Nyt se sitten konkretisoitui. Koko presidenttikautensa ajan vuodesta 2012 Niinistö on toiminut Sanoma Oyn tahdissa EU:n omaa puolustusta vastaan NATOn puolesta.
Nyt on paljastunut, että presidentti Niinistö on neuvotellut salaa USAn kanssa Suomen mahdollisuuksista osallistua USAn sotakoalitoon sotilaallisesti.
Kun Ranskan neuvotteli EU:n turvatakuista Suomen kanssa, Niinistö ei ollut halunnut tukea EU-koalitiota eikä Ranskaa sotilaallsesti.
Nyt on paljastunut, että presidentti Niinistö on neuvotellut salaa USAn kanssa Suomen mahdollisuuksista osallistua USAn sotakoalitoon sotilaallisesti.
Kun Ranskan neuvotteli EU:n turvatakuista Suomen kanssa, Niinistö ei ollut halunnut tukea EU-koalitiota eikä Ranskaa sotilaallsesti.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Päinvasdtoin! Kun Ranska pyysi EU:lta tukea niin Suomi lupasi sitä!
Arvatenkin samaa luvataan myös USA:lle kun se tekee saman pyynnön!
Tuen muoto vaan jää nähtäväksi kummassakin tapauksessa!
Haloo ulkominsteri Soini, Haloo puolustusministeri J. Niinistö:
Niinistö lähtee sotaan Usan koalitioon ja hylkää EUn koalition.
Usa on ISISin tukija, EU, Ranska, Venäjä taistelevat ISISiä vastaan.
Haloo Tiltu-Tonttu! Suomi el lähde wssotimaan minnekään! Ja tiedätkö miksei?
Suomen laki kieltää EDELLEENKIN lähettämästä sotajoukkoja sotimaan ulkomaille muissa kuin rauhanturvatehtävissä!
Joten jos tuemme niin jaamme vaikka säätietoja!
Sauli Niinistö ei tule koskaan keskustelemaan ulkopolitiikastaan kun se ei osaa eikä jutut kestä päivänvaloa.
Nyt olisi poliitikkojen aika ottaa ulkopolitiikka demokraattiseen kontrolliin ja järkilinjalle.
Suomen ulkopolitiikka kestää mainiosti päiväänvalon ja on hyvässä hoidossa!
Tällä kertaa Niinistön suhmurointia ei pidä päästää menemään läpi noin vain niin kuin kukaan ei ymmärtäisi mitä Niinistö on tehnyt kun on hylännyt EU:n puolustuksen mutta lähtee USAn, NATOn, NATO-Pohjolan sotaan VENÄJÄÄ vastaan tosta noin vain.
TODELLISUUDESSA USA ja Nato eivät ole lähdössä minnekään sotimaan. Natoon kuulumaton Suomi vielä vähemmän!
Suomen ulko- ja puolustuspolitiikassa on roistot kusettamassa kansaa.
Kanerva oli työnnetty telkkariin esittämään että USAn pyyntö tuli muka yllätyksenä kun USA, Nato, S. Niinistö, Kanerva ovat hakeneet roolia Suomelle ja Pohjolan Natolle jo vuosia ja tämäkin "ISIS-pyyntö" on ollut Niinistön ja Kanervan juonitteluissa jo viikkoja.
Mitään juonitteluja ei ole! Eipä ole liioin mitään "Pohjolan Natoa"!
Ranska kysyi Euroopalta tukea ja sitä luvattiin. Nyt pyysi USA ja sillekin varmaan luvattiin
"Tuen" muoto pitää vain selvittää, koska Suomi ei lähetä mitään sotajoukkoja!
Hallitus lähettää NATOvalmiusjoukkoja, taisteluun ISISIÄvastaan. Päätös on tehty jo.
Olet oikeassa, Niinistö, Kanerva, ulkoministeriö, Soini salaavat USAn pyynnön sotilaallisen ulottuvuuden.
Niinistö on jo suostunut sotilaalliseen apuun kun on se jo avustavasti sopinut ja nyt painostetaan mahdolliset vastustajat samaan mielipiteeseen.
Stubb ja kokoomus lupasivat Wikileaks paljastusten mukaan viedä Suomen Natoon jos kokoomus voittaisi vaalit. Ja kas kummaa, kokoomus voitti ja 70%:sti alle 2600€/kk tuloja saavat suomalaiset äänestivät kokoomusta(???). Tai sitten USA otti Stubbin vihjailevat puheet todesta. Kai Sauli Niinistökin on pressa siksi että kokoomus ja Saulu ajavat Suomea Natoon. Toinen Hurstin veljistä kritisoi juuri Viron sähköistä vaalijärjestelmää joka on manipuloitavissa, eiköhän meilläkin ole pian sama järjestelmä varmistamassa kokomustan vaalivoitot myös tulevaisuudessa. Onhan Hursti Viron hallinnon mukaan kommunisti kuten laupeudentyötä leipäjonoissa tekevä veljensäkin.
