tässäpä tekstiä meille suomalasille

54654565

Egyptistä muuttanut, Suomessa 19 vuoden ajan asunut lääkäri Ashraf Benyamin kirjoitti viime viikolla pääministeri Juha Sipilälle pitkän ja tunteikkaan avoimen kirjeen. Pohjois-Kymen sairaalassa ylilääkärinä työskentelevän Benyaminin kirjettä on jaettu Fb 7500 kertaa!

Benyamin on sitä mieltä, ettei Sipilä ymmärrä turvapaikanhakijoiden mukanaan tuomia ongelmia riittävän laajasti.

– Olette avannut oven turvapaikanhakijoille. Niille, jotka ovat aiheuttaneet turvattomuutta suomalaisille. Suurin osa suomalaisista on erittäin ahdistuneita ja peloissaan. Ei enää kukaan uskalla päästää omaa tytärtään, vaimoaan tai äitiään yksin illalla kadulle. Kohta suomalaiset alkavat etsiä itselleen turvapaikkoja. Edelleenkö uskotte, että he ovat hädässä?! Me kaikki tiedämme, että hädässä oleva on nöyrä, kiitollinen, kun apua saa ja tekee parhaansa avustajan hyväksi. Jopa Ruotsin pääministeri, joka on aina puolustanut maahanmuuttoa, on nyt myöntänyt, että hän ja koko Ruotsi on ollut naiivi. Mutta Te ette! Montako suomalaista pitää kuolla terrorismi-iskussa ja montako suomalaista tyttöä pitää vielä raiskata ennen kuin heräätte ja pistätte rajat kiinni? Pakkolakeja voi kyllä säätää kilteille suomalaisille, muttei rikollisille turvapaikanhakijoille!, Benyamin kirjoitti.

"Maa, joka väittää olevansa edelläkävijä tasa-arvossa"

Egyptiläislääkäri kertoo myös järkyttyneensä Sipilän kommenteista liittyen raiskauslainsäädäntöön. Hän suomii sitä, että Suomessa raiskaajia tuomitaan usein ehdolliseen vankeuteen.

5

71

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asioistatietävätaho

      Benyamin tarkoittaa varmasti hyvää kirjeellään, mutta se on osoitettu väärälle ihmiselle. Eihän Pöpilä tuollaisesta mitään tajua. "Tee mitä haluat, Jeesus hoitaa loput" ja "kaikki synnit anteeksi annettu", siinä ne kaksi teesiä mitkä lestadiolainen Pöpilä ymmärtää ja mihin hän uskoo.

    • Voi olla hyvä ylilääkäri, mutta yhteiskunnallisista asioista ymmärrys on heikko. Sen osoittaa jo se, että sanoo Suomeen tulevan päivittäin lähes 1000 turvapaikanhakijaa. Oikea luku on sadan paikkeilla. Näistä tulijoistakin on viime aikoina moni luopunut toiveestaan ja palannut takaisin.

      • hohohohoho

        Tuo kommentti oli trolli, olihan?
        Muussa tapauksessa sinun on syytä vaieta aina kun asioista puhutaan.


    • Nuorivihainennainen

      Ennen Suomessa nainen sai olla aika varma ettei tule raiskatuksi, jos ei lähde kännissä valomerkin aikaan tuntemattoman miehen kanssa tämän kotiin jatkoille. Nyt matujen myötä kuka tahansa ulkona liikkuva nainen on potentiaalinen uhri.

      Viranomaiset ja opettajat jo varoittavat naisia liikkumasta pimeän aikaan, metsissä, puistoissa, yksin, humalassa, minihamessa jne. Seuraavaksi viranomaiset vaativat naisia pukeutumaan burkhaan ja ottamaan aina miespuolisen sukulaisen mukaan turvaksi.

      Vaan minä sanon, kävelkää ulkona, kaduilla, metsissä ja puistoissa. Ottakaa tila haltuun. Katsokaa silmiin jokaista arabia ja virnistäkää niin leveästi kuin pystytte. Kävelkää pää pystyssä keskellä katua ja pokottakaa matulaumat väistämään teitä. Olkaa ylpeitä alkuperästänne, rodustanne, älystänne ja sivistyksestänne. Valllatkaa Suomi takaisin suomalaisille!

    • Jotaintässä

      Pelko? Todennäköisesti maamme johtajia painostetaan joltakin taholta. Toinen juttu, että saat rasistin leiman, jos olet kriittinen, ja puolueen kannatus laskee. Tämä johtunee, kun valtamedian johto on presidenttipuolueiden edustajien käsissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      61
      915
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      857
    3. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      16
      806
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      105
      803
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      786
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      703
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      586
    8. 42
      579
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      571
    10. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      557
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      29
      543
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      503
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      112
      468
    14. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      88
      458
    15. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      454
    16. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      452
    17. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    18. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      427
    19. 39
      423
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      407
    Aihe