Miksi Jeesus olisi ollut pohjoismaalaisen näköinen kun kerran Lähi-idässä oli syntynyt?
http://yle.fi/uutiset/taltako_jeesus_oikeasti_naytti__taiteen_ja_tutkimuksen_kasitykset_eroavat_toisistaan/8529376
Miltä Jeesus oikeasti näytti?
17
219
Vastaukset
- awdv
Näytä kuva?
- Epäjumalienkieltäjä
Useat kreationistit ovat rasisteja (kuten JC) ja heille on yksinkertaisesti sietämätöntä, jos Jeesuksessa olisi muita kuin arjalaisia piirteitä.
Tarkoittanet "arjalaisia" etkä arjalaisia. Eikös arjalainen rotu asusta Intian suunnalla ja mm. romanit ole heille läheistä sukua?
Yhden työkaverin vaimo on kyllä Arja ja hän on luonnostaan lähes platinablondi.- Epäjumalienkieltäjä
Hyvä huomautus. Tuo Jeesuksen ennallistushan näyttää hyvinkin arjalaiselta, mutta ei rasistien ihannoimalta "arjalaiselta".
- tajuava_ihminen
Ateistit, evoluutiouskovat ja nihilistit eivät ymmärrä kirkkotaidetta lainkaan. Me EMME tiedä miltä Jeesus näytti ihmisenä, mitään kuvaa ei todellakaan ole.
Ne kuvat mitä on, ovat kirkkotaiteen traditionaalisia näkemyksiä. Ne eivät siis kerro historiallista totuutta henkilön ulkonäöstä.
Ei meillä ole kaikista historian aikana eläneistä ihmisistä kuvaa ja silti ne tuntemattomiksi jääneet ihmiset ovat olleet olemassa.
On typerää sanoa, että kaikki olisi aina nähtävä. Historiallinen vaikuttavuus voi olla jopa suurempi arvo kuin ulkonäkö.
Teidän ajatuksenne on yhtä tyhjää tarkoituksetonta pöhinää joka kertoo vain teidön tyhmyydestä.
Kaikkea ei todellakaan tarvitse nähdä.- KunhanHuomautan
"Kaikkea ei todellakaan tarvitse nähdä."
"Uskon"veljesi Mark5 on eri mieltä.
Kyllä me muuten kirkkotaiteen tunnemme.
No miksi ihmeessä Israelissa syntynyt juutalainen olisi ollut pohjoismaalaisen näköinen? :o
- DRHouse
Kysy sitä jokaiselta viimeisen kahden tuhannen vuoden aikana jesseä kuvanneelta...
- Jyrivikingssson
Toki Jeesus oli normijuutalaisen näköinen, siis ei ismaeilainen arabi vaan ihan normijuutalaisen näköinen.
Mutta tokihan eurooppalaiset vaalentavat häntä hiukan ja koptit tummentavat ja etiopialaiset tummentavat vielä enemmän. Ei tuossa mitään ihmeellistä ole vaan se on ihan luonnollista.
Nooan ihonnväri onkin sitten mielenkiintoisempi juttu sillä hänestä ovat polveutuneet niin eskimot kuin tutsit ja tyhmänlännät sisäsiittoiset eristäytyneet fennomaanievokit. - 17plus19
Onhan se raamatussa kuvattu:
"Hänellä oli yllään pitkä viitta ja rinnan ympärillä kultainen vyö. 14 Hänen päänsä ja hiuksensa hohtivat valkoisina kuin valkoinen villa, kuin lumi, ja hänen silmänsä olivat kuin tulen liekit. 15 Hänen jalkansa välkehtivät kuin sulatusuunissa hehkuva pronssi, ja hänen äänensä oli kuin suurten vesien pauhu. Hänellä oli oikeassa kädessään seitsemän tähteä, hänen suustaan pisti esiin kaksiteräinen, terävä miekka, ja hänen kasvonsa olivat kuin loistava keskipäivän aurinko."- TodenTottaJoo
Erittäin uskottavaa:
"hänen suustaan pisti esiin kaksiteräinen, terävä miekka" - Deologi
TodenTottaJoo kirjoitti:
Erittäin uskottavaa:
"hänen suustaan pisti esiin kaksiteräinen, terävä miekka"Kavereiden kesken hänet tunnettiin nimellä "Miekkasuu-Jesse" tai "Hehkuvarvas-krisse" - jostain syystä nämä nimet on jäänyt evankeliumeja editoidessa pois. Varmaan joku ateistien salaliitto.
- cxcvere433232
Vaalea koska tarun mukaan hänen isänsä oli roomalainen sotilas pohjoisesta, Banthera tai jotakin sinne päin.Joko Maria raiskattiin tai hän oli vapaaehtoisesti komean sotilaan kanssa.
Panthera.
Ja tuskin olisi ollut Jeesus vaalea, vaikka Panthera olisi hänen isänsä ollutkin, ja vaalea, ja Maria tyypillinen ruskesilmäinen ja mustatukkainen etelämaalainen. Sinisilmäisyys kun periytyy väistyvästi ruskeasilmäisyyteen nähden. Hiustenvärin periytyminen on vähän monimutkaisempaa, mutta epätodennäköistä on, että Jeesus olisi ollut vaaleatukkainen.
Nykyirakilaisista (joita on nyt hyvä tilaisuus katsella ihan livenä myös Suomessa) löytyy varmaan paljonkin edustavia näytteitä siitä, miltä Jeesus olisi voinut näyttää.
- DRHouse
Veikkaisin että about tähän suuntaan oli ulkonäkö:
http://i.huffpost.com/gen/1232669/images/o-OSAMA-BIN-LADEN-REPORT-facebook.jpg- Voihanvitalis
1Moos.1:26. Ja Jumala sanoi: Tehkäämme ihminen kuvaksemme, kaltaiseksemme.... Biblia. Ja Jumala sanoi: tehkäämme ihminen kuvaksemme, meidän muotomme jälkeen.... Olemme Jumalan kuvia kaikki, sinä ja minä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032175
- 1341198
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58806
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34761ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46577- 10550
