AKT ja SAK varmaan pelkäävät vastuuta?

AKT ja SAK vetäytyivät taas kerran vastuusta Kymppiuutisissa. EK tai hallitus jos tekee jotain, niin ehkä sitten hekin. ...kele. Sopikaa jo. Sopimalla saisitte edes hitusen arvostusta. Heikompiosaiset saisivat toivoa jouluun. Toivoa työpaikoista. Pallo on ay-liikkeellä! Aalto, Lyly ja Piiroinen kyllä tietävät tämän, mutta yrittävät jallittaa ja lisäävät edesvastuuttomasti kansan ahdistusta. 77% suomalaisista, myös sak-laisista ja akt-läisistä ja metallilaisista on yhteiskuntasopimuksen kannalla!
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

EK han se lopetti ne neuvottelut kun AKT ei lähtenyt mukaan, vaikka kattavuus olisi ollut vielä yli 95% . Älä vääristele tosiasioita.

Äänestä

Yhteiskunta sopimus on sellainen,kuka halvimmalla tulee töihin se otetaan.En käsitä miten tää yhteiskunta sopimus muka lisäisi työ paikkoja.Totta hemmetissä palkkoja poljetaan,jos ne sovitaan työpaikoilla,liitot kuitenkin pitävät myös duunareitten puolta.

Äänestä

Työehtoja ja palkkoja heikentämällä ei saada kasvua aikaan, vaan kaikki säästetty valuu omistajille. Kaikki leikkaukset vähentävät ostovoimaa, ja heikentää taloutta. Kilpailukykyä pitää lisätä maltillisilla palkkaratkaisuilla, ja omistajien on panostettava tuotteisiin ja markkinointiin. Osingot eivät ole tärkein asia huonosti menevillä yrityksillä, eikä väen vähentäminen. Yritykset näivettyy olemattomiin, jos säästämällä yritetään saada omistajille osinkoja.

Yrityksillä on aika pahatapa yt:n kautta laittaa vanhat pihalle, ja sitten on pakko ottaa nuoria tilalle, kun ei hommista vähällä voimalla tulee mitään. Kokemus laitetaan pihalle, ja oppilaat tekemään kantapään kautta töitä. Mitä siitä tulee? Pitäisi vanhempien antaa sovussa opettaa nuoremmat, ja sitten työaikaa vähentämällä päästää vanhempi porukka huilaamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hosenporukka kirjoitti:

AKT ja SAK vetäytyivät taas kerran vastuusta Kymppiuutisissa. EK tai hallitus jos tekee jotain, niin ehkä sitten hekin. ...kele. Sopikaa jo. Sopimalla saisitte edes hitusen arvostusta. Heikompiosaiset saisivat toivoa jouluun. Toivoa työpaikoista. Pallo on ay-liikkeellä! Aalto, Lyly ja Piiroinen kyllä tietävät tämän, mutta yrittävät jallittaa ja lisäävät edesvastuuttomasti kansan ahdistusta. 77% suomalaisista, myös sak-laisista ja akt-läisistä ja metallilaisista on yhteiskuntasopimuksen kannalla!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu