Yhdysvallat pyysi Suomelta apua Isisin vastaiseen

ERommel

Yhdysvallat pyysi Suomelta apua Isisin vastaiseen taisteluun

Jo aiemmin tiistaina kerrottiin, että Ruotsia ja Norjaa on lähestytty avunpyynnöillä Yhdysvalloista.
Ruotsin tiedotusvälineet kertoivat tiistaina, että maan puolustusministeri on saanut yhdysvaltalaiselta kollegaltaan Ashton Carterilta kirjeen, jossa Ruotsilta pyydetään apua terroristijärjestö Isisin vastaiseen taisteluun. Myös Norjan kerrottiin saaneen vastaavan avunpyynnön.

Puolustusministeriöstä vahvistetaan, että myös Suomeen on saapunut Isisin vastaista taistelua koskeva avunpyyntö Yhdysvalloista.

– En tiedä, onko kirje ollut samanlainen, mutta kyllä ne amerikkalaiset ovat meidänkin suuntaan kääntyneet, kertoo puolustusministeriön apulaisosastopäällikkö Timo Kantola IS:lle.

Kantola kertoo, että ei voi vielä tässä vaiheessa paljastaa tarkempia yksityiskohtia avunpyyntöön liittyen.

– Suomihan on ollut mukana Isil-koalitiossa jo aiemmin, ja meillä on sen puitteissa Erbilissä kouluttajia. Mutta olemme mukana myös ei-sotilaallisilla raiteilla terrorismin vastaisessa työssä, kuten vierastaistelijakysymyksissä ja vastaavissa, Kantola kertoo.

Kantolan mukaan toistaiseksi on mahdotonta ennakoida, muuttuvatko Suomen vastuualueet mahdollisen avunpyyntöön vastaamisen myötä.

– Meillä on olemassa oleva päätös ja on aika mahdotonta sanoa siihen mitään. Tässä on vielä myös Ranskan aiemmin tekemä pyyntö pöydällä.

Kantola ei pysty toistaiseksi arvioimaan aikataulua, jolla asia etenee.

Anna Nuutinen

30

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bror-eriki

      itä nuolijat kusessa kun Länsi kokoaa Valtavaa Länsikoalitiota jolla murskataan terroristit jossa r...ä ei ole paikkaa.

      • ERommel

        Heti alokasajan jälkeen varusmiehet ase kädessä Irakiin tositoimiin....siitähän on kysymys noin hieman kärjistäen?
        Naton 'ihanuus' paljastuu heti kaikissa hiljaa lisääntyvissä vaatimusissa.....jo isäntämaasopimuskin riittää?


      • ERommel kirjoitti:

        Heti alokasajan jälkeen varusmiehet ase kädessä Irakiin tositoimiin....siitähän on kysymys noin hieman kärjistäen?
        Naton 'ihanuus' paljastuu heti kaikissa hiljaa lisääntyvissä vaatimusissa.....jo isäntämaasopimuskin riittää?

        Kunhan ensin saataisiin mahdolliset uhat kotimaassa kitkettyä ja hurrendalenin puolelta suojattua, ku sieltä näitä mahdollisesti "nukkuvia agentteja" tulee salaa tänne, niin sitten voitais lainata paria tuhatta heppua alkulähteille tuhisemaan...
        Eikö?

        Ei taida enää pelkästää tuonne Irakiin jäädä homma, sitkeästi ovat levinneet perkele...


      • Uho_ja_epätoivo

    • ERommel

      Expressen: USA haluaa Ruotsin auttavan Isisin vastaisessa taistelussa
      Ruotsin puolustusministeriö käsittelee parhaillaan Yhdysvalloista tullutta avunpyyntöä.
      Yhdysvallat haluaa Ruotsin apua äärijärjestö Isisin vastaisessa taistelussa. Tätä varten Yhdysvaltain puolustusministeri Ashton Carter on lähettänyt pyynnön ruotsalaiselle virkaveljelleen Peter Hultqvistille, kertoo Expressen-lehti.

      Asiaa käsitellään parhaillaan, sanoo Hultqvistin tiedottaja lehdelle.

      Samanlainen kysely on lähetetty myös Norjalle.
      is

    • ÄärimmäinenEpätoivo

      Muistakaa tämä G.W.B:n vuodatus, "jos et ole puolellamme, olette terroristien puolella."
      Yhdysvallat uhittelee Suomen puoluettomuudelle.

    • TiltujenSkeidaa

      Ei uhittele! Suomi voi antaa apua vaikka jakamalla säätietoja:-D

      Sotimaan emme lähde!

      • ERommel

        Sotimaankin lähdetään.....pikku hiljaa....?


      • ERommel

        Mitä helvetin apua Nato tarvinnee, kun Venäjän asevoimat ovat hoitaneet käytännön hommat?


      • ERommel

        itä trollit valehtelee r..än rooli on olematon kun Länsi kokoaa ranskan ja Yhdysvaltojen johdolla jätti koalition joka pistää alueen kuriin.


      • RommelPaniikissa
        ERommel kirjoitti:

        Mitä helvetin apua Nato tarvinnee, kun Venäjän asevoimat ovat hoitaneet käytännön hommat?

        Eihän Venäjä ole kolmessda kuukaudessa saanut MITÄÄN aikaiseksi! Kauanko toistelet samaa?


      • ERommel
        RommelPaniikissa kirjoitti:

        Eihän Venäjä ole kolmessda kuukaudessa saanut MITÄÄN aikaiseksi! Kauanko toistelet samaa?

