http://www.hs.fi/ulkomaat/a1449547590919
Islannissa myös kirkkoon kuulumattomat maksavat veroa. "Nekin, jotka eivät kuulu rekisteröityihin uskonnollisiin yhdyskuntiin, joutuvat maksamaan veron."
”Järjestö jakaa hallitukselta vuosittain saamansa taloudellisen tuen kaikille seurakunnan jäsenille. [ – – ] Zuismin uskonnollinen liike lakkaa olemasta, kun sen tavoitteet on saavutettu.”
Eli käytännössä mitä tuossa tapahtuu on se että järjestö on "uskonnollinen liike" joka kerää veroa, ja sen toimintamuoto on palauttaa keräämänsä verot seurakunnan jäsenille. Ovela tapa kiertää kirkollisvero. Vaan pakko kai se on noin toimia kun kerran laki on niin järjetön.
Islantilaiset liittyy zuismiin välttääkseen veron
7
144
Vastaukset
- Epäjumalienkieltäjä
On todennäköistä, että Suomen ev.lut kirkko ehdottaa samanlaista "uskontoveroa" Suomeenkin. Kirkolle kakki kaikessa on verotusoikeuden säilyttäminen ja jos se edellyttää sitä, että myös zuistit ja sunnit saavat myös verotusoikeuden niin se käy kirkolle, kunhan piispa saa palkkansa.
- lkt945
Jos kirkko saisi samanlaisen verolain läpi Suomessa, jota suuresti epäilen, niin Suomeen on perustettava Islannin kaltainen zuismi rekisteröity uskonnollinen yhdyskunta, joka palauttaa rahat takaisin niiden oikeille omistajille. Kirkon piiristähän on pariin kertaan väläytelty vastaavaa kaikkia koskevaa uskontoveromallia, mutta se ei ole koskaan saanut pienintäkään kannatusta, mutta tälläisen voimaantulo olisi kirkon märän unen täyttymys, joten kirkko ei varmastikaan ole lakkannut lobbaamasta lakia kulisseissa.
- 9586
"Syyskuussa julkaistun mielipidemittauksen mukaan 55 prosenttia islantilaisista haluaa muuttaa lainsäädäntöä, joka mahdollistaa verojen keräämisen uskonnollisille yhdyskunnille."
Islannin kansan enemmistön mielipide on, että kirkko ja valtio on erotettava toisistaan. - punainen.nuoli
Mielenkiintoista nähdä miten tämä tulee lähivuosina vaikuttamaan Islanin luterilaisen kirkon jäsenosuuden laskuun. Nyt kun uskontoveron voi välttää, niin luulisi laskun kiihtyvän.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Islannin_kansalliskirkko- Hyvä_Islanti
Onpa Islannissa samanlainen kehitys kuin Suomessa eli jyrkkä alamäki. Voin vain kuvitella, että noina vuosina, joina kirkon jäsenmäärä on vähentynyt lähes kaksi prosenttiyksikköä, siellä on joku paikallinen päiviräsänen puhunyt tyhmiä.
- hassadega
Tarvitaanko suomeenkin vastaavanlainen uskontokunta, jos kirkon haaveilema uskontovero joskus toteutuu? Vai onko suomalainen järjestelmä niin valistunut, että verot kerättäisiin vain uskontokuntien jäseniltä ja muiden ei tarvitsisi maksaa?
- ke.ke
Jos ja kun muutos tulee, niin seuraavaksi on syytä lakkauttaa kokonaan verotuksen kautta tehtävä ev.lut. ja ordodoksisen kirkon jäsenmaksun keruu ja siirryttävä perimään jäsenmaksu suoralla laskulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213800
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303433Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533204Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222869Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212618Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162340MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu01950Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281747IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1381433
