Kolmannes maailman viljelysmaista on ehditty tuhota.
http://yle.fi/uutiset/tutkimus_kolmannes_maapallon_viljelysmaasta_on_tuhottu__kiireisia_toimia_tarvitaan/8509630
Ilman evokkitiedemiesten kehittämiä lannoitteita ja viljalajikkeita tilanne olisi vielä huonompi. Ja kehitysmaiden kasvava väestö on suureksi osaksi jumaluskoista väkeä eli pikemminkin kreationismiin kuin "evolutionismiin" kallellaan.
Kysyn suunnilleen samaa kuin naapurin kissa tässä äskettäin: mitä palstan kreationistien mielestä pitäisi tehdä tilanteen parantamiseksi? Riittääkö rukous vai pitääkö huutaa apua evokkitieteeltä?
Kolmannes viljelymaista on tuhottu
10
191
Vastaukset
- VaraMark5
Rukoilu parantaa. Heittihän Jumalakin mannaa valitulle kansalleen.
Koska meillä ei ole silminäkijöitä että siemenestä kasvaa täysikokoinen porkkana on kyseessä pelkkää spekulointia ja arvailua, jotekin evoluutiousko ei auta tässä asiassa.Sinun mielestäsi rukous ja Jumala auttaa. Kiitos vastauksesta!
Ai niin. Miksi Jumala näyttää auttavan vain niitä joilla muutenkin menee hyvin?
Jos kaikki ihmiset noudattaisivat Jeesuksen ja Uuden testamentin opetuksia ja ohjeita, maailmassa ei olisi mitään ongelmia. Ei olisi sotia, väkivaltaa, sairauksia, nälänhätää, puutetta, riitaa, kateutta, varkauksia, avioeroja eikä muitakaan ongelmia. Koska tähän tilanteeseen ei tänään eikä luultavasti vielä huomennakaan päästä, niin Jeesus antaa vuorisaarnassaan hyvän ohjeen jokaiselle yksittäiselle kansalaiselle:
"Älkää siis murehtiko sanoen: Mitä me syömme? tahi Mitä me juomme? tahi Millä me itsemme vaatetamme? Sillä tätä kaikkea pakanat tavoittelevat. Teidän taivaallinen Isänne kyllä tietää teidän kaikkea tätä tarvitsevan. Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja Hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan." (Matt.6:31-33)- wanhalevy
"Älkää siis murehtiko sanoen: Mitä me syömme? tahi Mitä me juomme? tahi Millä me itsemme vaatetamme? Sillä tätä kaikkea pakanat tavoittelevat. Teidän taivaallinen Isänne kyllä tietää teidän kaikkea tätä tarvitsevan. Vaan etsikää ensin Jumalan valtakuntaa ja Hänen vanhurskauttansa, niin myös kaikki tämä teille annetaan." (Matt.6:31-33)
Huono neuvo. Tuo ei motivoi pyrkimään asemansa parantamiseen, vaan pitäisi odottaa että kaikki kannetaan eteen. Tuossa on myös hienoinen kiristäminen mukana, pidetään leipäpalaa lunnaana pelastusta vastaan.
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/ed/23/04/ed2304c738630947bd3398155153dff0.jpg
Oli tuossa uutisissa jokin aikaa sitten siitä että kristityt lähetyssaarnaajat pyrkivät käännyttämään hätää kärsiviä jesidejä kristinuskoon ruokaa ja rahaa vastaan. - IlkimyksenÄitivainaa
Mark5 pitää siis maailmanlaajuista uskoon tulemista parempana kuin ratkaisun etsimistä tieteen avulla. Kiitos vastauksesta!
Ai niin. Joko olet jakanut omaisuutesi köyhille? Kai noudatat myös Raamatun käskyjä eläinten uhraamisesta? Etkö? Kuka sinulle on antanut luvan tulkita Raamattua oman mielesi mukaan? Oletkohan lainkaan oikea kristitty?
- Fiksu_Kreationisti_
"evokkitiedemiesten"
Evokkitiedemiehet eivät ole keksineet yhtään mitään. He vain levittävät sekopäisiä, houruille perustuvia valheitaan koulukirjoissa. Tämä on heidän ainoa saavutuksensa, heidän kontribuutionsa maanviljeyksen kehittämiseen on ollu puhdas 0.- Vara-Jaakob
Ole hyvä ja kerro kymmenen huomattavimman eläin- ja kasvinjalostukseen merkittävästi vaikuttaneen kreationistisen tiedemiehen nimet.
- 97tp97
Vara-Jaakob kirjoitti:
Ole hyvä ja kerro kymmenen huomattavimman eläin- ja kasvinjalostukseen merkittävästi vaikuttaneen kreationistisen tiedemiehen nimet.
John Sanford on varmaan ainoa merkittävä.
https://en.wikipedia.org/wiki/John_C._Sanford Fiksu_kreationisti_ on siis sitä mieltä, ettei tieteellä ole osaa eikä arpaa, muttei välitä kertoa mikä olisi toteutuskelpoinen vaihtoehto. Kiitos vastauksesta!
Niin siinä käy kun Raamatun ohjeen mukaan lisäännytään ja täytetään maata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83533659Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2273024Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy622501Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1781552Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har241474Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään631433Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana
Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast31398Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j141035- 611012
- 93955
