Jos on hätä,tuskin ollaan nyrkit pystyssä auttajia vastaan tai omiaan hakkaamassa.
Kauhavalla taas halutaan näkyvyyttä mediassa keskuksen johdon osaamisen erinomaisuudesta.
Mitä enemmän tätä väkisin väännettyä myötämielisyyttä lukee sitä todellisemmalta näyttää että koko toiminta on tarkoitushakuista.
Joka päivä nousee uusia projektikoordinaattoreita jos jonkinlaisiin mamuhankkeisiin.
Jo se että jatkuvasti yritetään syöttää potaskaa asukkaille mamujen erinomaisuudesta ja kaiken alan osaajina on väärin koska vain osalta on edes ikä saatu osittain selvitettyä,..lääkäreitä,juristeja,insinöörejä,ydinvoimaosaajia jne.
Tätä soopaa meille paasaa media tuutin täydeltä ja varmemmaksi vakuudeksi aina joku somali tai vihreä toistamaan SPR koordinaattorin tukemana.
Yksikään nyt tilanteessa toimiva ei tee työtään muun kuin oman taloudellisen edun siivittämänä.
Jos ja kun toimet alkaa rönsyillä näitten ideologien käsistä huudetaan yhteiskuntaa apuun,..joka on jo nähtävää
Tämänlaisten fanaatikkojen toiminta on maahanmuuttotaustaisten väkiryhmien kiihottamista valtaväestöä vastaan.
Kauhavalla taas halutaan näkyvyyttä mediassa keskuksen johdon osaamisen erinomaisuudesta.
Mitä enemmän tätä väkisin väännettyä myötämielisyyttä lukee sitä todellisemmalta näyttää että koko toiminta on tarkoitushakuista.
Joka päivä nousee uusia projektikoordinaattoreita jos jonkinlaisiin mamuhankkeisiin.
Jo se että jatkuvasti yritetään syöttää potaskaa asukkaille mamujen erinomaisuudesta ja kaiken alan osaajina on väärin koska vain osalta on edes ikä saatu osittain selvitettyä,..lääkäreitä,juristeja,insinöörejä,ydinvoimaosaajia jne.
Tätä soopaa meille paasaa media tuutin täydeltä ja varmemmaksi vakuudeksi aina joku somali tai vihreä toistamaan SPR koordinaattorin tukemana.
Yksikään nyt tilanteessa toimiva ei tee työtään muun kuin oman taloudellisen edun siivittämänä.
Jos ja kun toimet alkaa rönsyillä näitten ideologien käsistä huudetaan yhteiskuntaa apuun,..joka on jo nähtävää
Tämänlaisten fanaatikkojen toiminta on maahanmuuttotaustaisten väkiryhmien kiihottamista valtaväestöä vastaan.
Vastaukset 21
Vanhimmat
#MonikultuurisuusOnRikkaus
#Hahahahahahahahahahahahaah
Manikulttuurisuus on RIKKAUS,mutta verojaan maksaville RASITE,mutta eihän sua koske!
Monikuttuurinen raiskaus on rikkaus,sitä kai tarkoitit!
Millalailla ei koske, eiköhän kaikki olla maksumiehinä.
Mitäs nuota vahtii, antaa polttaa kasarmit, taas viranomaiset olivat kökkimäs yhteiskunnan varoilla tietenkin, vai vok-kikos nuo hälytysreissut, joista kustanuksia syntyy makselee -kysyn vaan ?
Niin se on.
Pieni ryhmä poliitikkojen ja SPR tukijoukkoineen osaa ottaa Kauhavalla liikkuvat eurot pois liikenteestä.Kun jo rekrytoidyiltä loppui järki kuinka rahavirrat saadaan jaettua piti hankkia oma osaaja ja palkan maksaa Kauhavan asukkaat.
KAAPPAUS KAUHAVALLA,elokuvan ohjaa I.P
Ensiiltaan vain kutsuvieraat,..eiAvec.
Samaa oon miettiny, kun valtio maksaa 45 euroa per pakolainen per päivä. Notta kun ne nukkuu lahjootuksilla kerätyyllä patjoolla. Syövät vapaaehtoisten tekemää halpaa ruokaa. Siivoavat itse paikkansa ja osa toimii opettajina lapsille. Osa tietysti riehuu kun ei ole tekemistä ja tympäsee olla alkeellisissa oloissa.
En kuitenkaan usko että 45 euroa menee aikusten oikeesti tuohon ylläpitoon ja kuluihin, per henkilö per day. Kyllä totuus on jossain 15-20 euron tuntumassa.
