Vähäpukeiset naiset iltalehdissä

MietteliäsMisu

Onko kyse vain sovinismista siinä, että naista esineellistetään niin monin tavoin?

Iltalehdessä ja Iltasanomissakin on päivittäin kuvia naisten pepuista, rinnoista ja ties mistä kohdasta kehoa ja paljastavasta pukeutumisesta jne.

Miksi naisille ei tarjota tätä samaa silmänruokaherkkua - seksikkäitä ja lihaksikkaita vähäpukeisia miehiä?

Miehetkö siellä lehtien toimituksissa määrää?

Tässä yhteiskunnassa on nuorten naisten tosi raskasta kasvaa tasapainoiseksi aikuiseksi naiseksi.

Mitä on tehtävissä, että edes vähenisivät nuo jatkuvat, joka puolelta esiin nousevat vähäpukeiset naiset?

Jos miehistä alettaisiin laittaa sama määrä yhtä seksikkäitä kuvia tai miesnäyttelijät olisivat elokuvissa yhtä vähissä vaatteissä kuin naisnäyttelijät, niin kyllä alkaisi miehet tässäkin maassa "hermostua".

17

466

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jonneaaroni

      Todellakaan kyse ei ole sovinismista!
      Vaan rehellisesti siitä, että naiset ovat "esineitä".

    • 1amp

      Ne valokuvatut naiset saavat rahallista palkkaa kuvistaan. Erittäin helppoa rahaa niille valokuvatuille naisille.

      • ååöösgröh

        Selvää huoraamista


      • röhöyghzick

        Naiset ovat aina huoranneet


      • werdfvg
        röhöyghzick kirjoitti:

        Naiset ovat aina huoranneet

        Tasapuolisuuden vuoksi voidaan kai sentään todeta, että naiset ja MIEHET ovat aina huoranneet. Huoraamisilmiötä kun ei voi oikein edes ymmärtää olevan olemassa, ellei mieskin ole siinä kuviossa mukana. Sitäpaitsi: miehet sitä ovat ennenkaikkea aina olleet vaatimassa ja haluassa. Muista bordellit, keitä ne palvelevat?


      • örhöghzick
        werdfvg kirjoitti:

        Tasapuolisuuden vuoksi voidaan kai sentään todeta, että naiset ja MIEHET ovat aina huoranneet. Huoraamisilmiötä kun ei voi oikein edes ymmärtää olevan olemassa, ellei mieskin ole siinä kuviossa mukana. Sitäpaitsi: miehet sitä ovat ennenkaikkea aina olleet vaatimassa ja haluassa. Muista bordellit, keitä ne palvelevat?

        Käteissuoritusta vastaan. Raha on kelvannut aina. Siveys vaihtuu ahneudeksi käden käänteessä


      • se.pieni.ero
        werdfvg kirjoitti:

        Tasapuolisuuden vuoksi voidaan kai sentään todeta, että naiset ja MIEHET ovat aina huoranneet. Huoraamisilmiötä kun ei voi oikein edes ymmärtää olevan olemassa, ellei mieskin ole siinä kuviossa mukana. Sitäpaitsi: miehet sitä ovat ennenkaikkea aina olleet vaatimassa ja haluassa. Muista bordellit, keitä ne palvelevat?

        Riippuu siitä, mitä huoraamisella tarkoitetaan. Miehet eivät vaadi rahaa.


    • Jestamandeera

      Siis onhan se sovinismia ja muutakin heikkoutta.

      Satuin valitsemaan tv-kanavan, jossa pyöri elokuva vuodelta 1955. Leffassa tanssi nainen niin vähissä vaatteissa stripparityylisesti, vaikkei mikään eroottinen leffa ollutkaan. Tajusin kertaheitolla, että naisten esineellistäminen miesten iloksi on kestänyt jo ikuisuuden eikä lopu kai koskaan ja syynä on juuri sovinistiset ajattelumallit.

      Säälittävää, kuinka nuoret naiset luulevat, ettei heillä ole mitään muuta arvoa kuin olla kaunis ja seksikäs - nykyään myös lihaksikas, kun se peppu pitää olla iso ja pyöree ja vyötärö niin kapea, että pitää poistattaa muutamat kylkiluut ja rintavarustusta pitää isontaa silikonein - voi jestas sentään, mitä arvoja.

      Oikeesti nuorilla on liian raskasta tällaisessa sairaan pinnallisessa yhteiskunnassa. Sitten pitäisi vielä jaksaa opiskella ja löytää työ, kumppani, koti yms. ja pärjätä kaikessa hyvin ja kauniina, hyväkuntoisena ja seksikkäänä tietty koko ajan.

      Onhan tämä pinnallisuus jo alkanut koskea miehiäkin, kun heidänkin pitää mennä poistattamaan karvoitusta sieltä sun täältä, kun karvoitus on niin ällöä. Huh huh....

