Kirjeeni poliisille

Eläkeläinen52

Lahti-Heinola 4. tie tiistaina 15.12 automaattisen siirrettävän peltipoliisivolkkarinne kulmassa Vierumäen kohdalla välähti. Ajoin "tietyö-kohtaa" kohtaa ohi 3 kertaa, motarilla 2 kaistaa menoväylää, hämärät 80 ja 60 nopeusrajoitukset avoimen selkeällä menoväylällä!? Työkonekin pientareelle oli tuotu, päivällä kyllä työntekijöitä ei näkynyt eivätkä koneet liikkuneet. Niin ja Lahden suuntaan, kas kas kummaa, aivan 100% vastaava kattaus parin kilometrin päässä Lahden suuntaan, siis toiseen motarin suuntaan. Tähänkö on tultu, poliisi lavastaa sakkorysiä!! Selityshän teillä tottakai ja tarkistettuna on, pulinat pois, sehän on selvä. Noh, illalla 60 lätkät oli kaadettu, kameramaija kai lähti välllä hyvinansaitulle yöunelle, huomenna sit taas uusiksi. Tulen olemaan ehkäpä 2-3000 € köyhempi, hämärien nopeusrajoituskilpien minulta huomioimatta jääminen suoralla avoimella motarilla maksoi 3 viikon työni. Eipä huvita juuri töihin mennä, ei ainakaan mitään kuntatyönantajalleni hyödyllistä tehdä. Täytyypä tarkailla, tuleeko vastaani poliisien sukulaisia.

Otan itselleni samat oikeudet kuin teillä. Olempa ollut tyhmä, kun olen elänyt Suomen lakeja kunnioittaen jo 52 vuotta, huiputtaa ja valehdella siis saa.

Ryhdyn käyttämään julkisia kulkuvälineitä, hommaan jostakin eläkeläisalennuskortin väärennöksen, ehkäpä invalidikortin, tuhlaan työmatkoihini tarvittavat ajat, paskaako tässä jotakin näennäistä tehokkaasti yrittämään, valhe ja huiputus voittaa nyky Suomessa.

Hävetkää Poliisit.

7

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Talkoo-Taavetti

      Onko partajugilla taas hirttänyt ryyppi päälle ja siitä tuo sekava kirjoitus uudella salanimellä

    • Mielestäni peltipoliisin yläpuolella pitäisi olla nopeusliikennemerkki, tietäisi mitä sai ajaa! Muuten olet epävarma, mikä nopeus oli!

    • Partajugi

      Partajugilla ei mikään hirttänyt päälle. Vaan tänään taas kaljat Helmigrilli Kontula.

      • joskusosuujauppoo

        Äläs nyt kuule jugurtti, kolme vuotta sitten ollut tuo aloittaja motarilla ja nyt täällä kerrot ettei ollut muka hirttänyt päälle. Hehheh aika uskottavaa. On sitten sakot maksettu, kun on taas varaa kahteen tuoppiin. Hehheh. Käy pyytämässä ne passikuvat talteen. On oikein tarkkoja kuvia kuules hehheh.


    • Bbjjjuujjj

      Työkone siis oli ollu, se riittää koska sellaista ei saa suunnitellusti olla normaalilla nopeusrajoituksella.

    • elämähelpottuu

      Ajatko punasiinkin, jos ketään ei näy? Noudata vain merkkiä. Jätä puntarointi muille..

    • Anonyymi

      Kähärän sovintokaljat perjantaina rav Pikkulinnussa Kontulassa jos suvaitsee paikalle.
      Tissiposket neidit toisetkin, jopa fillaristihinttarit jotka rohkenevat paikalle keskustelemaan työelämän totuuksista, niin Jugin piikki auki alk. klo 18.

      Parta-Jugi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      70
      7333
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      166
      4349
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      133
      4070
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      55
      3995
    5. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      59
      3827
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      15
      3526
    7. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      62
      3052
    8. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2738
    9. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2302
    10. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      2114
    Aihe