Lasketaanpa. Esimerkiksi 200 pakolaista majoitettavana. Tilathan ovat omistajien jo maksettuja tiloja, eli siitä ei tule kustannuksia. Kustannuksia ovat ainoastaan sähkö, vesi, ruoka. Elikkäs 200 x 45 = 9000 euroa päivässä, tekee nääs kuukaudessa 270 000 euroa. Todelliset kulut ovat luokkaa 200 x 20 = 4000 euroa päivässä, se tekee kuukaudessa 120 000 euroa. Ylimääräistä rahaa jää siis 150 000 euroa per kuukausi, sitä voi kutsua voitoksi. Voitto sitten jaetaan osakkaiden kesken. Jos esim bisneksessä mukana 20 henkilöä, jakamassa summaa, niin sehän tekee 150 000 / 20 = 7 500 euroa per kuukausi, lisätienestiä oman palkkatyön lisäksi. Verotonta tuloa, suoraan veronmaksajien rahoista.
Miettikääpä omalle kohdalle, 7 500 euroa kuukaudessa RAHAA, RAHNAA, MANIA, KÄÄTSÄÄ, FYRKKAA. Tekemättä juuri mitään, organisoimalla hyväveliverkoston kanssa hommat sopivasti, ja antamalla voitelurahat kunnan päättäjille. Kyllä tuosta summasta voitelurahaankin riittää.
Vieläkö ihmettelette, miksi niin kauhea HIMO sekä kuntapäättäjillä, että erilaisilla kiinteistöyrittäjillä saada mahdollisimman paljon pakolaisia majoitettua mihin tahansa murjuun.
Lämmitys, vesi, sähkö, tulkit, lääkärit ja palkkahenkilökunta, vartiointilikke ja mitä jäljelle jää niin verot pois niistä, bisnes on kaukana ensihuuman jälkeen, voi jopa mennä hyväntekeväisyyden puolelle...
äläläläpuhupaskaa..!
Harvinaisen tyhmä kaveri saa olla jos tuollaista paskaa päästää suustaa, vai ei ole bisnes. Tuki turpas suvakki huora ammu ittes saatanan loinen
Yksikään mamulandiassa palkkaa nostava ei sormellaankaan halua koskea yhteenkään terroristiin,heitä kun on mutta sitä ei saa päästää yleiseen tietoon.
Jokainen karkoitettu kun kaventaa tilipussia ja kun Kauhavan alueella maleksii satoja
ei hätääkärsiviä jätkiä,pitäisi jokaisen ymmärtää että on kustu silmään.Koska ollaan
järkiintymässä ja poistamassa ongelma.
Pelastuslaitos,poliisi,palokunta ja vartiat ovat ongelman edessä jo polvillaan,vaikka muuta esitetään.Vain 12 perhettä on tosiasiallisia pakolaisia.
Suomalainen on vaan liian helppo kansa näitten kaiken kusetuksen ammattilaisten
ja osaajien saalis ja kyllähän he veren hajun tunnistaa,kun on jo lapsesta asti opetettu
viiltämään kurkku poikki harjoitusmielessä eläimiltä.
Helppo ratkaisu ongelmaan.Laitetaan suvakit ja heitätukevat aluetta kiertävän aitauksen sisään pysyvästi,aluksi vaikka kahdeksi vuodeksi.Ruokaa heitetään säkeissä
päivittäen aidan yli.Sielä saisi johtaja toteuttaa sissitaitojaan ja kokeilla mitä osaa.
Vuoden päästä ensimmäinen katselmus ja selviytyneet korotetaan suoraan ISIS taistelijoiksi.Ei tarvita kuin siru nahkaan ja seuranta satelliitista.
Suomen ITosaaminen kun on kansainvälistä.
Eikös oo mahtavan mukavaa taas huomenaamulla mennä töihin CNC-sorvia pyörittämään ja tuottaa valtion kassaan rahaa jotta saadaan VOK:it pyörimään.
On tosiaan, pitäisikö vain lopettaa yrittäminen... eiköhän Suomi meidätkin elätä?
Jo psykiatrit osaa tämän ja sitä myös käytetään.
Hokema mamu on ihminen,mamu on ihminen,..no biologisesti kyllä.
Entä ISIS?
Kun riittävän kauvan hoetaan kansalle ISIS on hyvä ja toistetaan kaikessa mediassa
jokainen manipulointiin altis huutaa vuoden kuluttua ISIS on pelastus.
Tätä kansankiihotusta tulisi väkevästi torjua!
Kauhava ottaa suuren riskin toimillaan joka ei päätäsilittämällä ole hoidettavissa.
Nämä oleskeliat kun eivät ole pyhäkoulupoikia.
Odottaa vaan saa pahinta.
