Tiesitkö tämän Juha Sipilästä?

Pääministeri

Hän on kuuluttanut ja vaatinut leikkauksia, palkkamalttia ja solidaarisuuttaa meiltä Suomalaisilta tämän itse aiheutamansa raiskaavan matu vyöryn keskellä.

Sipilän avustaja Riina Nevamäki sai kuitenkin itse Sipilältä kesäkuussa yli kymmenen prosentin korotuksen palkkaansa, nyt palkka on 7 530 euroa kuukaudessa!

Kysyttäessä asiaa häneltä viime eduskunnan kyselytunnilla, hän ei suostunut vastaamaan suoraan kysymykseen MITÄÄN!

Edustaja Mariinin suora kysymys Sipilälle katsottavissa kohdasta 7.50 min eteenpäin.

http://areena.yle.fi/1-2397713?autoplay=true

Miten meillä voi olla tälläinen pääministeri?

11

219

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valkotakkisetpaikalle

      Kempele on tiettävästi pieni, kaunis, idyllinen suomalainen tiivis yhteisö. Juuri sellainen, mistä kaikki suomalaiset olemme saaneet nauttia, ainakin nähneet, aina vuoteen 2015 asti.

      Suomesta on tullut kehitysmaa ja eläintarha.

      Lapsemme ja lapsenlapsemme tulevat vaatimaan vastauksia, syyttämään sukupolveamme ratkaisuista.

      Suuri(n) osa suomalaisista ei ole halunnut Suomea pilattavan tällä tavoin, ei mistään hinnasta, ei .... ikinä.

      Maassamme myös asuu ja elää vielä ainakin yksi veteraani, jolla on muisti tallella. Milloin menet - yksinvaltiasministeri - selittämään nämä maahanmuuttoratkaisut ja pakolaispoliittiset ratkaisut Hänelle kasvotusten ?

      Kempeleellä kaikki tuntevat ja tietävät toisensa. Onko Sinussa MIESTÄ tavata kylän miehet ja naiset kasvotusten ?

      Maanpetturuus on rikos monessa maassa.

    • OnSiinäJämäkkäMies

      Toveri Sipilä on aina tervetullut kahvittelemaan Zeppeliinin kauniin Rouvansa kanssa ja puhumaan kyläläisten kanssa päivän asioista!!

      • eioletervetullut

        Vai kauniin rouvan kanssa. Rupikonna se on. Ja Sipilä on kuin paskaa syönyt, ja paskaahan se on syönytkin. Jos pariskunta näkyy niin kahvit lentää naamalle heti.


      • TavallistaViisaampiRouva

        Tosi näyttävä Rouva.Kyllä Zipilän kelpaa,kun on noin hemaiseva Emäntä!!On varmaan korkeasti koulutettukkin ja tavallista viisaampi!!Kyllä Suomalainen hyvinvointiyhteiskunta on hyvissä käsissä!!


      • oikusjakohtuus

        Sipilän pitäisi tarjota Kempeleläisille vaikka a la carte ruuat.,se olisi vähintä mitä voisi tehdä ja silläkään ei saisi tekemisiään anteeksi.
        Kyllä Jumala rankaisee, ennemmin tai myöhemmin kuka haavoittaa digraattomaisesti ihmisiä.


      • Alistusta
        TavallistaViisaampiRouva kirjoitti:

        Tosi näyttävä Rouva.Kyllä Zipilän kelpaa,kun on noin hemaiseva Emäntä!!On varmaan korkeasti koulutettukkin ja tavallista viisaampi!!Kyllä Suomalainen hyvinvointiyhteiskunta on hyvissä käsissä!!

        Totta puhut!!Zipilän Rouva on varmasti Tosi Viisas Kempeleläinen!!Ja kyllä me Kempeleen tutut ollaan tosi ylpeitä Hänestä,vaikka Rouva haluaakin olla hissukseen siellä Kulisseissa vetelemässä naruja!!.Taitaa Rouvakin olla Kunnon Kepulainen??


    • mitesnatsaasipilään

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015122020859554_uu.shtml
      HS: Rikkaat pitävät köyhiä laiskoina ja nuhjuisina
      Tutkimuksen perusteella mitä varakkaampia ihmiset ovat, sitä enemmän he pitävät köyhyyttä köyhän omana syynä, Helsingin Sanomat kirjoittaa. Vastaavasti köyhät näkevät, että merkitystä on myös yhteiskunnan rakenteilla.

      Vaikka köyhyydelle löytyi ymmärrystäkin, oli varakkaiden vastauksista 25 prosenttia köyhiä kohtaan vihamielisiä, vähätteleviä tai ylimielisiä.

      Muun muassa näin rikkaat HS:n mukaan luonnehtivat köyhiä:

      - Halveksin köyhiä, koska heiltä puuttuvat lähes kaikki terveen ja onnistuneen ihmisen piirteet.

      - Ei Suomessa ole köyhiä, yhteiskunta ruokkii ihmisiä, vaikka he eivät joudu tekemään mitään. Ihmiset ovat laiskoja.

      Rikkaat olivat myös vähän muita useammin sitä mieltä, että köyhyyden erottaa ulkonäöstä, HS kirjoittaa. He esimerkiksi kertoivat tunnistavansa köyhät "nuhjuisuudesta".

      Useimmilla varakkailla ei tutkimuksen perusteella ole mitään kokemusta köyhyydestä ja elämän kolhuista edes omasta lähipiiristä, HS kertoo.

      Tutkimusta johtava hyvinvointisosiologian professori Juho Saari pitää huolestuttavana, että niin suuri osa yhteiskunnan huipulla olevista näkee köyhyyden johtuvan yksilöllisistä syistä. Hänen mukaansa se näkyy myös päättäjien ratkaisuissa.

      - Voi olla, että hallituksen tilannekuva köyhyydestä on väärä ja heijastaa ryhmien välistä sosiaalista etäisyyttä, Saari sanoo Helsingin Sanomille.
      Lähde: Helsingin Sanomat

    • klax

      Sipilän jatko on hiuskarvan varassa, tietää sen jo itsekin. Jos olisi yhtään älliä, niin antaisi tehtävänsä muille, se olisi Joululahja Suomalaisille.

    • Pekkakk

      Sipilän hallitus kaatuu keväällä, kun pakkolait tulevat eduskuntaan käsittelyyn. AKT ja sitten SAP aloittavat yleislakon, johon hallitus kaatuu. Toivottavasti Sipilä tajuaa heti tämän jälkeen jäädä sivuun, että saadaan uudet vaalit. Ei tästä näin tule yhtään mitään. Hyvä, että tulee keväällä muutos!

    • Piisintynkää

      Hallitus on pihalla... käy täs ny sitte töissä kun rahaa on valtiolla vain yhteen ASIAAN. Jee jee jee Sipilä Jee onko evääs huveneet. Stubbi on vain kevyt hästäggi ja sirkustyöläinen. Soinilla onneksi viimeinkin on tullut herätys myöhäinen.

    • Muuttajatt

      Kaikki pakolaiset pitää asuttaa Kempeleelle kun pääministerikin on kämppäänsä heille luvannut. Joko siellä on uudet asukkaat? Pitäkää hyvänänne kaikki Irakin Adonikset. Sipilä voi kustantaa suurmoskeijan sinne,turha näitä pakolaisia on asuttaa ympäri maata. Ainut järkevä ratkaisu on keskittää mamut sinne Kempeleelle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      90
      990
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      843
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      143
      814
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      41
      775
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      657
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      639
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      577
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      32
      549
    9. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      61
      521
    10. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      80
      520
    11. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      518
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      65
      506
    13. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      469
    15. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      453
    16. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      2
      449
    17. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      446
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      446
    19. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      61
      440
    20. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      436
    Aihe