Stubb valehtelee sisä- ja talouspolitiikassa, S. Niinistö ulko- ja puolustuspolitiikassa.
On erikoista jos Niinistö voi omilla USA-NATO-sopimuksillaan sitoa Suomen NATOon ja Pohjolan NATOon ja aina niiden sotaan eikä ulkoministeri Soini, eduskunta, poliittiset puolueet, kansalaisjärjestöt puutu asiaan mitenkään.
Stubb on saanut valehdella vuosia ja nyt on jotkut puolueet ja poliitikot heränneet, mutta Niinistön kieroiluun, salasopimuksiin ei vielä kukaan ole uskaltanut puuttua.
Kun Suomi liitetään sotaan, sen pitäisi olla eduskunnan asia,
mutta Niinistölle mikään USA-NATO-asia ei ole ollut eduskunnan asia, ei NATO-isäntämaasopimus,
ei ISIS-sotaan liittyminen,
ei Afganistanin sodan jatkosopimukset,
ei suomalaisten erikoissotilaiden lähettäminen NATOn joukkoihin Kievin Ukrainaan,
ei USAn ilmavoimien sotaharjoitukset Suomessa,
ei varusmiesten lähettäminen Viroon,
ei reserviläisten lähettäminen Irakiin
jne.
Ja senkin pitäisi olla eduskunnan asia, että Niinistö ei panosta EUn lailliseen turvatakuusotaan vaan USAn ja NATOn laittomaan sotaan.
"Kun Suomi liitetään sotaan, sen pitäisi olla eduskunnan asia,"
Suomea ei liitetä sotaan! Ainoa "liittäjä" on sotahullu Tiltu itse!
"mutta Niinistölle mikään USA-NATO-asia ei ole ollut eduskunnan asia, ei NATO-isäntämaasopimus,"
Isäntämaa-sopimukjsen solmi Halonen. Ja maan asioita hoitaa hallitus eikä Niinistö!
"ei ISIS-sotaan liittyminen,"
Suomi ei ole käytännön toimilla mukana ISIS-sodassa!
"ei Afganistanin sodan jatkosopimukset,"
eikä liioin Afganistanissa!
"ei suomalaisten erikoissotilaiden lähettäminen NATOn joukkoihin Kievin Ukrainaan,"
Suomalaisia sotilaita ei ole Ukrainassa!
"ei USAn ilmavoimien sotaharjoitukset Suomessa,"
Suomi voi ja saa kutsua sotaharjoituksiinsa ketä lystää!
"ei varusmiesten lähettäminen Viroon,"
Suomalaisia varusmiehiä EI OLE Virossa!
"ei reserviläisten lähettäminen Irakiin"
Suomalaisia reserviläisisä ei ole sotatoimissa Irakissa!
"Ja senkin pitäisi olla eduskunnan asia, että Niinistö ei panosta EUn lailliseen turvatakuusotaan vaan USAn ja NATOn laittomaan sotaan."
Ei tietenkään, koska Suomen lain mukaan emme voi osallistua sotatoimiin toistaiseksi ulkomailla muissa kuin rauhanturvatehtävissä!
Eli paljon taas Valkeakosken Tiltu valehteli ja totta ei ollut mikään kohta!
Eikö kukaan, mikään puolue, poliitikko pysty lopettamaan Niinistön sooloiluja, jotka ovat koko ajan härskimpiä, suurempia ja vaarallisempia meille Suomelle ja Suomen kansalle.
Ei, koska Niinistö EI sooloile ja valtaosa luettelemistasi asiosta on Suomen hallituksen tekemiä! Ei presidentillä ole mitään valtaa!
Niinistö, CIA, NATO keksivät tämän USA-Niinistö-ISIS-sodan kun Suomessa EU ja EUn puolustus saivat yhä enemmän kannatusta kun EU myönsi turvatakuut Ranskalle.
Mitään EU Puolustusta ei ole!
Eikä Suomi ole käytännössä mkana missään ISIS-sodassa! Ei kukaan kannata EU Puolustusta kun sellaista ei ole!
