http://www.hs.fi/politiikka/a1449542401468
Nyt ne siten vie ne työpaikatkin. Vaikka onhan jotkut sanoneet, että menisivät töihin.
Oikeasti ihmetyttää kyllä, miten tuo onnistuu? Mihin töihin ulkomaalaisia laitetaan, kun ei suomalaisillekaan niitä ole?
Nyt ne siten vie ne työpaikatkin. Vaikka onhan jotkut sanoneet, että menisivät töihin.
Oikeasti ihmetyttää kyllä, miten tuo onnistuu? Mihin töihin ulkomaalaisia laitetaan, kun ei suomalaisillekaan niitä ole?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ohjataan töihin ja järkevään puuhaan
Sisäministeriössä selvitetään parhaillaan vastaanottorahaa. Sosiaali- ja terveysministeriössä on puolestaan käynnissä selvitys liittyen turvapaikanhakijoiden saamiin tukiin.
Työ- ja oikeusministerin Jari Lindströmin mukaan kotouttamistoimissa turvapaikanhakijat osallistetaan työntekoon. Hänen mukaansa se voi olla risusavottaa tai vastaanottokeskuksen kunnostamista. Lindströmin mukaan työhön ohjaaminen ja ”järkevä tekeminen” on keskeisessä asemassa kotouttamisessa.
Lindströmin mukaan turvapaikanhakijoiden osaamista kartoitetaan. Tämän perusteella heitä voidaan sijoittaa eri puolille Suomea sen mukaan, millaisesta osaamisesta on työmarkkinoilla pulaa. Työkokeilujen yhteydessä annetaan kielikoulutusta.
Juha Sipilän ja Jari Lindströmin mukaan töihin osallistuminen on vapaaehtoista. Lindström ei pidä kieltäytymisiä ongelmana vaan hänen mukaansa kiinnostus töihin pääsemiseen on erittäin suuri vastaanottokeskuksissa.
Turvapaikanhakijoille jaetaan Suomeen tullessa tietopaketti, jossa kerrotaan kattavasti Suomesta.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1449539877085.html
Noin meinaavat IS.n mukaan
Töihin osallistuminen on kaikille vapaaehtoista. Myös suomalaisille. Mutta suomalaisilta voi ennen pitkää loppua rahat sillä menolla. Käykö tuon suunnitelman mukaan myös turvapaikan hakijoille niin?
Mutta täytynee sinänsä suhtautua ennakkoluulottomasti. Ei ole niin sanottua, etteikö löytyisi innokkaitakin risusavottaan menijöitä. Mainitsen tuon esimerkkinä, koska sellainen ei itseäni ainakaan inspiroisi lainkaan.
Kenen kannattaa teetättää risusavottaa miestyövoimalla, jos ei sitä tehdä ilmaiseksi?
Voisi sanoa, että tekevät niitä töitä, mitä kotimaiset työttömät ei viitsi, eikä halua tehdä. Niitä töitä on paljon. Kesällä ovat sankoin joukoin mm marjametsillä. Kun siitä tulo verotonta, sehän passaa heille.
Tuskin kukaan pärjää ahkeruudessa Thaimaalaisille. Kun he ovat täällä, he tosiaan tekevät työtä, kuin mekin vielä 50 v sitten, kun oltiin työnsyrjässä kiinni.
Kun työ kausiluontoista, se silloin tehtävä kun "työ annillaan".
Täällä mitään thaimaalaisia ole turvapaikanhakijoina. Marjafirmat kuskaa niitä nälkäpalkalla poimimaan marjoja.
http://www.turvallisuusuutiset.fi/sitenews/view/-/nid/6678/ngid/2
Noitakin tapauksia on ollut.
>>>..vielä 50 v sitten, kun oltiin työnsyrjässä kiinni.<<<
Pankkomajuriko on ollut puoli vuosisataa sitten työnsyrjässä kiinni?
Onko sinulla kenties omakohtaista kokemusta tai ehdotonta faktaa siitä, että turvapaikanhakijat olisivat ilomielin ja vapaaehtoisesti menneet niihin töihin, joihin suomalaiset eivät (palkatta) mielellään mene? Mitähän nämä työt sitten ovat?
Lumien kolaus on mainittu yhtenä turvapaikanhakijoille soveltuvana työnä. Jos lunta ei Lapin eteläpuolella ole, sitä ajetaan vastaanottokeskuksiin Lapista. Näin myös suomalaiset yrittäjät työllistyvät, ellei AKT mene lakkoon.
Tärkeämpi kohta tuossa uutisessa kuitenkin oli, että myönteinen turvapaikkapäätös ei ole vastedes pysyvä. Lähtömaiden turvallisuustilannetta arvioidaan tästä lähtien kaksi kertaa vuodessa, ja jos tilanne on kohentunut, määräaikainen oleskelulupa otetaan uudelleen käsittelyyn.
Uudelleen käsittelykin vie aikaa ja sinä aikana on keksitty jo kymmenen porsaanreikää ennen kuin tulee ensimmäistäkään päätöstä, jota varten ne kymmenen porsaanreikää kiertää se päätös on keksitty. Ja osa käsittelyn alaisista on siinä vaiheessa oletettavasti hukassakin. Se osa, joka olisi tullut pysäyttää jo rajalla. Mikä sinänsä lienee mahdotonta. Eli Suomi on vaikeuksissa. Sen näkee jo siitä, että kansalaiset hakevat syyllisiä pakolaistilanteeseen. Kukin puoluekantansa mukaan, kuinkas muuten.
Jos asiassa olisi jotain hyvää, kai kepulaisetkin ylpeinä kailottaisivat turuilla ja toreilla, kuinka heidän suuri johtajansa on jopa asuntonsa tarjonnut ulkomaalaisten käyttöön. Soiniin turvanneet syyttäköön itseään syyllisiä hakiessaan.