Tunnettu usnkonoppinut Uskonratkaisu11111 kirjoittaa keskustelussa
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14006239/babystep-to-jesus
näin: "Uhraaminen sen sijaan on parasta mitä voi olla, sillä se antaa synnit anteeksi."
Totisesti tuoksuva tuliuhri on meille petoeläimille mieluisa (joskin pähkinähiiret ovat parhaimmillaan vain kevyesti paahdettuna).
Mutta mitä sanovat tämän palstan uskonoppineet kuten Fiksukreationisti, JC ja Mark5? Onko uhraaminen myönteistä ja kannatettavaa ja tulisiko yhdessä laatia kansalaisaloite tuliuhrien sallimisesta myös taajaan asutuilla alueilla?
Kokeilkaapa ranskalaisia luomupähkinähiiriä - mmm, syntisen hyvää laadukkaan kivennäisveden kera.
"Uhraaminen on parasta mitä voi olla"
4
233
Vastaukset
Vanhan testamentin eläinuhrit eivät koske kristittyjä. Uuden liiton kristittyinä uhraamme kiitosta ja Ylistystä Jumalalle.
"Uhratkaamme siis Hänen (Jeesuksen) kautta Jumalalle joka aika kiitosuhria, se on, niiden huulten hedelmää, jotka Hänen nimeänsä ylistävät." (Heb.13:15)
Mutta jos ihminen ei ole uskossa, mistään uhrista ei ole mitään hyötyä. Siksi ensimmäinen askel on potkaista ateismi pellolle ja tulla uskoon.- IlkimyksenPappistäti
"Vanhan testamentin eläinuhrit eivät koske kristittyjä."
Ole hyvä ja kerro täsmällisesti missä Raamatun jakeissa tämä ilmoitetaan.
Nyt kreationistien pitäisi alkaa lobbaamaan, koska jonakin päivänä laissa kiellettäneen avotulen tekeminen pienhiukkaspäästöjen tms takia. Jos ympärileikkaus on sallittu uskonnollisista syistä, niin pitää myös koivuklapien tai grillihiilien polttaminen olla sallittu uskonnollisista syistä. Olisiko Räsäselle tai jollekin uskonveljelle tai -sisarelle kansalaisaloitteen paikka?
- erttkkl
"Jeesus uhrasi itsensä kertakaikkisella uhrilla syntien edestä iankaiisesti ja silleen ei toista uhria tarvita!UT
"Joka uskoo Jeeesukseen,pelastuu autuuteen!"UT
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2712804Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka202225Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3401963- 1051659
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1031632Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2091337- 661287
- 681233
- 551149
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl751093
