Kolmannes viljelymaista on tuhottu

Kolmannes maailman viljelysmaista on ehditty tuhota.

http://yle.fi/uutiset/tutkimus_kolmannes_maapallon_viljelysmaasta_on_tuhottu__kiireisia_toimia_tarvitaan/8509630

Ilman evokkitiedemiesten kehittämiä lannoitteita ja viljalajikkeita tilanne olisi vielä huonompi. Ja kehitysmaiden kasvava väestö on suureksi osaksi jumaluskoista väkeä eli pikemminkin kreationismiin kuin "evolutionismiin" kallellaan.

Kysyn suunnilleen samaa kuin naapurin kissa tässä äskettäin: mitä palstan kreationistien mielestä pitäisi tehdä tilanteen parantamiseksi? Riittääkö rukous vai pitääkö huutaa apua evokkitieteeltä?

10

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VaraMark5

      Rukoilu parantaa. Heittihän Jumalakin mannaa valitulle kansalleen.

      Koska meillä ei ole silminäkijöitä että siemenestä kasvaa täysikokoinen porkkana on kyseessä pelkkää spekulointia ja arvailua, jotekin evoluutiousko ei auta tässä asiassa.

      • Sinun mielestäsi rukous ja Jumala auttaa. Kiitos vastauksesta!

        Ai niin. Miksi Jumala näyttää auttavan vain niitä joilla muutenkin menee hyvin?


    • Jos kaikki ihmiset noudattaisivat Jeesuksen ja Uuden testamentin opetuksia ja ohjeita, maailmassa ei olisi mitään ongelmia. Ei olisi sotia, väkivaltaa, sairauksia, nälänhätää, puutetta, riitaa, kateutta, varkauksia, avioeroja eikä muitakaan ongelmia. Koska tähän tilanteeseen ei tänään eikä luultavasti vielä huomennakaan päästä, niin Jeesus antaa vuorisaarnassaan hyvän ohjeen jokaiselle yksittäiselle kansalaiselle:
      "Älkää siis murehtiko sanoen: Mitä me syömme? tahi Mitä me juomme? tahi Millä me itsemme vaatetamme? Sillä tätä kaikkea pakanat tavoittelevat. Teidän taivaallinen Isänne kyllä tietää teidän kaikkea tätä tarvitsevan. Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja Hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan." (Matt.6:31-33)

      • wanhalevy

        "Älkää siis murehtiko sanoen: Mitä me syömme? tahi Mitä me juomme? tahi Millä me itsemme vaatetamme? Sillä tätä kaikkea pakanat tavoittelevat. Teidän taivaallinen Isänne kyllä tietää teidän kaikkea tätä tarvitsevan. Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja Hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan." (Matt.6:31-33)

        Huono neuvo. Tuo ei motivoi pyrkimään asemansa parantamiseen, vaan pitäisi odottaa että kaikki kannetaan eteen. Tuossa on myös hienoinen kiristäminen mukana, pidetään leipäpalaa lunnaana pelastusta vastaan.

        https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/ed/23/04/ed2304c738630947bd3398155153dff0.jpg

        Oli tuossa uutisissa jokin aikaa sitten siitä että kristityt lähetyssaarnaajat pyrkivät käännyttämään hätää kärsiviä jesidejä kristinuskoon ruokaa ja rahaa vastaan.


      • IlkimyksenÄitivainaa

        Mark5 pitää siis maailmanlaajuista uskoon tulemista parempana kuin ratkaisun etsimistä tieteen avulla. Kiitos vastauksesta!

        Ai niin. Joko olet jakanut omaisuutesi köyhille? Kai noudatat myös Raamatun käskyjä eläinten uhraamisesta? Etkö? Kuka sinulle on antanut luvan tulkita Raamattua oman mielesi mukaan? Oletkohan lainkaan oikea kristitty?


    • Fiksu_Kreationisti_

      "evokkitiedemiesten"

      Evokkitiedemiehet eivät ole keksineet yhtään mitään. He vain levittävät sekopäisiä, houruille perustuvia valheitaan koulukirjoissa. Tämä on heidän ainoa saavutuksensa, heidän kontribuutionsa maanviljeyksen kehittämiseen on ollu puhdas 0.

      • Vara-Jaakob

        Ole hyvä ja kerro kymmenen huomattavimman eläin- ja kasvinjalostukseen merkittävästi vaikuttaneen kreationistisen tiedemiehen nimet.


      • 97tp97
        Vara-Jaakob kirjoitti:

        Ole hyvä ja kerro kymmenen huomattavimman eläin- ja kasvinjalostukseen merkittävästi vaikuttaneen kreationistisen tiedemiehen nimet.

        John Sanford on varmaan ainoa merkittävä.

        https://en.wikipedia.org/wiki/John_C._Sanford


      • Fiksu_kreationisti_ on siis sitä mieltä, ettei tieteellä ole osaa eikä arpaa, muttei välitä kertoa mikä olisi toteutuskelpoinen vaihtoehto. Kiitos vastauksesta!


    • Niin siinä käy kun Raamatun ohjeen mukaan lisäännytään ja täytetään maata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      260
      4596
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      42
      2770
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1119
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    Aihe