"Tein tänään poliisille tutkintapyynnön Kauhavan vastaanottokeskuksen toimista. kauhavan vastaanottokeskus (2)
TUTKINTAPYYNTÖ
Pyydän poliisia suorittamaan tutkinnan SPR:n hallinnoiman Kauhavan turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskuksen toimista. Sain jokin aika sitten välikäden kautta vastaanottokeskuksessa työskentelevän henkilön kertoman tiedon, että keskuksen asukkailta on löytynyt jonkinlaisia polttopullon- tai pommintekovälineitä.
Julkaisin tiedon Waltamedia -nettilehdessä sekä Seinäjoen kaupunginvaltuuston kokouksessa 16.11.2015. Sekä poliisi että vastaanottokeskus kiistivät tiedon, ja nyt minua epäillään virheellisen tiedon levittämisestä ja kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
Koska tieto asiasta tuli nimenomaan vastaanottokeskuksen sisältä koin velvollisuudekseni tuoda sen julkisuuteen. Tämän takia esitän, että poliisi selvittää pitääkö tieto paikkansa ja jos ei pidä, miksi tiedon kertoja tällaista asiaa levittää.
Seinäjoella 23.11.2015
Erkki Valtamäki"
"Tein tämän pyynnön siksi, että vastaanottokeskuksen johtaja Ilkka Peura hyökkäsi rajusti kimppuuni maakuntalehdessä ja omassa tiedotteessaan. Hän väitti tietoa täysin ankaksi ja minua sopimattomaksi valtuutetun tehtävään. Viestin tuoja ammuttiin, kuten tällaisissa tapauksissa usein tapahtuu.
Ensimmäisenä itselläni tulivat mieleen tapahtumat vuodelta 1998. Paljastin silloin Kymmenen Uutisten jutussani ns. sopupelit. Siitä alkoi ennen näkemätön herjaus- ja pelottelukampanja minua ja jopa perhettäni vastaan. Aamulehti teki raportin, missä koko uutinen leimattiin "uutisankaksi" ja minut oikeudessa valehtelijaksi. Haastoin Aamulehden oikeuteen kunnianloukkauksesta. Hävisin jutun tuomariäänin 2-2, syytetyn kannalta lievemmän kannan ratkaistessa. Minut määrättiin myös lehden oikeudenkäyntikulujen maksajaksi.
Koko sopupelijutun lopputulos oli se, että parikymmentä pesäpalloilijaa tuomittiin ehdollisiin vankeusrangaistuksiin törkeistä petoksista. Minun kunniaani ei koskaan palautettu. Aamulehti tuli kuitenkin tunnontuskiin eikä perinyt oikeudenkäyntikulujaan.
Kauhavan tapauksessa uskon enemmän tiedon kertojaan kuin vastaanottokeskukseen johtajaan. Kertojalla ei ole mitää syytä valehdella, johtajalla on. Yksin raju hyökkäys huonon viestin tuojaa vastaan osoittaa, että jauhot eivät ole aivan puhtaat. Tämän olen 30-vuotisen toimittajaurani aikana oppinut tunnistamaan."
http://waltamedia.fi/viestin-tuoja-ammutaan/
"Viestin tuoja ammutaan!"
13
207
Vastaukset
- VirkamiehetDemlaSyynä
Vaan katsokaas tästä tilastoja. Suomella Euroopan maista ylivoimaisesti löysin linja turvapaikoissa ja muissa oleskeluluvissa. Johdossa Maahantunkeutujavirastossa on Demlan jäsen Jaana Vuorio, ja myönteisten päätösten osuus on kiihtynyt jatkuvastti. Esim. somaleilla nyt tänä syksynä jo 100 prosenttiin.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14003183/tilasto-suomessa-loysin-linja-mm-somalien-myontei
Siinä se tärkein houkutustekijä, miksi niitä tänne tunkee. - ihmettelentaas
Kuka tuon ämmän on viraston johtoon valinnut.Se on sisäministeriön alainen virasto.
