Vuoden loppuminen toki nostaa muutenkin erolukemia, mutta onkohan tämä uutinen antanut vielä lisäpotkua parin viime päivän ajan? Voisin kuvitella, että uutinen saa sekä konservatiivit että liberaalit tarkastelemaan suhdettaan kirkkoon, joka ajaa kaksilla rattailla avioliittokysymyksessä.
http://yle.fi/uutiset/parisuhteensa_rekisteroinyt_kansanedustaja_rossi_olen_kiitollinen_linnan_juhlat_-sekaannuksesta/8526728
http://yle.fi/uutiset/parisuhteensa_rekisteroinyt_kansanedustaja_rossi_olen_kiitollinen_linnan_juhlat_-sekaannuksesta/8526728
Vastaukset 6
Vanhimmat
No eivät tällaiset otsikot ainakaan erotulvaa hillitse: http://yle.fi/uutiset/miksi_parisuhteensa_rekisteroinyt_markku_rossi_aanesti_sukupuolineutraalia_avioliittolakia_vastaan_aanestaisin_edelleen_samoin/8526924
Miksi parisuhteensa rekisteröinyt Markku Rossi äänesti sukupuolineutraalia avioliittolakia vastaan? "Äänestäisin edelleen samoin"
Rusinat pullasta.
Voi olla. IL muuten kertoo "Hän äänesti eduskunnassa niin kuin äänesti, koska hän olisi halunnut sen niin, että kirkon kanssa olisi keskusteltu - - Hän haluaa, että kirkon kanssa löydetään ratkaisu."
On tämä kummallista. Ei kai kansanedustajan tehtävä ole ajaa minkään järjestön etua, vaan laatia maallisia lakeja, joiden puitteissa sitten järjestöt toimivat, keräävät kannattajia tai eivät, ja saavuttavat tavoitteensa tai eivät. Vrt. jonkun lain vastustaminen siksi, että arvelee sen tuottavan sisäisiä kiistoja vaikka Kokoomuksen riveihin.
Kirkkohallituksen lausunnossaan eduskunnalle kertoma virallinen ev.lut. kirkon kanta oli avioliittolain tasa-arvoistamista vastaan. Kaksinaamaisa kahdella pallilla istumista silti tai sen takia päätöksen jälkeen havaittavissa.
Kirkko on muissakin asioissa ihmisten yhdenvertaista kohtelua vastaan. Puolustaa esim. surutta holhoavaa koulun "pakkouskontoa", siis peruskoulun, mutta myös lukion.
Vastuu silti on eduskunnan. Ei ole suden van paimenen vika, jos susi syö lampaita.
Miettikääpä erolukuja 1.3.2017, kun tasa-arvoinen avioliittolaki tulee voimaan. Voi jäädä aiemmat homokohut kauas taakse.
Siis reilu vuosi pommiin eikä vajaa.