Näin Juha Sipilä vastaa hänelle esitettyyn kysymykseen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015121020813854_uu.shtml
Näin se taas se tuli todistettua itse pääministerin suulla että kepu pettää aina.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015121020813854_uu.shtml
Näin se taas se tuli todistettua itse pääministerin suulla että kepu pettää aina.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kysymys esitetty väärälle taholle.
"Valtioneuvoston kanslia perusteli korotuksia sillä, että avustajien määrän vähentäminen on lisännyt kyseisten kolmen avustajan työn määrää sekä vaativuutta."
Asiaa pitää kysä Valtionneuvoston kansaliasta. Siellä palkka-asiat päätetään. Myös tuon aknsanedustaja Marinin palkoista. Hän myös tietää asian.
Punikki-Marin kannattaisi kysyä palkankorotuksen syitä sieltä, missä niistä päätetään.
Harakka on toinen hassu kansanedustaja, valehteleva rupusakin edustaja. Väitti ettei missään muussa EU-valtiossa hallitukset ole puuttuneet työehtojen heikennyksiin - sehän on vitun vale. Latviassa, Kreikassa, Portugalissa hallitukset leikkasivat surutta palkkoja, sekä eläkkeitä ay-jääriltä lupaa kysymättä ja nyt muiden maiden Kreikkaa lukuunottamatta talous kasvaa kohisten.
Nyt pitää keskittyä Kimmon pääsihteerivalintaan. Tehdään yhteistyötä kokoomuksen kanssa nyt, se kantaa hedelmää tulevaisuudessa.
Sipilä itse myös tiesi oikean vastauksen Marinin kysymykseen mutta ei nyt jostain syystä halunnut vastata totuudenmukaisesti Marinin esittämään kysymykseen. Oo
Turhaa vastata kysymykseen jonka vastauksen tietää myös kysymyksen esittäjä.:D
Politikointi kuuluu Kyselytunnille mutta ei siitä nyt kannata tehdä propakandauutista Iltikseen.
Eikö nyt Suomen pääministerin suositus avustajansa palkankorotukselle enää riitä valtioneuvoston kanslialle joka asiasta sitten päättää?
Ois ollut mahtavaa muittenkin saada tietää vastauksen.Totuus oli että muilta vaaditaan niukkuutta, ja toiset saa lisää.Jos syy oli se että työtaakka on kasvannut, niin työläisille ei riitä muutama 10 centtiä......
Sipilän esimerkin innoittamana, älkää suomalaiset duunarit nyt antako laskea palkkojanne, nyt on aika 10% palkankorotukselle!
25%
No oli miten oli niin eihän me palkkoja eikä mitään muitakaan etuja pois tappelematta anneta. Täytyy varmaan alkaa hakeen jo aseenkantolupaa, ihan vaan varmuudeksi että pystyy perhettä suojeleen.
Sehän on nyt kaikkien tiedossa että kepu pettää aina.
Nyt annetaan kepuloisille vain samalla mitalla takaisin.
vähä puhut mutta totta
Muistellaanpa kysymyksiä peruspalveluministerille Maria Guzenina-Richardssonille Kataisen hallituksen aikaisilla kyselytunneilla. Saimmeko häneltä yhtäkään vastausta?
Nyt oli kyseessä pääministeri.
Nyt on vuosi 2015 ja tämä hallitus ja kysymyksessä Suomen huonoin pääministeri.
Kierre jatkuu tulevienkin hallitusten aikana, ellei eduskunnan puhemiehistö puutu asiaan. Huomauttavathan puhemiehet "kysyjiäkin", jos kysymys puheenvuorosta puuttui. Miksi eivät siis "vastaajiakin", jos vastaus jäi saamatta.
On tämä Suomi todella erikoinen valtio nykyään.
Sillä nykyäänhän Suomen pääministerillä näköjään ei ole edes olemassa minkäänlaista henkilökohtaista omavastuuta tekemisistään tai sanomisisistaan.
Pääasia nyt vain että on äänessä.Voi höpötellä ihan mitä sattuu Ihan sama mitä se nyt oikein höpöttelee.
Sipilä on iso vitsi!!
Sipilä haluaa suomen kalifiksi ja muuttaa suomen Isisin maakunnaksi!
Todellakin oli lutkutuksen yö. SUCKS. Ensiyönäkö taas?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13999886/lapin-somalin-yo-!!!
Katsokaapas todisteet tuolta.