Kohta lenntätetään taivaan tuuliin taas tuhansia euroja, hieno idea olisi lahjoittaa käyttämänne rakettiraha apua tarvitsiville!!!
Rakettirahat keräyksiin
apu
14738
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Uutena vuotena taivas loimuaa!!!
..toi viesi nasalle!! Pelle
Aika idiootti pelle oletkin!!!
Ihmisiä kuolee, uusivuosi on vain kerran vuodessa!!
on jo Suomessa. Pitäisikö kauppiaiden/maahantuojien kärsiä tappiot.
Sitäpaitsi ne on tuotu juuri noilta alueilta,joten ovat saaneet leiviskänsä meiltä etukäteen.
Kasva aikuiseksi! En voi uskoa että joku päästää suustaan tuollaista!
Maapallolla on liikaa ihmisiä.
Juhlat on komeat Uutena Vuonna.
ei tosiaan kiinnosta säästää.tosi huono idis.
paikka säästää ei ollu tuttuja Aasiassa
ja taivaalle valoa...JEEEEEEEEEEEEEEEEEEEES!!!!!!!!!!!!!!!
Jos jollain on pokkaa paukutella ilotulitusraketteja tulevana uutenavuonna, niin toivon kaikkea huonoa teille tampiot. Olette arvottomia.
Kannattaa miettiä ennen kuin aloittaa ostoboikottia raketeille. Se että annetaan rahaa hyväntekeväisyyteen on tietysti hieno asia, mutta kannatta miettiä mikä on se asia mistä kannaattaa se raha irroittaa, niin että hyöty on suurin. Jos ihmiset tänä vuonna jättävät raketit ostamatta ja antaa rahan maanjäristyksen uhreille, ensi vuonna rakettien myynti/valmistus on huomattavasti pienempi...ja ottaen huomioon missä nämä raketit pääsääntöisesti tehdään, voikin käydä niin että hyöty olisi ollut suurempi kun olisi ostanut raketeita. Voihan olla että ilotulitteita myyvä liike saattaa lahjoittaa voiton maiden talouden ja uhrien auttamiseen, jolloin hyöty on kaksinkertainen.
Kuntaliitto suosittelee kuntia ja kaupunkeja lahjoittamaan ilotulitukseen varatut rahat hyväntekeväisyyteen, mutta se ei ole enää ollenkaan mahdollista. Sopimukset on tehty suurimmaksi osaksi jo kuukausia sitten, samoin tavarat ovat tilattu aiemmin.
Suosittelen ihmisiä miettimään asioita hieman laajemmin kuin mitä he tekevät. Ei pelkästään tässä asiassa vaan aivan kaikessa, sillä tunnettu tosiasiahan on että kaikki vaikuttaa kaikkeen.
oikeassa. piru periköön ne tekopyhät paskat jotka vielä kehtaavat ampua rahaa taivaalle ihmisten kärsiessä.
mutta suomalaiset on aina suomalaisia, siitä ei pääse mihinkään. mikään ei ole rakkaampaa kuin oman navan nöyhtä.
kaupunkiahan on jättänyt raketit ostamatta ja laittavat ne keräykseen..!!!
fiksuja ihmisiä, jotka tämän idean keksivät!!
*nostaa hattua*