Ristus tekis mieli jo mennä ja vähän lisahuttaa. Ristus tää on paska maa. Voi saatana sentähän. Täällä ei enää mies saa olla mies, vaan kaikki ovat marjanpoimijoita ja lässyttäjiä. Ristus notta vituttaa. Kyllä tekis mieli vähän lisahuttaa.
Kun on päällikkö ja eversti,hoitakoon hankkimansa ja maahanmuuttoviraston tukeman ongelman ihan itte.
Tuo kaupungin osallistuminenhan luvattiin olevan täysin poissuljettu ja keskus on kaikesta vastuussa.
No itäsuomalaisilla sukuperää olevilla ei ole koskaan ollut tapana KUSTA SIIHEN MIHIN KYYKKYY ja taas se nähtiin,maksajaksi henkenään pelkäävät Kaupungin asukkaat.
Mutta onhan se hyvä että saa pakottaa iltaisin lapset Y- kinossa hyväksymään
mamut ja kieltämään koti,ja siellä kuultu arvostelu.
Kohta ollaan vaatimassa parempia tiloja. Juttu Ilkasta;
Paremmissa tiloissa rähistään vähemmän, uskoo SPR
Järjestö pyrkii sulkemaan hätämajoituksia ja parantamaan turvallisuutta kaikkialla.
STT
HELSINKI Toistuvat tuhopolttoiskut vastaanottokeskuksiin, turvapaikanhakijoihin kohdistuneet rikosepäilyt ja nujakat keskuksissa ovat herättäneet päättäjät vastaamaan turvallisuuspulmiin. Viimeksi lauantain vastaisena yönä tapahtui epäilty tuhopolttoyritys Asikkalan Vääksyssä.
Viranomaiset linjasivat jo alkuviikosta, että kolme vastaanottoyksikköä suljetaan turvallisuussyistä ja kolmen valmistelut lopetetaan. Hallitus myös ilmoitti, että keskuksien valvontaa tehostetaan muun muassa vartiointia lisäämällä.
Keskuksia pyörittävistä tahoista ainakin suurin eli Suomen Punainen Risti (SPR) pyrkii kohentamaan niiden turvallisuutta. Polttopullojen heittelijöiltä suojelemiseksi vartijoiden toimintaa on uudistettu ja kameravalvontaa lisätty, kertoo turvallisuudesta vastaava Kalle Löövi, SPR:n kansainvälisen avustustoiminnan johtaja. Hän kertoo, että poliisin ja Maahanmuuttoviraston kanssa turvallisuusasioita puidaan jatkuvasti ja kaikilla on nyt paljon enemmän kokemusta.
– (Maahanmuuttoviraston) laatuvaatimukset ovat selkiytyneet, ja se on hyvää ohjausta, mitä sieltä on tullut, Löövi kiittelee.
Turvallisuutta on ollut syytäkin kohentaa, koska pakolaiskriisin alkuvaiheessa SPR avasi yksiköitä hirmuvauhtia, jopa muutaman tunnin varoitusajalla.
– Olemme pyrkineet tekemään niistä ihan normaaleja turvallisuustasoltaan.
SPR käy parhaillaan läpi vastaanottoyksiköitään, joita on noin sata. Tavoitteena on vähentää pelkkää hätämajoitusta tarjoavia yksiköitä ja miettiä tapoja, joilla jäljelle jäävissä keskuksissa asiat voisi hoitaa paremmin, turvallisemmin ja tehokkaammin, Löövi kertoo. Parempien olosuhteiden tarjoaminen lisää viihtyvyyttä ja siten turvallisuutta. Liikuntatiloja, ruuanlaittomahdollisuus...
– Kun ihmisillä on edes kohtuulliset olosuhteet, niin ärsytyskynnys ihmisten välillä vähenee, Löövi sanoo.
SPR:n kapasiteetista noin kolmasosa on hätämajoitusta, Löövi arvioi. Jonkinlainen puskuri jätetään, mutta mielellään vastaanottokeskusten yhteyteen.
Järjestön tilojen perkaaminen voi auttaa myös tulevaisuudessa, jos Suomeen tulee taas kerralla paljon pakolaisia.
– Me kartoitamme paikat ja teemme suunnitelmat, miten ne saataisiin fiksummin käyttöön jatkossakin.
https://www.facebook.com/groups/114311111913455/?fref=nf
RASMUS – valtakunnallinen rasismin vastainen ryhmä
Aloituksen kirjoittanut suvakki kuvittelee sinisilmäisenä jotta ei kauhavalle ole valittu terroristeja.
Kun venäjä ja eu maat pommittavat alueita lähi-idässä niin nämä terroristit luikkivat karkuun. Ja turvallisin tapa on ottaa nainen ja lapsi mukaan. Silloin ei kukaan epäile mitään.
Eikä mutten ole salaliittoteoria. Niin minäkin toimisin.