"Mikä ihme SDP:ta vaivaa. He jäivät historian väärälle puolelle, vihreät taas on historiaton puolue, joka ei edes ymmärtänyt, mistä on kyse", hän jatkaa.
Timo Soinin mielestä Sdp paitsi suojeli "seteliselkärankaisuutta" myös teki takinkäännön vailla vertaa. Valiokunnassa Sdp:n Maria Guzenina, Ilkka Kantola ja Ville Skinnari hyväksyivät "rappiopykälän" poistamisen, mutta salissa he äänestivät vastaan.http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/vaara historia soini-44332
Timo Soinin mielestä Sdp paitsi suojeli "seteliselkärankaisuutta" myös teki takinkäännön vailla vertaa. Valiokunnassa Sdp:n Maria Guzenina, Ilkka Kantola ja Ville Skinnari hyväksyivät "rappiopykälän" poistamisen, mutta salissa he äänestivät vastaan.http://www.verkkouutiset.fi/kotimaa/vaara historia soini-44332
Vastaukset 6
Vanhimmat
Soininhan pitäisi olla onnellinen jos näin on. Taitaa olla suurin seteliselkäranka kolmen lähimmän galaxin alueella... On se muuten ironista kun takinkäännön maailmanmestari vinkuu takinkäännöstä.
Mikään puolue ikinä ei ole pettänyt äänestäjiään niin paljon kuin Sdp. Se on totta.
Perssutha petti kaikki lupauksensa ja meni täysin päin vastaiseen suuntaa. Jotta muut puolueet eivät ole yhteensäkään saaneet samanlaista petosta aikaan. Missään.
Persujen petokseen verratuna demareiden möhlät ovat pieniä.
PS oli vaaleissa piikki kiinni! -euroretoriikkalla. Koko puolueen ydintä oli eurokriitiikki. No mitä ps teki ensimmäiseksi hallituksessa. Ääänesti yksimielisesti kyllä kreikan tukipaketeille.
Ja toinen suuri petos oli PS työväenpuolueena puhe. PS heti hallitukseen päästyään alkoi nakertaa duunareiden työehtoja ja palkkoja huonommaksi. Ei mikään demari olisi koskaan vastaavaa petosta työväkeä kohtaan olisi tehnyt.
Ja kolmas suuri petos oli veteraanien ja vanhustenhoidon asia. Ennen vaaleja ps oli olevinaan hoitamassa asian kuntoon. Ja mitä teki kun pääsi hallitukseen. Leikkasi hoitajamitoitusta vanhainkodeissa ja sairaalaosastoilla entistä pienemmäksi. Entistä märemmissä vaipoissa saa veteraanit ja vanhukset olla kuin aikaisempien hallitusten aikana.
jne. jne.
Demarit on pettäneet joka kerta. Demarit on olleet niin paljon vallassa, että sitä petosten määrää ei ikinä saada kenenkään toimesta kiinni.
Urpilainen sentään vaati Kreikka takuita, mutta Soini antaa velkaa lupaillen niiden anteeksiantoa. On siinä eroa.
Ehkä persujen takinkääntö sattuu sen innokkaisiin kannattajiin eniten mamutuksen osalta. Sitä kun on vaikea mitenkään selittää edes niillä kansainvälisillä sopimuksilla tai millään kun nyt oikein innolla järjestellään mamuille hyvät oltavat sekä työpaikat jo ennen kuin on selvinnyt että ketä edes ovat. Siinä ovat siilitukka ristiristilippumiehet ihmeissään miten tässä näin kävi.