Perussuomalaiset edustivat aikaisemmin juuri niitä kantoja joita itsekin kannatin kuten henkilömiinat takaisin, avioliitto on vain naisen ja miehen välinen liitto, pakkoruotsista eroon pääseminen, tavallisen kansan puolella oleva puolue veronkiertäjiä vastaan jne. Soinin paljastuttua pelkästään omaa ministeripestiä kalastavaksi äärioikeistolaiseksi tavallista kansaa vastaan toimijaksi on pohja luottamukselta mennyt. Perussuomalaiset olivat ennen vaaleja vaihtoehto mutta totuus on karvaasti paljastunut, ei ollut vaihtoehto vaan oman onnen tavoittelijoiden tavallinen puolue.
Suomeen tarvitaan puolue joka on aidosti vaihtoehto tavallista kansaa kurjistavalle politiikalle, sellaista "oma kansa ensin" -puoluetta joka ei heitä miljardeja Kreikkaan, Kyprokselle, EU:lle tuosta vaan ja laita kansakunnan köyhimpiä tuota maksamaan.
Suomeen tarvitaan puolue joka on aidosti vaihtoehto tavallista kansaa kurjistavalle politiikalle, sellaista "oma kansa ensin" -puoluetta joka ei heitä miljardeja Kreikkaan, Kyprokselle, EU:lle tuosta vaan ja laita kansakunnan köyhimpiä tuota maksamaan.
Vastaukset 28
Vanhimmat
IPU ON ITSENÄISYYSPUOLUE ! MIKÄ ON ETTEI KELPAA PETETYILLE ÄÄNESTÄJILLE ? .
Vielä epäluotettavampi kuin persut, lisäksi vaikutsvaltaa vielä vähemmän kuin persuilla.
Aloituksen tarkoitus oli perustaa uusi puolue. REALISTIT olisi hyvä mini uudelle puolueelle. Koska Suomessa tarvitaan järkevää ja vastuuntuntoista asioiden hoitoa. Kanatan aloituksen tekijää. Uudistusmielinen.
Suomi demokraatit joihin voi kaikki pikkupuolueet liittyä.
PS ONLYHENNE JA NIMI PAKKO SUOMALAISET
Ei tässä mitään uusia puolueita tarvita, vaan politikkoja, nämä vanhat, nykyiset suurinpiirtein kaikki sikamaisia omaneduntavoittelijoita, joille äänestäjien "naama" on lähinnä askelma omaan hyvinvointiin. Kansasta ja sen parhaasta ei tuo nykypolitikkojen porukka ole vaalien jälkeen kiinnostunut - silloin äänestäjät ovat enää pelkkä rasite, seuraaviin vaaleihin asti.
Mistä nykypuoleista tälläisiä politiikkoja löytyy. EI MISTÄÄN.
Kyse ei siis ole puolueesta - vaan politikoista !
6776 Kirjoitti "Ei tässä mitään uusia puoluieta tarvita" Mistähän tässä oli kysymys. Jos kaikki politikot ovat näissä nykyisissä puoluiessa. Niin kenelle äänesi annat.
Uusille politikoille ! Jotka edustavat omaa ajattelutapaasi ja toiveitasi. Noita persuja, jotka ennen vaaleja ovat kaikkeamieltä riittää, mutta valitettavasti se on pitkä prosessi muuttaa poliittista kultturia, ja ennen kaikkea siihen on kuuluttava seuraukset jos petät antamasi lupauksen. Silloin pitää sulkeutua kaikki poliittiset ovat, ja sanansa pettänyt joutuu aloittamaan "polittiset rappuset" ala-askelmalta.
Ruotsinpoistajalle.
Up.
Up.
Perustakaa TPK-puole (Taas Paskaa Kansalle)!
Persujen seuraava nimi vaalien jälkeen.
Poliittiseen kultuuriin vaikuttamiseen. Tarvitaan yhdeiskunnallista järjestäytymistä. Johon tarvitaan, uusi kanava vaikuttaa asioihin. Siihen en usko näiden nyky puolueiden tähtäävän. Ei muuta kun jatketaan keskustelua.
Uusi puolue koostuisi samasta porukasta, eli hakisivat vain vaikutusvaltaa - niinhän persutkin syntyivät. Epäpäteviä epäonnistujia kerääntyi suurimman epäonnistujan (toistuvasti) ympärille dektaattorimaisesti johdettavaksi. Tälläinen tuli, eikä ihan kauheasti pahempi kuin vanhoista puolueista, typerämpi ja kovaäänisempi, mutta onhan typeryksillä nyt koti.
Olet oikeassa. Uudella puolueella haetaan vaikutusvalttaa ja uutta poliittista kulttuuria.
Ei siis puolueelle, vaan sen kautta henkilöille, luultavasti jo aiemmin töpeksineille "Soinin" tyyppisille poliittisille raadoille.
Persuista näkee, mitä tapahtuu kun valitaan ns. kansanmiehiä poliitikoiksi. Ymmärrys ei riitä poliittiseen päätöksentekoon, silloin politiikan tuntevat pyörittävä näitä kansanmiehiä ihan miten tahansa. Miten voidaan perustaa uusi puolue ilman poliitikkoja ?
Ei tarvita uusia puolueita. Ottakaa Karl Marxin Pääomateos lukuohjelmaan. Jos sen kansantaloudesta ja filosofiasta kolmanneksenkin ymmärtää ekaluvulla, ei ole enää petettävissä.
Ei tarvita uusia puolueita. Ottakaa Karl Marxin Pääomateos lukuohjelmaan. Jos sen kansantaloudesta ja filosofiasta kolmanneksenkin ymmärtää ekaluvulla, ei ole enää petettävissä. Miettikää teoksen ensimmäistä kappaletta kansantuotteesta.
Pesut pettää ja valehtelee aina.
Suomidemokraatit on uusi puolue.Ei petä äänestäjiään.
Hallituseen sen jälkeen kun kannatus riittää omien tavoitteiden toteuttamiseen
1.Kaikki laittomat pakolaist ulos Suomesta
2.Vain työperäistä maahanmuuttoa sekä pakolaisleireilta otetaan perheitä ja naisia.
3.Pakkoruotsi pois ja ruotsinkielisten etuoikeudet kumotaan
4.Perustulo 800 € kuukaudessa vain suomalaisille.
5.Turha byrokratia poistetaan
6.Poliittiset virkanimitykset lopetetaan.
7.Eläkekatto säädetään enintään 3500 €/k
Varmasti pettää. Perustulo on jo nyt korkeampi, joten siitä ei enempää. Eläkekatossa puolue ei taatusti pysy, koska ei mainitse tukevansa ammattiliittoja ja yleissitovia työehtosopimuksia. Loppu onkin persujen nykyisestä ohjelmasta. Suomidemokraatit ovat lähtökohtaisesti "rajat kiinni puulaaki", ihmisvihamielinen pakkaus.
Lukekaa Marxia ja tukekaa kommunisteja - muutos tulee.
Up.
Miten tukea Kommonisteja. Kun niitä ei ole kuin Kiinassa. Pitäisikö muuttaa Kiinaan.
REALISTIT. TUKEVAT RAKENTAVAA JA VASTUULLISTA POLITIIKKAA.