja ruikuttaa, kun tuet on niin pienet, ettei riitä kunnon kaljotteluun. Mamut taas ovat niin sodan runtelemia ja traumaattisia, ettei heille edes voi työtä ehdottaa. Varmaan saisivat slaagin kuultuaan sanan työ. Tultuaan kyselivät, kuka hoitaa teitän vanhukset ja kuka ajaa teitän pussit! Nyt on nämä asiat tyystin unohdettu, hoitakoon ja ajakoon ketä huvittaa.
Lisää vain ilmaista rahaa kaikille, mitä turhaan pahoittamaan kenenkään mieltä työllä uhkailemalla.
- Mehtäläisiin-kyllästynyt
Päläpäläpälä... Niitä tienvarsia ei saa raivata 25 metriä leveelti kun siellä on yksityisiä maita. Menehän sinne vesuris kanssa niin saatat saaha pataas. Toisekseensa, nykysin ei raivuulla enää käytetä vesuria. Voihan se olla, että sinä panisit pakolaiset paskahommiin ikänkuin kostoksi jostakin mitä he eivät ole sinulle tehneet. Tavan "mehtäläinen" olet ja edelleenkin mietin ja ihmettelen, että kaikenlaisia se tää maa päällään kantaa.
- Öljysheikkit
Ei mamuille voi raivaussahaa antaa,vesuri on heille sopiva ja tuttumpi
jo kotimaassaan, jossa ovat katkoneet kamelinpaska varkaiden käsiä ja kauloja.
No eipä noista "partasuu vauvoista" kyllä ole minkään todellisen työn tekoon,
parasta niin pian kuin mahdollista, palauttaa heidät vaimojensa ja lastensa luo
takaisin kotimaahansa niin palautuisi suomalaisille lapsille,tytöille ja yleensä naisille rauha kävellä ilman pelkoa tulla raiskatuksi.
Kovia ovat polttamaan ,liekö tupakkaa vai mikä kärynnee huulessa, kiskaisevat
savut ja silmät sen kuin yhä enemmän harittaa,molotus raikuu ja viestit kulkee
afrikkaan,irakiin ja tietysti uskonveljille ympäri eurooppaa,Usan turvallisuus
poliisi estää sinne tulevan islamistien jihadismin levityksen.
Kuka maksaa näiden mamujen puhelin maksut,vuntsippa sitäkin,mitäpä
olet mieltä. - aamupäivä1020
Mikä lienee ammatti/työkokemus näillä erittäin hyväkuntoisilta näytäviltä turvapaikkaturis..eikun hakijoilla. Onko heistä ns.ruummiilliseen työhön?? Meillä olisi kyllä tarjolla pelloilta vesakoiden raivausta ym. kuntoa kohottavaa työskentelyä...Päiväpalkka voisi aluksi olla 9,-, koska täytyyhän heidät KUNTOUTTAA suomalaiseeen työntekoon. Niinhän sitä KUNTOUTTAVAA työtoimintaa on kantasuomenkin työttömille..Että kuulostellaan...katottaan..mietittään.
- rajalle
vai on metsätyöt pakolaisille paskahommia
- savotalainen
rajalle kirjoitti:
vai on metsätyöt pakolaisille paskahommia
ei ne osaisi kun harva sumalainenkaan osaa ja pystyy
- partavauvanen
savotalainen kirjoitti:
ei ne osaisi kun harva sumalainenkaan osaa ja pystyy
Kyllä ne ainakin risusavottaan pystyisi
Tuohan oli ennenaikaan sanonta Lieksassa Hatun taakse piiloon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?631281Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11900Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75825Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.87712- 53644
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt43613Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46574Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot121536Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36534Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43523