Niinistö, Kanerva päättivät pelotella Suomen kansaa että ei ole syytä vastarintaan eikä protesteihin kun Suomi lähtee USAn ja NATOn ISIS-sotaan EUn puolustusta, Ranskaa ja Venäjää vastaan.
He käskivät poliisin tekemään itsenäisyyspäivänä massiiviset mielenosoittajien pidätykset lähes 150 ja pahoinpitelemään, vahingoittamaan suuria määriä, yli 50.
HAHA! Päivän paras! Suomi ei lähde minkäänlaiseen sotaan mukaan! EI ISIStä vastaan ja vielä vähemmän Ranskaa ja Venäjää vastaan! Mitään EU Puolustusta ei ole!
Niinistö ei osaa ajatella niin pitkälle, että USA:n koalitiossa Syyriassa Suomi/Pohjolan NATO voivat joutua konfliktiin EU:n turvatakuiden, koalition, Ranskan ja Venäjän kanssa.
Niinistön "tukemiset" nähty tuloksena miljardien vahingot Patrialle
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13686516/nyt-niiniston-porukka-ryssi-asekaupat
Jenkit pitää Niinistöä enää pellenä ja eivätkä tee enää mielellään kauppoja sellaisen Suomen kanssa jonka presidenttinä on örisevä puliukko Kauppatorilta jolta puuttuu diplomaattisuus ja ulkomaankauppojen opit
http://www.niinisto-sauli.blogspot.fi
Presidentti ei toimi minkään firman myyntiedustajana ja ellei Patria pärjää tarjouskilpailuissa niin siitä on turha valittaa muille tai etsiä uylkoisia syitä!
Presidentti Niinistö on johtanut Suomen ulkopolitiikkaa rauhallisesti ja varmasti ja hänellä on takanaan koko kansan luottamus!
Maassa järjestettiin gallup-kysely, jossa kysyttiin Niinistön tehtävistä! Kyselyssä Suomen kansasta 79 % antoi hänelle arvosanan erittäin hyvä tai hyvä viranhoidosta! Hän on ennätyksellisen suosittu!
mikään ei ole epäuskottavampi kuin tuollainen tekaistu gallup-kysely
Todellisuudessa Niinistön kannatus on historian pohjalukemissa tämän todistaa viimeiset kolme itsenäisyyspäivän mellakat kansa osoittaa mieltä kun tajuaa vihdoin etät heidät huiputettiin äänestämään virkaan valtionpetosmies jolla ei ole hanskassa käsitys mitä pressan status käsittää
loppupeleissä Niinistöä ei äänestä enää kukaan
eläkkeelle siis Kauppatorin lasolimies
Aihe tiivistettynä pähkinässä
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1622764917971039&id=1606003069647224
Suomi ei sotilaallisesti tue sen paremmin Eurooppaa kuin USA:ta. Jos autamme niin autamme muilla tavoin!
Presidentti Niinistön nimeämä Ilmavoimien komentaja Jäämeri on jo ilmoittanut halukkuutensa USA-koalitioon ja vastahakoisuutensa EU-koalitioon.
EI ole vaan vastahakoisuutensa kumpaankin! Mutta asialla ei ole väliä, koska Suomi ei EDES VOI OSALLISTUA SOTATOIMIIN!
Suomen laki kieltää EDELLEENKIN lähettämästä sotajoukkoja sotimaan ulkomaille muissa kuin rauhanturvatehtävissä!
Niinistöä ei enää kannata kuin 45 % kansasta.
Kun kansa näkee että Suomi lähtee sotaan Usan puolelle Syyriaan eikä EUn ja Ranskan puolelle, Niinistön kannatus putoaa rajusti,
ja kun Niinistö ostaa 28 miljardilla Naton F-35-hävittäjät, enää 15-18 % eli kokoomus+RKP kannattavat Niinistöä.
Istuvalla presidentillä on täysin ylivoimainen kannatus!
"Edellisten presidentinvaalien asetelma jyllää, sillä kaikkein mieluisimmat ehdokkaat Suomen seuraavaksi presidentiksi ovat istuva presidentti Sauli Niinistö ja vihreiden kansanedustaja Pekka Haavisto, joskin ero heidän välillään on suuri. Vähiten mieluisina mahdollisista ehdokkaista pidetään ulkoministeri Timo Soinia sekä europarlamentaarikkoina tällä hetkellä vaikuttavia Paavo Väyrystä ja Jussi Halla-ahoa."
KANSA EI NÄE, että Suomi lähtisi mihinkään sotaan! Ja tiedätkö miksei?