    • feministinen.valistus

      Ei niitä naisia kukaan pakota. Jos asia häiritsee, kohdista valistuksesi naisiin, jotka tienaavat hyvin esittelemällä paikkojaan. Vaikka rahaa ei heti saisikaan, riittää julkkiksen statuksen saaminen, sillä taas voi ansaita myöhemmin.

    • No-mikä-ettei

      Kannattaa tutustua Etelä-Amerikan naisten pukeutumiseen ja "naisena olemiseen". Se ei ole vaikeaa. Youtubessa on sikäläisiä "säätyttöjä" uutislähetyksissä. Huh, Heijaa! Eikä siellä ole raivoavia feministejä karvaisine kainaloineen epäjärjestystä aiheuttamassa katuloilla. Siellä nainen haluaa olla nainen ja on enemmän kuin mielissään kun miesten päät kääntyvät ympäri kuin pöllöllä.
      No, ei kai tähän voi muuta todeta, että kuin "Maassa maan tavalla", vaikka vankilaanhan siitä voi tässä monikulttuurisuustsunamissa joutua.
      En jaksa ymmärtää Pohjoismaita, jossa naisten hyveenä on näyttää enemmänkin maansiirtokoneelta kuin siltä miksi hänet luotiin. Valkoiset miehetkin on jo niin kahlehdittuja, että jokaisella pitäisi olla henkilökohtainen ruoska aina mukana millä mäiskiä itseään. Ei helvetti, hulluksi on maailma mennyt. Jos junatkin kammetaan raiteiltaan, niin sekö on kehitystä joka nopeuttaa ihmisten ja tavaroiden liikkumista ja edistää yhteiskunnan teollisuuden logistiikkaa. Vissiin.

    • paljastapintaa

      Miehet ei katselisi lehtiä jos niissä olisi puolipukeisia miehiä, mutta naiset sensiaan katselevat mielellään kauniiden naisten kuvia.
      Mitä esineellistämiseen tulee niin naisille siitä on ollut aina hyötyä. Vaikka nainen olisi kuinka yksinkertainen, niin vain näyttämällä kauniilta ja haluttavalta hän voi päätyä miljonäärin puolisoksi tai muuten vain julkisuuden henkilöksi. Sama ei taasen toimi useinkaan miehen kohdalla.

    • huomattuon

      On se ärsyttävää ja pinnallista, mutta onneksi voi itse valita, mitä lehtiä lukee tai mitä kanavaa katsoo. Miehen voi valita tai elää ilman miestä. Monet naiset nauttii kun saavat esitellä itseään ja aina riittää miehiä, jotka on pinnallisia... Vähäpukeisiä miehiäkin löytyy kun etsii ja miesten ulkonäköpaineet on kasvamassa. Että niin.

    • AllahillaOnSuuri

      On todella hienoa että feministit puolustaa henkeen ja vereen näiden ahdasmielisten kehitysmaamuslimimiehien suomeen tuontia, kyllä kohta bikinikuvat loppuu ja kaikenlainen muukin riekkuminen, jota joku kehtaa kutsua hauskanpidoksi.

      • parasiitti.määrää

        Tienesteille loppu


    • Iltalehtienlukija

      Sitä kutsutaan myynnin edistämiseksi. Välillä laihaa ja välillä läskiä. Kunhan nainen myydään, kaikki hyvin.

    • Tympääntynyt

      Minulle on jo tarjottu kahdesti työtä missä minun olisi pitänyt juuri keikistellä niissä vähissä vaatteissa, palkka oli iso mutta kieltäydyin, koska en ole mikään huora. Monet miehet ovat myös ehdottaneet, että tulisin heidän luokseen asumaan, minun ei tarvitsisi käydä töissä tai huolehtia mistään tai tehdä mitään. En kuitenkaan voi olla jonkun miehen kanssa vain sen takia, että saisin kaiken minkä haluaisin ilman minkään laista vaivannäköä. Onneahan ei sentään voi ostaa. Itseänikin ärsyttää, että nykyään joka asiaa mainostetaan alastomilla naisilla, alastomilla lapsilla ja seksillä, oli kyseessä sitten autot, numeropalvelut, vessapaperi, ihonhoitotuotteet, ruoka jne.

    • 765578

      Kun mennään sieltä missä aita on matalin jne. Ei kai kukaan ole ollut pakottamassa naisia mainostamaan kehollaan, jos heillä on ollut mielestään parempia vaihtoehtoja ansaita elantonsa. Mutta tuskin sitä voi sovinismiksikaan kuvata jos vastakohtana on muslimiyhteiskunnan malli?
      Toisekseen jotkut naiset eivät näe asiaa edes "huoraamisena" vaan haluavat olla ylpeitä kehostaan. Miehillä on kehonrakennuskisat ja naisilla missikisat. Ja sitten ne kehonrakennusnaiset... Huoh
      Alastomat kehot taidevalokuvissa eivät välttämättä edes paljasta mitään intiimialueita, olisivatko ne parempia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      531
      4448
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3561
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2312
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      476
      2179
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      87
      1517
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1383
    7. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      104
      1346
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      64
      1291
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      65
      1234
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1144
    Aihe