Mot ja surkea tulos katsastajilta

Hylkyyn

Tuli ohjelman jälkeen mieleen tuo autotarvikkeiden tuputtaminen nykyjään katsastuksessa, pyyhkijän sulkaa, pissapojannestettä, öljyjä yms. Ostin pyyhkijän sulat ja katsastaja kertoi jostain alkavasta välyksestä. Olisiko ollut hylky, jos en olisi ostanut nuita sulkia?

7

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulka-suikka

      1,60 cm sulka päässä

    • k.atsastaja

      Mikä on alkava välys? Ei sellaista ole olemassakaan! Jos pusla/nivel on väljä, silloin se on väljä. Väljyyttä toki voi olla vähän tai paljon mutta ei välys voi olla alkava. Maailman typerin termi.

      • Välystä

        Oiskos se alkava välys sellainen pienenpieni, josta ei autoa vielä hylätä. Kyseessä lienee ollut ennakoivaa informaatiota asiakkaalle tulevasta korjaustarpeesta.


    • åänwijfujdf

      Edellissä tapauksessa silloin vuosia sitten pelkästään raidetangon päät vaihtoon melkein joka autosta kun piti siistiä tilastoa ja kyllä rynkytettiin.

    • kusetustakokohomma

      Nivelet väljät, seuraus renkaat kuluu. Kehtaa vielä pistää hylkyyn.

    • khhbgd

      Älkää perkele selitelkö niille asiakkaille yhtään mitään. Nivelet ovat joko ehjiä tai viallisia. Jos havaitsette jonkin pienen välyksen jossain, ettekä puutu asiaan, niin ei siitä pidä mennä asiakkaalle mennä sanomaan yhtään mitään. Silloinhan kerrotte asiakkaalle tekevänne työtänne väärin. Juuri tästä johtuu että asiakas ei saa missään samanlaista katsastusta. En toki kehota puuttumaan semmoisiin pieniin välyksiin joilla ei todennäköisesti ole vaikutusta liikenneturvallisuuteen. Jos katsastaja on pätevä työssään, eikä toimisi näin, olisii hänen hylkäysprosenttinsa yli 40 %, ja kyllähän niitäkin vatipäitä löytyy. Sitäpaitsi asiakkaallekin jää parempi ja huoleton mieli kun auto on täysin kunnossa. Hylätään sitten seuraavalla kerralla jo aihetta on. Toimikaa näin niin te ja asiakkaanne pääsette paljon helpommalla.

      • tästäsennäkee

        Kolmena vuonna oli "alkava" välys alapallossa. Arvasin että välys on vain inssin päässä ja koskaan ei tullut alapalloa vaihdettua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3645
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      114
      2590
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      597
      2302
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2046
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      78
      1837
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1688
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1658
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      1592
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      95
      1469
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1456
    Aihe