Suomen laki kieltää EDELLEENKIN lähettämästä sotajoukkoja sotimaan ulkomaille muissa kuin rauhanturvatehtävissä!
Suomi ei ole tehnyt minkäänlaisia ostopäätöksiä Hornettien seuraajien suhteen ja kun asia joskus päätetään niin sen tekee maan hallitus eikä suinkaan Niinistö!
Täytyy muistaa se että Rauhanturvajuokot toimivat YK:oon mantaatilla. Mämä nyt lähetettäviksi aiotut joukot toimivat ainoastaan Suomenhallituksen mantaatilla.
USA:n sotakoalition jäseniltä myös Niinistön Suomelta on kielletty operatiivisten tietojen välittäminen EU:lle, Ranskalle, Venäjälle.
Siten EU, Ranska, Venäjä eivät voi koordinoida eivätkä tehdä yhteistyötä USA-sotakoalition/Niinistön Suomen kanssa.
Eivätkä EU, Ranska, Venäjä tiedä, mitä USA:n sotakoalitio myös Niinistön Suomi ovat tekemäässä ja miten, milloin Syyriassa.
Tottakai Lobbaaja Rahoittajiaan nuoleskelee.... ^^
EI OLE, KSKA SUOMI EI OLE USA:n sotakoalition jäsen!
Koska Suomi ei OISALLISTU MIHINKÄÄN sotatoimiin ei Suomen kanssa ole tarvis kenenkään tehdä yhteityötä!
"Eivätkä EU, Ranska, Venäjä tiedä, mitä USA:n sotakoalitio myös Niinistön Suomi ovat tekemäässä ja miten, milloin Syyriassa."
Tietävät mainiuosti ja niin tiedät SINÄKIN: EI YHTÄÄN MITÄÄN!
Suomen laki kieltää EDELLEENKIN lähettämästä sotajoukkoja sotimaan ulkomaille muissa kuin rauhanturvatehtävissä!
NiinistöTäysiPetturi
Olet oikeassa, se salaaminen on jo voimassa, astui voimaan jo kun Niinistö, Lindberg neuvottelivat USA:n Isis-pyynnöstä viikkoja sitten.
Siksi UM:n virkamies oli aivan kieli keskelmä suuta ja ilmoitti että ei voi kommentouda pyyntöä.
Niinistö on nloistava presidentti, jonka rinnalla Valkeakosken Tiltu on viheliäinen petturi!
USA pyysi apua vasta hetki sitten! Alusta lähtien oli selvää, että toki Suomi voi auttaa jollakin tavalla, MUTTA ei sotilaallisesti millään tavalla!
UM:n virkamies voi täysin vapaasti kertoa Suomen avun muodosta. Ehkä annamme vain säätietoja Pohjoismaista. kelpaisiko se Tiltulle?
Ban Ki-moon tietää mikä demokratian halveksija Niinistö on. Siksi hän sanoi suoraan, että Suomen kansankin pitäisi päästä päättämään Suomen liittymisestä USA:n ISIS-koalitioon.
Ban Ki-moon tietää miten loistava demokratian tukipylväs Niinistö on. Siksi hän kiitteli, ettei Suomen Suomen kansa missään tilanteessa liity USA:n ISIS-koalitioon. Tosin vaikeata siihen olisi liittyä, koska moista koalitiota ei edes ole! Tiltum kerkisi jo senkin sepittää:-D
TOTTA. Ei USA:a ole pyytänyt mitään apua Suomelta.
Apua pyysi, mutta ei odottanut saavansa mitään sotilaallista apua!
Ja sinuakin varmaan ilahduttaa tieto, että sellaista emme voisi edes antaa!
Suomen laki kieltää EDELLEENKIN lähettämästä sotajoukkoja sotimaan ulkomaille muissa kuin rauhanturvatehtävissä!
Jospa Ahdasmieli yrittää taas vedota hallituksen tulkintaan?
olen seurannut tätä saittia ja huomannut että toi uudismielinen panee sua 100-0
Kas kun kehitysapuun ei riitä rahaa, mutta sapelinkalisteluun kyllä.
Onneksi ei ole kumpaankaan!
Suomi tutkii mahdollisuutta osallistua sotilaallisesti Usan koalition Syyrian sotaan, mutta ei mahdollisuutta osallistua Eun, Ranskan, Venäjän koalition Syyrian sotaan.
Eurooppaan tulisi rauha, Euroopan talous kääntyisi kasvuun, hyvinvointi paranisi kun Euroopan johtajat sanoisivat USA:lle:
"Painukaa vttuun Euroopasta. Menkää muualle sotkemaan ja sotimaan".