"Jehovan todistajat uskonnollinen yhdyskunta halveksii Suomen henkilötietolakia. Niinpä tietosuojavaltuutettu on useaan otteeseen vuosien varrella joutunut puuttumaan laittomuuksiin. Siitä huolimatta tähän päivään mennessä ei ole tullut mitään parannusta."
Lue lisää: http://johanneksenpoika.fi/hengellinenparatiisi.html
Lue lisää: http://johanneksenpoika.fi/hengellinenparatiisi.html
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jehovan todistajat tulkitsevat Raamatun ohjeen "pitää totella ennemmin Jumalaa kuin ihmistä" niin, että järjestön raamatuntulkinta menee aina tarvittaessa maallisten lakien edelle. Mikä tahansa laki voidaan ohittaa, jos järjestön etu sitä vaatii.
JT:t eivät näe käytännössä mitään eroa Raamatun ja Vartiotorniseuran raamatuntulkinnan välillä. Järjestön säännötkin (tulkinnanvaraisia ja muuttuvia) ovat heille "Raamatun periaatteita", ja kun oppi muuttuu, siirrytään täysin sujuvasti uusiin "Raamatun periaatteisiin".
Oikeastihan jos oppi perustuisi suoraan Raamattuun, eikä siinä olisi lainkaan mukana tulkintaa, se voisi muuttua vain Raamatun muuttuessa.