Jos tutkimme luomakuntaa, kirjoituksista käy ilmi selvästi, että todisteet viittaavat Luojaan, joka on tehnyt kaiken.
Suuri Luojamme on antanut meille lukemattomia osoituksia loputtomasta viisaudesta. Jumala luomien olentojen nerokas suunnittelu ylittää ymmärryksen. Se antaa aiheen kiittää ja palvoa Jumalaa loputtomasti.
Koko luomakunnasta vain ihminen on luotu Jumalan kuvaksi. Ihmisen aivot ovat monimutkaisuuden mestariteos. Kädet pystyvät tarkkaan työhön. Ihminen seisoo pystyasennossa. Ihminen on hengellinen luonto on ainutlaatuinen.
Jumala loi ihmisen!
9
92
Vastaukset
- Aboriginaali
Helsingin Sanomat 1.5.2010 Tommi Nieminen.
Ainakin sataa lasta käytetty seksuaalisest hyväksi valtakirkon suojissa.
Suomen luterilaisessa kirkossa on paljastunut lasten hyväksikäyttöä.
Suomen valtakirkon suojissa on tapahtunut laajamittaista, pääasiassa lapsiin kohdistunutta
seksuaalista hyväksikäyttöä.
Evankelisluterilaisessa kirkossa asiaa selvittäneiden tietoon on viime viikkojen aikana tullut yli 20 uutta tapausta.
Asia on noussut esille katolisen kirkon skandaalin vuoksi. Viime viikolla Suomen luterilaisen kirkon johto kehotti hyväksikäytön uhreja tuomaan tapauksensa julki.
Uhreja arvioidaan vuosikymmenten saatossa olleen Suomen kirkollisissa piireissä ainakin sata ja hyväksikäyttäjiä useita kymmeniä, arvioi lastensuojelun asiantuntija Johanna Hurtig.
”Tämä on vain jäävuoren huippu”, hän arvioi.
Epäiltyjen joukossa on joitakin pappeja ja muita kirkon työntekijöitä. ”Nuorisotyö on alue, jolla näitä on eniten”, kertoo kirkon perheasiain keskuksen johtaja Martti Esko.
Kahdessa vanhassa tapauksessa uhri väittää, että silloinen piispa on vähätellyt ja peitellyt asiaa.
Lisäksi noin kymmentä vanhoillislestadiolaisessa liikkeessä saarnaajana toiminutta epäillään hyväksikäytöstä.
Viimeksi kuluneen vuoden aikana on tuomittu kuusi liikkeessä toiminutta miestä. Osa tuomioista on ollut pitkiä 8?12 vuoden vankeusrangaistuksia, mikä kertoo erittäin törkeistä seksuaalirikoksista, kuten lasten raiskauksista.
Yksi uhri kertoi tarinansa Helsingin Sanomille. Lähipiiriin kuuluneet miehet käyttivät häntä hyväkseen seitsemän vuoden ajan.
---------------------------------------------Suomen luterilaisessa kirkossa on paljastunut lasten hyväksikäyttöä.
"Suomen valtakirkon suojissa on tapahtunut laajamittaista, pääasiassa lapsiin kohdistunutta2
Yksikään kristinuskon mukaan elävä uskova kristitty ei ole syyllistynyt yhteenkään lasten hyväksikäyttöön, eikä voikaan, koska se ei kuulu kristinuskoon.
Ota ohjeeksesi se, mitä kristinusko opettaa, äläkä sitä mitä kristinuskon vastaisesti elävät ihmiset tekevät.- SinunJumalasi
Mark5 kirjoitti:
Suomen luterilaisessa kirkossa on paljastunut lasten hyväksikäyttöä.
"Suomen valtakirkon suojissa on tapahtunut laajamittaista, pääasiassa lapsiin kohdistunutta2
Yksikään kristinuskon mukaan elävä uskova kristitty ei ole syyllistynyt yhteenkään lasten hyväksikäyttöön, eikä voikaan, koska se ei kuulu kristinuskoon.
Ota ohjeeksesi se, mitä kristinusko opettaa, äläkä sitä mitä kristinuskon vastaisesti elävät ihmiset tekevät.Kuka sinä olet määrittelemään mikä kuuluu kristinuskoon? Löydätkö Raamatusta kiellon sekaantua alaikäisiin?
Mikään jumala ei ole tietenkään olemassa mutta maailmankaikkeudessa on meitä miljoona tai satamiljoonaa vuotta kehityksessä edellä olevia asukkaita,jotka seuraavat meitä niin kuin me seurataan muurahaisten työmaata.
Tietävät meidän ajatuksemme koska ovat niin paljon älykkäämpiä ja kenties aina sillon tällön jopa jotain vastaavatkin.- eitikkareitalapsiltapois
Tietenkään ne alienit ei anna itseään ilmi,vaikka olis minkälaisisa Isiksiä Allahin nimeen vääräuskosia tappamassa.
Sitte vasta kun ihmiskunta on valmis elämään ilman jumalia.
- IlkimyksenEsi-isänTäti
Siis kun tutkimme l u o m a k u n t a a niin k i r j o i t u k s i s t a käy ilmi... Oletko yhtään hajulla siitä mitä suollat?
"Siis kun tutkimme l u o m a k u n t a a niin k i r j o i t u k s i s t a käy ilmi... Oletko yhtään hajulla siitä mitä suollat"
Aloittaja puhuu asiaa, mutta koska ateistit ovat ulkopuolella reaalimaailmasta, he eivät voi ymmärtää kirjoituksia. Siksi ateistin pitäisi ensimmäiseksi tulla uskoon ja tutkia sitten itse Raamatun kirjoituksia.- heh-heh-heh-
Mitäpä kirjoituksia Markun mielestä "luomakunnasta" löytyy? Millä kielellä ovat kirjoitettuja?
- vitsimmurjasit
Mark5 kirjoitti:
"Siis kun tutkimme l u o m a k u n t a a niin k i r j o i t u k s i s t a käy ilmi... Oletko yhtään hajulla siitä mitä suollat"
Aloittaja puhuu asiaa, mutta koska ateistit ovat ulkopuolella reaalimaailmasta, he eivät voi ymmärtää kirjoituksia. Siksi ateistin pitäisi ensimmäiseksi tulla uskoon ja tutkia sitten itse Raamatun kirjoituksia.Ateistit ulokona reaalimaailmasta. Johan vitsimmurjasit. Puhuvin aaseihin ja 6000 vuotta vanhjaan maailmaan uskovat ovat siis paremmin kiinni reaalimaailmassa. Älähän nyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2617197SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2723787Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti403628"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2742558Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa272006SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1521932Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401907Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1271825Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää101703Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm151314