saako jumalalla valtaa ja rahaa

kenuskoo

Jos väittää keskustelevansa jumalan kanssa päivittäin.

11

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MEläjä

      Raha kuuluu materiamaailmaan, ei todellisen Jumaluuden etsimiseen?
      Valitettavasti ihmiset palvovat ja turvautuvat 'materiajumalaan' joka ei palvelle sitä aitoa kehitystä?

    • viratonpappi

      Tuntuu hyvältä kun seurakuntalaiset palvovat.

    • Almunkerääjä

      Jos ihminen juttelee Jumalalle kutsutaan sitä rukoilemiseksi, mutta jos Jumala alkaa juttelemaan ihmiselle niin sitä kutsutaan skitsofreniaksi taikka mielisairaudeksi, totta tietysti se että monet uskonlahkot rikastuvat sillä että niiden jäsenet(lampaat) antavat rahaa järjestölle....näin se menee. :)

    • Hei!

      Hengellisiin arvoihin ei kuulu vallanpidot eikä raha, ei mikään mahtailukaan.

      Jumala ei Raamatun mukaan tyydytä ihmisen turhamaisuutta koskaan.

      Jumala antaa sellaisia asioita mistä on hyötyä ihmisen ikuisen elämän pelastuksen suhteen, tai/ ja on hyötyä muillekin ikuisuuden hyvien asioiden suhteen.

      Jaak 4-5.

      Siunauksia
      Jari Laurila
      keskustelija

      • isisvoittaa

        Millainen jumala ampuu lapsia rivissä.


      • MEläjä
        isisvoittaa kirjoitti:

        Millainen jumala ampuu lapsia rivissä.

        Ei pidä osoittaa Jumalalle syytöksiä tämän maailman tapahtumista, sanoihan jo Jeesus 'en ole tästä maailmasta'...vapaa tulkinta?
        Koko materiaalinen ruletti pyörii omilla säännöillä...syy ja seuraus ja kehittyy sen säännön mukaisesti?


    • kenuskoo voi aivan itse mennä Jumalan puolesta määrittelemään mikä Jumalalle kuuluu ja mikä ei aivan kuten tuossa edellä muidenkin vastaajien on pitänyt tehdä ja jokainen on oikeassa eli omassa mielessään vastannut oman mielensä mukaisesti. Siinä on Jumaluus

      ps. ylen ohjelma Stephen Hawkinin käsitys elämän tarkoituksesta oli lopputulokseltaan aika mainio. Elämän tarkoitus on se minkä kukin itse sille määrittelee

      • Aivopierunen

        Niinhän toi Hawkinssi syntikallaan meinas, mutta miksi ihmeessä sitten ihminen tehtiin ?, halusiko tekijä että ihminen 'ego' määrittelee elämän tarkoituksen kun kaikkivoipa Jumala ei siihen itse kykene ??? ;)


      • Ei ole kysymys Jumalan kyvyttömyydestä. Hän Loi itselleen Pojan (ihmiskunnan) Yhteisestä sopimuksesta poikansa kanssa Hän päätti sallia unen jossa Poika uneksii itsevaltiudesta oman elämänkokemuksensa suhteen.
        Moses1 Luomiskertomus. Aatami nukutettiin ja monistettiin (Eeva) Olen siis kokemassa itsevaltiutta omaan kohtalooni, se ei ole syyllisyyttä vaan yhteinen kokemus jumaluudesta. Sitä saan mitä tilaan.
        Aloita vaikka Yrjö Kallisesta ja ulkomaisia lähteitä on satoja joissa todetaan ja todistetaan unemme. Olemme unessa.
        On paljon myös kokemuksia joissa todetaan vain osan luoduista valinneen tämän "ihmisenä" elämisen muodon - unen-
        Poka olisi voinut myös valita syyttämättäjättämisen kun käärme "vietteli" Eevan, mutta kun se oli YHTEINEN sopimus Isän kanssa.
        Valitse NYT syyttämättä jättäminen itsesi suhteen, pääset samalla hetkellä vapaaksi myös kaverisi ja Jumalan syyttämisestä. Toisin sanonen kun lopetat Jumalan ja kaverin syyllistämisen pääset myös omasta syyllisyydestäsi.
        Hyväksy se mitä on pääset vapaaksi vartioimasta syytä.
        Alan siis itsevaltiaaksi oikeesti ja valitsen elämälleni ylläkuvatun tarkoituksen, annan anteeksi itselleni omat ajatukseni kaikesta syylisyydestä.

        Lisää aiheesta voit lukea kirjasta Ihmeiden Oppikurssi. Tai Maailmankaikkeus katoaa (Kari Renard) onhan niitä vaikka kuinka paljon
        Siksipä juuri katselemme ikuisesti uudelleen ja udelleen kaikki mahdolliset salapolisi ja muut avaruustaistelut kun olemme luvanneet kaikkein mielettömimmän kautta etsiä ja kokea matka Kotiin.
        Onneksi tämä on vain unta


    • ei_hänen_luomaansa

      Muka minunko luomaa kaaos tää ois, ei ei sanoi Luoja ja haipui pois...

    • Tämä uni ei ole Jumalan luoma
      ei_hänen_luomaansa
      Jokainen meistä elää omaa untaan. Totuus on Jumaluus eikä totuus voi olla monenlainen on vain yksi totuus joka ei ole unta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1362
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe