Ajelin naapurikylään ja huomasin tien varressa uuden leipomon.
Niitä on Suomessa joka kylässä useita ja lisää nousee koko ajan.
Miksiköhän niillä menee noin hyvin?
Olisiko syynä se, että leivän ja pullan tekee nykyään koneet, jotka eivät lakkoile ja leipä/pullavilja maksaa 17 senttiä kilo, leipä kolmesta eurosta ylöspäin. Energia Suomessa tunnetusti tosihalpaa, verrattuna vaikkapa espanjaan.
Kahvileipien tarpeet samasa hintaluokassa, vehnän tuottajahinta siis noin 17 senttiä kilo, kanamunat vajaan euron ja sokeri 50...70 senttiä kilo. Rasvaojen hinnat kolme...neljä euroa kilo. Munia, rasvaa ja sokeria menee kahvileipiin 5..15 prosenttia? Paakkelsien hinnat jopa useita kymppejä kilo.
Leipomoiden ja vähittaiskaupan kate viljatuotteissa on hyvä. Viljan tuottajat myyvät viljan sillä hinnalla jonka meklarit maailman viljamarkkinoilla määräävät kysynnän ja tarjonnan lakien mukaisesti.
Paras tuote on leipä, minkä valmistukseen menee vain viljaa, suolaa, natruimvetykarbonaattia/hiivaa ja vettä. Sen materiaalikustannukset ovat minimissään noin 20 senttiä/kilo, mutta marketin uunissa paistettuna, ja paperipussiin tungettun , lämpimänä ja tuoksullaan houkuttelevana jopa 10 euroa kilo. Aatteleppe ite!
Niitä on Suomessa joka kylässä useita ja lisää nousee koko ajan.
Miksiköhän niillä menee noin hyvin?
Olisiko syynä se, että leivän ja pullan tekee nykyään koneet, jotka eivät lakkoile ja leipä/pullavilja maksaa 17 senttiä kilo, leipä kolmesta eurosta ylöspäin. Energia Suomessa tunnetusti tosihalpaa, verrattuna vaikkapa espanjaan.
Kahvileipien tarpeet samasa hintaluokassa, vehnän tuottajahinta siis noin 17 senttiä kilo, kanamunat vajaan euron ja sokeri 50...70 senttiä kilo. Rasvaojen hinnat kolme...neljä euroa kilo. Munia, rasvaa ja sokeria menee kahvileipiin 5..15 prosenttia? Paakkelsien hinnat jopa useita kymppejä kilo.
Leipomoiden ja vähittaiskaupan kate viljatuotteissa on hyvä. Viljan tuottajat myyvät viljan sillä hinnalla jonka meklarit maailman viljamarkkinoilla määräävät kysynnän ja tarjonnan lakien mukaisesti.
Paras tuote on leipä, minkä valmistukseen menee vain viljaa, suolaa, natruimvetykarbonaattia/hiivaa ja vettä. Sen materiaalikustannukset ovat minimissään noin 20 senttiä/kilo, mutta marketin uunissa paistettuna, ja paperipussiin tungettun , lämpimänä ja tuoksullaan houkuttelevana jopa 10 euroa kilo. Aatteleppe ite!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se leipomo siirtyi naapuriin kun Hyinkäälle ei "mahtunut". Miksi naapurikunnat saavat jatkuvasti uusia investointeja, mutta tänne eivät tule? Täältäkin on yhtiöitä lähtenyt naapureihin jostain syystä. Onko niin että kaupungin sisäpiirisijoittajat eivät halua ulkopuolisia jakamaan kakkua, koska silloin oma osuus pienenee?
Mahtuu sitt enemmä matuja.
Kysy tyypiltä, joka haluaa purkaa Aseman kivikoulun.