Jos väittää keskustelevansa jumalan kanssa päivittäin.
saako jumalalla valtaa ja rahaa
11
128
Vastaukset
- MEläjä
Raha kuuluu materiamaailmaan, ei todellisen Jumaluuden etsimiseen?
Valitettavasti ihmiset palvovat ja turvautuvat 'materiajumalaan' joka ei palvelle sitä aitoa kehitystä? - viratonpappi
Tuntuu hyvältä kun seurakuntalaiset palvovat.
- Almunkerääjä
Jos ihminen juttelee Jumalalle kutsutaan sitä rukoilemiseksi, mutta jos Jumala alkaa juttelemaan ihmiselle niin sitä kutsutaan skitsofreniaksi taikka mielisairaudeksi, totta tietysti se että monet uskonlahkot rikastuvat sillä että niiden jäsenet(lampaat) antavat rahaa järjestölle....näin se menee. :)
Hei!
Hengellisiin arvoihin ei kuulu vallanpidot eikä raha, ei mikään mahtailukaan.
Jumala ei Raamatun mukaan tyydytä ihmisen turhamaisuutta koskaan.
Jumala antaa sellaisia asioita mistä on hyötyä ihmisen ikuisen elämän pelastuksen suhteen, tai/ ja on hyötyä muillekin ikuisuuden hyvien asioiden suhteen.
Jaak 4-5.
Siunauksia
Jari Laurila
keskustelija- isisvoittaa
Millainen jumala ampuu lapsia rivissä.
- MEläjä
isisvoittaa kirjoitti:
Millainen jumala ampuu lapsia rivissä.
Ei pidä osoittaa Jumalalle syytöksiä tämän maailman tapahtumista, sanoihan jo Jeesus 'en ole tästä maailmasta'...vapaa tulkinta?
Koko materiaalinen ruletti pyörii omilla säännöillä...syy ja seuraus ja kehittyy sen säännön mukaisesti?
kenuskoo voi aivan itse mennä Jumalan puolesta määrittelemään mikä Jumalalle kuuluu ja mikä ei aivan kuten tuossa edellä muidenkin vastaajien on pitänyt tehdä ja jokainen on oikeassa eli omassa mielessään vastannut oman mielensä mukaisesti. Siinä on Jumaluus
ps. ylen ohjelma Stephen Hawkinin käsitys elämän tarkoituksesta oli lopputulokseltaan aika mainio. Elämän tarkoitus on se minkä kukin itse sille määrittelee- Aivopierunen
Niinhän toi Hawkinssi syntikallaan meinas, mutta miksi ihmeessä sitten ihminen tehtiin ?, halusiko tekijä että ihminen 'ego' määrittelee elämän tarkoituksen kun kaikkivoipa Jumala ei siihen itse kykene ??? ;)
Ei ole kysymys Jumalan kyvyttömyydestä. Hän Loi itselleen Pojan (ihmiskunnan) Yhteisestä sopimuksesta poikansa kanssa Hän päätti sallia unen jossa Poika uneksii itsevaltiudesta oman elämänkokemuksensa suhteen.
Moses1 Luomiskertomus. Aatami nukutettiin ja monistettiin (Eeva) Olen siis kokemassa itsevaltiutta omaan kohtalooni, se ei ole syyllisyyttä vaan yhteinen kokemus jumaluudesta. Sitä saan mitä tilaan.
Aloita vaikka Yrjö Kallisesta ja ulkomaisia lähteitä on satoja joissa todetaan ja todistetaan unemme. Olemme unessa.
On paljon myös kokemuksia joissa todetaan vain osan luoduista valinneen tämän "ihmisenä" elämisen muodon - unen-
Poka olisi voinut myös valita syyttämättäjättämisen kun käärme "vietteli" Eevan, mutta kun se oli YHTEINEN sopimus Isän kanssa.
Valitse NYT syyttämättä jättäminen itsesi suhteen, pääset samalla hetkellä vapaaksi myös kaverisi ja Jumalan syyttämisestä. Toisin sanonen kun lopetat Jumalan ja kaverin syyllistämisen pääset myös omasta syyllisyydestäsi.
Hyväksy se mitä on pääset vapaaksi vartioimasta syytä.
Alan siis itsevaltiaaksi oikeesti ja valitsen elämälleni ylläkuvatun tarkoituksen, annan anteeksi itselleni omat ajatukseni kaikesta syylisyydestä.
Lisää aiheesta voit lukea kirjasta Ihmeiden Oppikurssi. Tai Maailmankaikkeus katoaa (Kari Renard) onhan niitä vaikka kuinka paljon
Siksipä juuri katselemme ikuisesti uudelleen ja udelleen kaikki mahdolliset salapolisi ja muut avaruustaistelut kun olemme luvanneet kaikkein mielettömimmän kautta etsiä ja kokea matka Kotiin.
Onneksi tämä on vain unta
- ei_hänen_luomaansa
Muka minunko luomaa kaaos tää ois, ei ei sanoi Luoja ja haipui pois...
Tämä uni ei ole Jumalan luoma
ei_hänen_luomaansa
Jokainen meistä elää omaa untaan. Totuus on Jumaluus eikä totuus voi olla monenlainen on vain yksi totuus joka ei ole unta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1432679Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3611984- 401717
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii331584Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281360Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941203- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327937Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110928Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53772