        Kyllä sinullekin pitäisi olla selvää, kuka toimii ja ketkä vain uhoavat toimillaan?


    • ERommel

      Apulaisosastopäällikkö Timo Kantola ulkoministeriöstä vahvistaa, että Yhdysvallat on pyytänyt apua myös Suomesta ääri-islamilaisen Isisin vastaisessa taistelussa.

      – Syyriaa, Irakia ja Isisin vastaista koalitiota koskeva avunpyyntö on Suomelle esitetty. Avunpyyntö on esitetty USA:n lähetystön taholta, Kantola kertoo.

      Yhdysvaltain suurlähetystöstä asiaa ei haluttu kommentoida tiistai-iltana.

      Ruotsalaisten tiedotusvälineiden mukaan maan puolustusministerille Peter Hultqvistille oli osoitettu pyyntö USA:n tukemiseksi Isisin vastaisessa taistelussa. Ruotsalaislehti Expressen kertoo Hultqvistin saaneen asiaa koskevan tiedustelun Yhdysvaltain puolustusministeriltä Ashton Carterilta.

      Norjalaisen Aftenposten-lehden mukaan myös Norja on saanut 3. joulukuuta samankaltaisen muodollisen avunpyynnön Yhdysvalloilta.

      Suomen saamasta avunantopyynnöstä kertoi ensimmäisenä Ilta-Sanomat.
      yle

    • Suomi-voi-antaa

      vain koulutusapua eli jatkaa Pesmerga-kurdien koulutusta.

    • SKNiinistö

      Suuuuuurrrrvalta USA pyytää Suomelta apua Daesin vastaisessa taistelussa???????
      Haluavat varmaankin suomipojat sotimaan puolestaan kun eivät omat köyhistä oloista palkatut "sotapojat" halua lähteä taistelemaan ja äskettäin USA hyväksyi jo naisetkin eturintaman taisteluihin todella epätoivoista touhua.
      Antaa jenkkien hoitaa omat sotkunsa vaikka saavatkin turpiinsa, onpahan niille opiksi.

    • Väyry

      Suomalaiset ovat ROSVORETKELÄ Irakissa omilla luvillaan kuten Turkkilaiset.

    • EISotilasapua

      Suomi ei missään tapauksessa anna USA:lle mitään sotilaallista apua! Miksei?

      Suomen laki kieltää EDELLEENKIN lähettämästä sotajoukkoja sotimaan ulkomaille muissa kuin rauhanturvatehtävissä!

      "äskettäin USA hyväksyi jo naisetkin eturintaman taisteluihin todella epätoivoista touhua."

      Onko? Idolisi Neuvostoliitto käytti naisia jo täyttä häkää taistelujoukoissa toisessa maailmansodassa ja silloin oli stallarilauma asiasta onnesta äpönä!

      • ERommel

        On kummalista ettei selvitä ilman Suomen apua, pitäisi hälytyskellojen soida ja lujaa?
        Miksi juuri Suomea kaivataan....Naton ulkopuolelta selvittämään tai kouluttamaan?
        Eikö niiden maitten jotka ovat hallintoja hajottaneet ole velvolliset myös kaikkien jälkiselvittelyjen hoitamisen?


    • RommelOnTyhjäTynnyri

      ETkö Torvelo tajua! Suomi EI VOI ANTAA sotilaallista apua!!

      Suomen laki kieltää EDELLEENKIN lähettämästä sotajoukkoja sotimaan ulkomaille muissa kuin rauhanturvatehtävissä!

      • ERommel

        Minä 'torvelo' tajuan ja siksi ihmettelen mielipiteitten järjettömyyttä?
        Suomella ei ole mitään asiaa alueille, missä Nato maat tai USA:n koalitio on hajottanut laillisia hallintoja?
        Hoitakoot jälkipyykin myös...onko liikaa vaadittu?


      • RommelOnTyhjäTynnyri

        Kyse ei ole politiikasta vaan siitä, että meillä on oikeasti voimassa laski, ettemme lähetä ulkomaille sotilaita sotatoimialueelle muuhun kuin YK:n rauhanturvatehtäviin! Syyria ei ole sellainen!


    • missävoitokainenluuraa

      Missä ilmoituksia voitokasta kulkueesta? Assadin heimon johtajasta? Moskovasta ei tuu mitään muuta paitsi potaska reportaasia.

    • IsinSisin

      Se on koepallo Suomelle, olemmeko tarpeeksi rähmällään ratsuväen edessä.

      • ERommel

        Olemme 'rähmällään' USA:n suuntaan....siinähän paljastuu koko nykypoliittinen 'ydin?


      • ApuaEITipu

        No, emme ole kun kerran emme anna sotilaallista apua!


    • Rahaa

      On kummaa kun Yhteiskunta sopimusta viilataan ja Kokkareet saa tälläisen avun. Rahankeräystä ei ole aloitettu Operaatiolle.

    • PöljänPulinaa

      Minkä ihmeen "avun"?

    • Yppelinkäärä

      Yhdysvallat pyysi Suomelta apua Isisin vastaiseen

      • Kempeleen_Jeesus

        Mutta kun meillä on tuo kestävyysvaje, niin ei voitas toisten sotia enää kustantaa.


    • keksitty.valhev

      Kas kun YV ei kutsunut minua tapaamaan äitäsi. Otatko mukaan isis, jos tuun yksin?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      363
      8093
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2372
    3. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      833
    4. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      24
      795
    5. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      792
    6. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      783
    7. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      66
      760
    8. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      746
    9. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      11
      726
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      683
    Aihe