Rakettirahat uhreille!

Tänä vuonna perheemme yleensä raketteihin laitettavat rahat annetaan SPR:lle. Muutaman sekunnin ilo meille, mutta rahoilla toivottavasti uhreille jotain elintärkeää. Haluankin nyt haastaa teidät mukaan; rakettirahat uhreille tai mikäli välttämättä haluatte raketteja, saman verran rahaa vaikkapa SPR:lle. yhdessä voidaan auttaa!!!
12661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Joo, hyvä idis!
En muutenkaan oikein ymmärrä rakettien funktiota tässä kaaoottisessa maailmassa.

Jaksamista uhrien omaisille, ystäville ja tuttaville ympäri maailman.

*sytyttää kynttilän*

Äänestä

Mä laitan rakettirahat keräykseen, älytöntä rahan tuhlausta muutenkin, meillä asiat liian hyvin ja silti vaan naristaan.

Äänestä

Lahjoitin kyllä hieman rahaa eräälle avustusjärjestölle, joka toimittaa apua perille, toisin kuin SPR, joka käyttää lahjoitetut varat ylisuuren organisaationsa ja johtoportaansa leveän elämäntyylin kustantamiseen.

Mutta raketeista en luovu. Minulle on tärkeämpää nähdä lasteni ihailevat ilmeet rakettien paukkuessa ja valaistessa taivaan uudenvuoden yönä.

Äänestä

teidän saatanoitten pommituksia on kuultu ja tullaan kuulemaan.Älä koskaan littoa tee,meidän kanssa

Äänestä
  • mutta sinä olet jo aika litussa.

    Äänestä

Enpä olis muutenkaan raketteja ammuskellut, mutta CNN:llä oli juttu, että n. 40 usd saa perhe siellä alueella viikoksi vettä yms.
Jokainen meidän perheestämme laittaa tuota vastaavan summan eteenpäin keräykseen.
Jokainen voisi auttaa itselleen sopivalla summalla.

Äänestä
  • Täytyy olla melkoisia itsetunto-ongelmia ja/tai kusta päässä, kun pitää tulla kehuskelemaan rahamäärillä, jotka on lahjoittanut katastrofiapuun.

    Äänestä

  • Häh? kirjoitti:

    Täytyy olla melkoisia itsetunto-ongelmia ja/tai kusta päässä, kun pitää tulla kehuskelemaan rahamäärillä, jotka on lahjoittanut katastrofiapuun.

    päin..se urean väri. Kirjoitin vain, että CNN:llä oli juttu, että 40 usd saa viikoksi perheelle vettä ja muuta. kirjoitin myös, että perheemme jäsenet päättivät laittaa tuon summan avustukseen.
    Laitoin myös, että jokainen voisi laittaa sopivaksi katsomansa summan. NIIN, ETTÄ MISSÄS KOHDALLA KÄVIN SINUNLAISEN LUUSERIN TASKULLA. KYLLÄ PITÄÄ OLLA IHMISEN KATEELLINEN? KUN TOLLASESTA ALKAA TÄÄLLÄ ITKEMÄÄN. KYPSY PELLE!

    Äänestä

Kannattaa miettiä ennen kuin aloittaa ostoboikottia raketeille. Se että annetaan rahaa hyväntekeväisyyteen on tietysti hieno asia, mutta kannatta miettiä mikä on se asia mistä kannaattaa se raha irroittaa, niin että hyöty on suurin. Jos ihmiset tänä vuonna jättävät raketit ostamatta ja antaa rahan maanjäristyksen uhreille, ensi vuonna rakettien myynti/valmistus on huomattavasti pienempi...ja ottaen huomioon missä nämä raketit pääsääntöisesti tehdään, voikin käydä niin että hyöty olisi ollut suurempi kun olisi ostanut raketeita. Voihan olla että ilotulitteita myyvä liike saattaa lahjoittaa voiton maiden talouden ja uhrien auttamiseen, jolloin hyöty on kaksinkertainen.

Kuntaliitto suosittelee kuntia ja kaupunkeja lahjoittamaan ilotulitukseen varatut rahat hyväntekeväisyyteen, mutta se ei ole enää ollenkaan mahdollista. Sopimukset on tehty suurimmaksi osaksi jo kuukausia sitten, samoin tavarat ovat tilattu aiemmin.

Suosittelen ihmisiä miettimään asioita hieman laajemmin kuin mitä he tekevät. Ei pelkästään tässä asiassa vaan aivan kaikessa, sillä tunnettu tosiasiahan on että kaikki vaikuttaa kaikkeen.

Äänestä

Jos jokainen laittais keskimäärin 1 euron, niin se olis 5 miljoonaa egee..Siinä olis jo 5 miljoonaa egee enemmän, kuin hallitus on antanut...Miettikää sitä.

Äänestä
  • Hyvin laskettu. Olet nero.

    Äänestä

  • DLKD kirjoitti:

    Hyvin laskettu. Olet nero.

    Kun on sinunlaisia pellejä ympärillä, vai mitä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kati kirjoitti:

Tänä vuonna perheemme yleensä raketteihin laitettavat rahat annetaan SPR:lle. Muutaman sekunnin ilo meille, mutta rahoilla toivottavasti uhreille jotain elintärkeää. Haluankin nyt haastaa teidät mukaan; rakettirahat uhreille tai mikäli välttämättä haluatte raketteja, saman verran rahaa vaikkapa SPR:lle. yhdessä voidaan auttaa!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu