Venäjällä saat rikastua vapaasti ilman, että valtio ryöstää rahojasi. Tämä käytäntö tuli maassa voimaan Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen 1990-luvulla.
Suomessa valtio ryöstää rikkailta rahat. Tätä kutsutaan myös hienommalla nimityksellä "progressiivinen verotus". Progressiivinen verotus keksittiin alun perin Neuvostoliitossa, mutta nyt juuri monet ex-neukkuvaltiot ovat päässeet pois tästä sosialistisesta käytännöstä. Länsi- ja itäblokin osat ovat siis vaihtuneet: nyt Venäjä puolustaa markkinataloutta, länsimaat sosialismia.
Milloin Suomi etenee samalle kehitysasteelle kuin 1990-luvun Venäjä ja lopettaa rikkaiden ryöstämisen?
Suomessa valtio ryöstää rikkailta rahat. Tätä kutsutaan myös hienommalla nimityksellä "progressiivinen verotus". Progressiivinen verotus keksittiin alun perin Neuvostoliitossa, mutta nyt juuri monet ex-neukkuvaltiot ovat päässeet pois tästä sosialistisesta käytännöstä. Länsi- ja itäblokin osat ovat siis vaihtuneet: nyt Venäjä puolustaa markkinataloutta, länsimaat sosialismia.
Milloin Suomi etenee samalle kehitysasteelle kuin 1990-luvun Venäjä ja lopettaa rikkaiden ryöstämisen?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Progressiivinen verotus on sairaus, joka leviää Brezhnevin opin mukaisesti.
Onko sinulla käsitystäkään mitä se verotus tarkottaa? :D
Nalle Walhrooskin tajusi asiat ja lähti pakoon suomalaista verotusta. Kohta Suomeen ei taida jäädä kuin vanhoja, sairaita tai köyhiä.
Moskovassa nähdään oikean talouspolitiikan tulokset: rahanhajua, korkojen kopinaa ja glitteriä!
"Venäjällä saat rikastua vapaasti ilman, että valtio ryöstää rahojasi."
Ja tästä on Hodorovski malliesimerkki!?
Nalkkiin sinut saadaan haluttaessa Venäjällä aina. Vallan ns kolmijaosta kun ei ole tietoakaan vaan kaikki pelaa suoiraan Puten pussiin!
Tokihan rikollisia (Hodorkovski) rankaistaan olipa heidän tulotasonsa mikä tahansa.
Malliesimerkkinä voidaan sen sijaan pitää vaikkapa jalkapalloseura Chelsean huvikseen ostanutta Roman Abramovitsia tai toista miljardimiestä Arkadi Rotenbergia. Ja niin edelleen, venäläisiä superrikkaitahan löytyy.
Olen ihmetellyt mikseivät ihmiset halua saada itseään nalkkiin. Se on kivaa. Eivätkö he halua nauttia elämästään?
Hodorovskin ainoa rikos oli se, ettei ollut Putelletarpeeksi notkeaselkäinen!
No, välttyipä mies sentään radioaktiiviruiskeelta!
Venäjällähän laki venyy tarvittaessa ja myös jo kuollut mies voidaan tuomita:-D
Hodorkovski on talousrikollinen ja hän kärsi ansaitsemansa rangaistuksen.
Kyllä Putin ryöstää!
Forbes arvioi hänen henkilökohtaiseksi omaisuudekseen noin 70 miljardia US$ jotka on käännetty lähinnä Venäjän valtiolliselta öljy-yhtiöltä.
Että semmoinen pikku tsaari tavisryssän kukkarolla! Äänestäkää nyt kaikki vaan putleria :)
Imbesilli ryssä :)
Putinille kuuluu pieni palkkionsa presidentin viran hoitamisesta. Forbbesin arvio on rajusti yliarvioitu.
Suomi sen sijaan on varastanut yksistään tulevilta sukupolvilta 100 miljardia. Viimeisen kymmenen vuoden eduskunnan politrukit ovat näillä velkarahoilla esimerkiksi maksaneet omat jatkokautensa eduskunnassa.
No jos tavisryssän mielestä 70 miljardia Dollaria on sopiva pieni palkkio putlerille siitä että hän on ajanut maansa talouskriisiin, eristyksiin sekä hävittänyt Venäjältä kaikki ystävät ja liittolaiset niin olkoon niin.
Kyllä tavisryssä maksaa ja kiittää loistavaa johtajaansa. Lännessä moinen peli ei vetelisi alkuunkaan eikä putler kelpaisi edes siivoamaan länsiparlamenttien vessoja - mistään muusta nyt sitten puhumattakaan.
Forbesin haarukka putlerin omaisuudesta on 50 - 80 miljardia Dollaria ja todennäköisin arvo on noin 70 miljardia Dollaria.
Ja aivan turha on muuten väittää että Forbes puhuu paskaa :)
Putler piittaa ainoastaan siitä että miten paljon varoja saa pöllittyä Venäjän federaatiolta omaan säkkiinsä ja kun tässä kohta alkaa maa polttaa jalkojen alla hän häviää rahoineen johonkin ja jättää Venäjän järsimään käpyjä.
Imbesilli ryssä :)
Aina siellä varastetaan kansalta. Kommunistit varastivat muilta kansoilta, nyt valtaapitävät ryöstävät omaa maatansa. Ja kun se ei riitä, pyritään siirtymään naapureihin. Soo fakink simpl istat!
Ihanko totta? :D
Aivan kuin ei varastettaisi kapitalistisessa EU:ssa ja Usa:ssa??
Totta. Varastamisen mittasuhde Vennäällä länteen nähden on vaan aivan kosmis-giganttinen. Varastettiin tuossa K-marketissakin kuulemma tikkareita perjantaina...
Ihanko tosi?
"Soo fakink simpl istat"
Onko toi koreaa?
Kunnes olet riittävän rikas ja valtio päättää sosialisoida omaisuutesi.
Mihail Hodorkovski.
Boris Berezhovski, k. 2013, Lontoo.
Roman Abramovitsh, asuu Lontoossa. Maailman 16. rikkain mies.
Ai ei vai ... linkistä löytyvä dokkari esittää asian olevan toisin. KATSO JA OPI, ettet jauha tuollaista sällittävää AgitProp paskaa enempää.
https://www.youtube.com/watch?v=j7NyhHdpFvA
Suomalaiset eivät tiedä nyky-Venäjästä sen näkee näistä kommenteista.Kuvittellaan että Venäjä on jälkeen jäänyt kehitysmaa.Venäjä on kapitalistinen nykyaikainen ,vauras valtio.Liekö suomalaisen valemedian syytä moinen tietämättömyys?
"kapitalistinen nykyaikainen ,vauras valtio..." Kuuluu lukea: Rikollinen takapajuinen, hauras valtio.