- Kansantyperyysmaksuun
Tarrjjä Hållönen, ex setapressa ja yksi vittumaisemmista Suomen tuhoajista ja kunnostautunut mädättäjä nimityksillä jotka ovat nyt kantamassa hedelmää joka on varsin karvas!
Suomenkansan hölmöt äänestäjät itse mahdollistivat tämän Katastroofi ämmän valinnan, katsokaa nyt itsekukin peiliin!
Samoin eu jäsenyyden puolesta äänestäneet samat hölmöt, kantakaa nyt pystypäin ääliöäänestämisenne seuraukset, oma vika te typerät äänestäjät jotka menette joka kotkotukseen mukaan, muniaan sieltä tulee, nyt vain kultamunia, onneksi olkoon teille! - ÄhlämOYSuomi
ASIAA!
- ifdifidf
Eli ap kuuli siis kuulopuheen no miksi menit tolvana tekemään mitään julkista tiedotetta asiasta jos et voinut olla varma. Ota huomioon että näinä aikoina liikkuu myös paljon paska puheita koska nyt eletään niin sanotusti kuumaa aikaa paljon on mamut otsikoissa joten tätä varmasti osa ihmisitä käyttää hyväksi ja keksii näitä tarinoita myös.Oisit vaan pelkästään poliisille ilmoittanut eiköhän heidän velvollisuus olisi ollut tutkia väitteen todellisuus oma syysi siis kun menit heti levittään asian julkiseksi vaikka sulla ei ollut 100% asiasta.
- realismi
ifdifidf kirjoitti:
Eli ap kuuli siis kuulopuheen no miksi menit tolvana tekemään mitään julkista tiedotetta asiasta jos et voinut olla varma. Ota huomioon että näinä aikoina liikkuu myös paljon paska puheita koska nyt eletään niin sanotusti kuumaa aikaa paljon on mamut otsikoissa joten tätä varmasti osa ihmisitä käyttää hyväksi ja keksii näitä tarinoita myös.Oisit vaan pelkästään poliisille ilmoittanut eiköhän heidän velvollisuus olisi ollut tutkia väitteen todellisuus oma syysi siis kun menit heti levittään asian julkiseksi vaikka sulla ei ollut 100% asiasta.
miksi työntekijä valehtelisi tällaista tapausta kun vaarana on joutua julkisuuteen asian tiimoilta?
- fiefjief
realismi kirjoitti:
miksi työntekijä valehtelisi tällaista tapausta kun vaarana on joutua julkisuuteen asian tiimoilta?
No itse en tiedä onko valetta koko asia mun pointti oli vaan se että jos ei ole 100% varmuutta asiasta niin eikö olis vaan kannattanu varmuuden vuoksi ilmoittaa pelkästään poliiseille että ne ois tutkinu asian. mitä tuota nyt piti heti lähtee julkistamaan yleisesti jos ei voitu tietää varmaksi asian laitaa.
mee hoitohon vammaanen
- KirjaKielellä
Tutustukaa, onko seuraavassa jotain teille annettavaa:
http://www.skepsis.fi/jutut/virhelista.html
- rahan_valta
Varsin hauskaa. Periaatteessa kaikki samat elementit, kuintässä kuuluissassa Tavivaarajutussa. Mökkiläiset, kun alkoivat valittaa saunavedestä tai miten se käyttäyi kiukaassa, kuinka se vaahtosi järvessä ja mitä kaikkia siinä olikaan. Haisee....
- Ihmiskauppiaat
VOKik ovat useille parasta huijaustoimintaa mitä löytyy. Rahahanat ovat auki, miljoonat virtaa itselle, suvulle ja kavereille.
Ihmiskauppa on aina ollut miljoonabisnes, Suomessa veronmaksajat kustantaa sen. - tieto-kuuluu-kansalle
"Yleisen petoksen aikana totuuden kertomisesta tulee vallankumouksellinen teko".
- pesifani65
Kävin välillä selaamassa tätäkin.On tämä sakiaa touhua, etkä sinä EV sitä kirkasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1653270Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172262850Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina702447Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3061716Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.91500Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät261376Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31261Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala31042Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115930Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103913