Vuoden 2016 alusta lähtien kehitysavun määrää supistetaan 200 miljoonalla eurolla. Tämäkin persujen vaalilupaus siis toteutuu.
Kehitysavun leikkaus, Persujen vaalilupaus todeksi
809080hipjpi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Perssut lupasivat miljardin pois. Nyt toteutuu vain kepun lupaama. Joten taaskin perssut petti lupauksensa.
Laita nyt tähän, että missä muka on luvattu poistaa koko kehitysapu. Tuohan on koko määrä. Kirjotat koko ajan paskaa.
Huono homma. Mitä huonommiksi olosuhteet tuolla muuttuvat sitä enemmän on turvapaikanhakijoita. Tätäkö te halusitte? Mihin unohtui se "paikan päällä auttaminen"?
Järjetön päätös. Ongelma ei ole ollut kehitysavun määrä vaan se, että miten se käytetään.
Afrikassa keskittyvät vaan lisääntymiseen. Koko kehitysapu pitäis olla vaan naisten kouluttamista ja ehkäisyvälineitä.
Mielenkiintoista, että ne asiat persujen listalla, jotka toteututetaan ovat "Lupauksia" ja ne joita ei toteuteta ovat vain "vaaliohjelman suunnitelmia".
Kehitysavun leikkaaminen oli tämän hallituksen yksi tyhmimmistä päätöksistä. Se vain lisää pakolaisuutta.
Jopa tunnetuin maahanmuuttokriitikko Halla-aho on nyt pakolaiskriisissä muuttanut kantaansa ja puolustaa YK:n järjestöjen toimintaan annettavaa kehitysapua.
https://www.kepa.fi/uutiset/11614
"Jos kehitysyhteistyöllä rahoitettava toiminta tyrehtyy, Halla-aho sanoo, ihmiset lähtevät leireiltä liikkeelle."
Persut haluaakin mamuttaa ja tänne väkeä, joten siinä mielessä aivan linjassa oleva päätös. On paljon kivempi katsella niitä tyyppejä täällä ja huolehtia paremmin kuin omasta väestä kun lähettää rahaa jononkin epämääräiseen paikkaan.
Kehitysavun leikkaaminen sattuu kaikkein köyhimpiin ja sairaimpiin, joten sikäli se on persujen ideologian mukaista.
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/hallituksen-leikkaukset-kuristavat-finnwatchia---rahoitus-jaadytetty/dMLGanJL
Ketunhäntä kainalossa tässäkin. Suomalaisten yrityksien voittojen kasvattaminen lapsityövoimalla. Hyvä persut.