Rituaaliteurastukset kiellettävä Suomessa

SMainland

Miksi Suomessa sallitaan eläinrääkkäys, miksi rituaaliteurastuksiin ei puututa. Sekä muslimien, että juutalaisten rituaaliteurastus pitäisi kieltää lailla. Maahanmuuttajien lisääntyessä etenkin halal teurastus on lisääntynyt Suomessa.

Rituaalissa eläintä ei edes puuduteta, tainnuteta vaan eläimelle luetaan pakanallinen rukous ja kurkku viilletään auki. Eläimen kuolema kestää joskus jopa minuutteja. Alla olevaa linkkiä en suosittele katsomaan, etenkin jos eläinten kärsimyksien estäminen on sinulle sydämen asia. Videossa näytetään kuinka tavallisessa teurastuksessa eläin tapetaan ja tainnutetaan sekunnissa, mutta halal teurastuksessa kuolemiseen ja kärsimykseen voi mennä jopa 5 minuuttia.

Suomessa eläin on pyritty tainnuttamaan ja kärsimyksiä vähentämään jo vuosisatojen ajan. Nykyaikana on mahdollista estää turha eläinten kärsiminen, myös teurastamot ovat saaneet paljon negatiivista palautetta eläinten mahdollisesta huonosta kohtelusta. Halal teurastus on jotain paljon pahempaa, siinä eläin tiedostaa kuolevansa ja joutuu kärsimään pitkän aikaa. Valtio ei ole puuttunut rituaaliteurastuksiin, mutta ei salli eläinten huonoa kohtelua teurastamoissa. Uskonnon varjolla harjoitettu eläinrääkkääys ei tee siitä mielestäni yhtään sen hyväksyttävämpää eläinrääkkäystä kuin mistään muustakaan eläimiin kohdistuvasta rääkkäyksestä.

Halal teurastuksien ja lihan myynnin kieltäminen estäisi myös tehokkaasti uskonnollisesti radikaalien aineksien muuttoa Suomeen.

http://www.liveleak.com/view?i=545_1345800806

7

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No_sitä

      on ihmetelty vuosia kuten myös sitä että tyttölasten sukupuolielinten silpominen on ihan jees jos uskonto on islam.

    • Trinityratsastaa

      Hyi hitto mikä video, onko tässä maassa mitään lakia jos kerran Suomessa sallitaan eläinrääkkäys ja asia on valtion toimesta ok? suoranainen kidutus katsoa toi video.

    • ÄänestänJoVas

      EK-sss-Veroparatiisihallitus on MONINKERTAISTAMASSA maahanmuuttoa. Se mitä tähän mennessä on nähty, oli vasta alkua, perheitten yhdistäminen on alkamassa.

      http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3475443-takin-reunat-vain-liehottivat-kun-ministeri-soini-poistui-salista

      PetosjytkyKokoomus on maahanmuuttopuolue, veroparatiiseista kehitetty kansan- ja maanpetos, jolla isot talousrikolliset, kääntävät nyt Suomen kansan kassaa.

      Rasismikortilla vedätetään yksinkertaisia, aivan kuin joku sairas ja väkivaltainen pikku PersuKokoomuslainen, olisi huolissaan jonkun eläminen kohtalosta, eläinrääkkäystä on sikatiloilla jatkuvasti, ihan kotimaista sellaista.

      SoiniTrumpKatainen on maahanmuuton johtohahmo. Lisää ja enemmän, rasismikortilla saa ääniä maahantuontiin ja oman kansan syrjäyttämiseen.

    • dflkjhg

      Miksi eläinaktivistit hyväksyvät halalteurastuksen?

    • Laki-toimii-

      Itse asiassa rituaaliteurastus on kielletty Suomessa. Lakia vaan katsotaan läpi sormien koska nuo vajakit tarvitsevat sellaista satulihaa.

    • Miten tämä elänrääkkäysasia on Yhdysvalloissa? Muistaakseni siellä santeria-uskonnon harjoittajat saavat laillisesti surmata eläimiä?

    • santeriaa

      Wikipedian mukaan näin näyttää olevan.

      " Eläinten uhraaminen on tärkeä osa santeriaa. Eläimiä uhrataan syntymän, avioliiton ja kuoleman yhteydessä sekä parantamistarkoituksessa. Uhraamisen jälkeen eläin syödään, mutta sen veri jätetään orishalle. Santerian harjoittajilla on Yhdysvalloissa oikeuden vahvistama perustuslaillinen oikeus uhrata eläimiä.[6]"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6148
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5627
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      57
      2663
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1788
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1734
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1277
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1028
    Aihe