saako jumalalla valtaa ja rahaa

kenuskoo

Jos väittää keskustelevansa jumalan kanssa päivittäin.

11

126

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MEläjä

      Raha kuuluu materiamaailmaan, ei todellisen Jumaluuden etsimiseen?
      Valitettavasti ihmiset palvovat ja turvautuvat 'materiajumalaan' joka ei palvelle sitä aitoa kehitystä?

    • viratonpappi

      Tuntuu hyvältä kun seurakuntalaiset palvovat.

    • Almunkerääjä

      Jos ihminen juttelee Jumalalle kutsutaan sitä rukoilemiseksi, mutta jos Jumala alkaa juttelemaan ihmiselle niin sitä kutsutaan skitsofreniaksi taikka mielisairaudeksi, totta tietysti se että monet uskonlahkot rikastuvat sillä että niiden jäsenet(lampaat) antavat rahaa järjestölle....näin se menee. :)

    • Hei!

      Hengellisiin arvoihin ei kuulu vallanpidot eikä raha, ei mikään mahtailukaan.

      Jumala ei Raamatun mukaan tyydytä ihmisen turhamaisuutta koskaan.

      Jumala antaa sellaisia asioita mistä on hyötyä ihmisen ikuisen elämän pelastuksen suhteen, tai/ ja on hyötyä muillekin ikuisuuden hyvien asioiden suhteen.

      Jaak 4-5.

      Siunauksia
      Jari Laurila
      keskustelija

      • isisvoittaa

        Millainen jumala ampuu lapsia rivissä.


      • MEläjä
        isisvoittaa kirjoitti:

        Millainen jumala ampuu lapsia rivissä.

        Ei pidä osoittaa Jumalalle syytöksiä tämän maailman tapahtumista, sanoihan jo Jeesus 'en ole tästä maailmasta'...vapaa tulkinta?
        Koko materiaalinen ruletti pyörii omilla säännöillä...syy ja seuraus ja kehittyy sen säännön mukaisesti?


    • kenuskoo voi aivan itse mennä Jumalan puolesta määrittelemään mikä Jumalalle kuuluu ja mikä ei aivan kuten tuossa edellä muidenkin vastaajien on pitänyt tehdä ja jokainen on oikeassa eli omassa mielessään vastannut oman mielensä mukaisesti. Siinä on Jumaluus

      ps. ylen ohjelma Stephen Hawkinin käsitys elämän tarkoituksesta oli lopputulokseltaan aika mainio. Elämän tarkoitus on se minkä kukin itse sille määrittelee

      • Aivopierunen

        Niinhän toi Hawkinssi syntikallaan meinas, mutta miksi ihmeessä sitten ihminen tehtiin ?, halusiko tekijä että ihminen 'ego' määrittelee elämän tarkoituksen kun kaikkivoipa Jumala ei siihen itse kykene ??? ;)


      • Ei ole kysymys Jumalan kyvyttömyydestä. Hän Loi itselleen Pojan (ihmiskunnan) Yhteisestä sopimuksesta poikansa kanssa Hän päätti sallia unen jossa Poika uneksii itsevaltiudesta oman elämänkokemuksensa suhteen.
        Moses1 Luomiskertomus. Aatami nukutettiin ja monistettiin (Eeva) Olen siis kokemassa itsevaltiutta omaan kohtalooni, se ei ole syyllisyyttä vaan yhteinen kokemus jumaluudesta. Sitä saan mitä tilaan.
        Aloita vaikka Yrjö Kallisesta ja ulkomaisia lähteitä on satoja joissa todetaan ja todistetaan unemme. Olemme unessa.
        On paljon myös kokemuksia joissa todetaan vain osan luoduista valinneen tämän "ihmisenä" elämisen muodon - unen-
        Poka olisi voinut myös valita syyttämättäjättämisen kun käärme "vietteli" Eevan, mutta kun se oli YHTEINEN sopimus Isän kanssa.
        Valitse NYT syyttämättä jättäminen itsesi suhteen, pääset samalla hetkellä vapaaksi myös kaverisi ja Jumalan syyttämisestä. Toisin sanonen kun lopetat Jumalan ja kaverin syyllistämisen pääset myös omasta syyllisyydestäsi.
        Hyväksy se mitä on pääset vapaaksi vartioimasta syytä.
        Alan siis itsevaltiaaksi oikeesti ja valitsen elämälleni ylläkuvatun tarkoituksen, annan anteeksi itselleni omat ajatukseni kaikesta syylisyydestä.

        Lisää aiheesta voit lukea kirjasta Ihmeiden Oppikurssi. Tai Maailmankaikkeus katoaa (Kari Renard) onhan niitä vaikka kuinka paljon
        Siksipä juuri katselemme ikuisesti uudelleen ja udelleen kaikki mahdolliset salapolisi ja muut avaruustaistelut kun olemme luvanneet kaikkein mielettömimmän kautta etsiä ja kokea matka Kotiin.
        Onneksi tämä on vain unta


    • ei_hänen_luomaansa

      Muka minunko luomaa kaaos tää ois, ei ei sanoi Luoja ja haipui pois...

    • Tämä uni ei ole Jumalan luoma
      ei_hänen_luomaansa
      Jokainen meistä elää omaa untaan. Totuus on Jumaluus eikä totuus voi olla monenlainen on vain yksi totuus joka ei ole unta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3904
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3435
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2851
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2498
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1899
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1859
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1777
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      33
      1735
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      387
      1478
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1258
    Aihe