Ähtärin vetovoimaisuus.

oli juttua Ilkassa, en vaan ehtinyt lukea kunnolla, ähtäriin väestöä ja vetovoimaisuutta oli otsikko. Lukiko kukaan? Oli paripäivää sitten lehdessä
16142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Meidän viiskunta lehdessä oli samaa.. Asukkaita, yrittäjyyttä, ja vetovoimaa hyvä vitsi.

Kalliita asumiskuluja, ei palveluja ja ei mitään taviksille..

Äänestä

Joku vastaanottokeskus Mesikämmeneneen olisi viimeinen naula Ähtärin arkkuun.

Kaikki munat ovat olleet samassa lahkeessa ja julma maailma on potkaissut juuri siihen...Ei oo näkynyt Venäläisiä miljonäärejäkään kylvämässä viissastasia jälkeensä.

Jonkun Pandan varassa kun on koko kaupungin tulevaisuus niin ei Ähtäriläiset parempaa anasaitsekaan.

Kuntaliitosta on turha pelätä..paitsi muissa kunnissa.

Äänestä
  • Voi tuo oli hyvä suorastaan loistava kommentti ja niin totta.

    Äänestä

Joo, lisää vetovoimaisuutta, väkeä ja teollisuutta. Mutta mistä? Suomen väkiluku laskee kuin Lehmänhäntä,,,mistä siirtolaiset? Pohjois-koreastako?

Äänestä

Ahteri on niin vetovoimainen, että Alavus imaisee sen osaksi alavuden kaupunkia.

Äänestä

Tavalliset ihmiset pakennee kun "roskakkia pukkaa"
Huivipäiset miehet ja nahkahousuiset akat.

Äänestä

Ähtärissä on yhtä paljon vetovoimaa kuin pyyhkimättömässä ahterissa.

Äänestä

Ei voida puhua vetovoimasta kun on muuttotappiota. Olen aina ihmetellyt mikä saa kuitenkin samat ihimiset kituuttamaan tuossa tuppukylässä. Kaiken huippu vielä nämä paluumuuttajat, mitä päässä liikkuu vai tuliko vain äitiä ikävä? Sairaan uteliasta väkeä nämä pienen kylän asukit ovat, jos ei tiedetä, niin keksitään ja uskotaan kaikki, kateellisuudesta puhumattakaan. Kaupungin kannattaisi panostaa psykiatrisiin palveluihin, niin ilmapiirin muutoksesta voisi kylä lähteä elpymään pikkuhiljaa.

Äänestä
  • Kaupungin pitäisi panostaa laittamaan vaihtoon muutamat viranhaltijat. Olisi jo pitänyt.

    Äänestä

otetaan kalijaa,,kaikki paremion

Äänestä

MUL ON KOSSUU.. HIK HIK JA KLUNKS KLUNKS

Äänestä

Ähtäri oli vetovoimainen vuoteen 1986 saakka kun saavutti kaupunki statuksen, siitä 1990 luvun taitteessa alkoi kuihtuminen alamäki ihmisten pahoinvointi ja pahan tahtoisuus toisia kohtaan. Matkailukohteet kokivat kuihtumisen valtakunnallinen markkinointi heikkeni Ähtärin matkailun osalta ja selkeästi jotain tapahtui kaupungin vetovoimaisuudelle.

Äänestä
  • Totta turiset...Vetovoima loppui silloin

    Äänestä

  • Se oli vuosi-87 jolloin koko Suomi alasajo alkoi,Ähtäri mukaan lukien. Ähtäri ei siitä notkosta noussut,alamäki jatkuu edeleen. Eräs televisio toimittaja sanoi aivan äskettäin, että suomen historian heikoin hallitus oli tämä herra H- hallitus ja valtiovaraiministeri oli nykyinen S-Pn pääjohtaja.Neljässä vuodessa oli Suomi ajettu alas. Suomi oli velkaantunut neljässä vuodessa aivan tolkuttomasti. IFMn herrat kävi suomessa näihin aikoihin tutkimassa että voiko Suomelle antaa viellä lisää lainaa . -91 aloitti Esko Aho pääministerinä ja valtiovarainministerinä Iiro Viinanen, tämä oli suomen pelastus. Silloin oli tehtävä kovia leikkauksia,se oli suomen kansalle kovaa aikaa,mutta heiveröinen nousu alkoi vähitellen, hallituskauden lopussa neljä vuotta myöhemmin Suomi oli jo kasvu uralla. Nyt on vähän saman kaltainen tilanne Suomessa, pääministeri Sipilän hallitus on joutunut tätä Suomen sotkua selvittämään, mutta kyllä se vaikealta tuntuu, oppositiolla on käsi jarru tiukasti päällä . oli asia mikä tahansa.

    Äänestä

Vittu mikä vitsi! Väki vähenee ja vanhenee. Tänne auringonlaskun kuntaan ei kannata rakentaa tai saati muuttaa. Talot jää käsiin. Seinäjoelta voi juuri töissä kulkea, mutta suurta helpotusta tunnen kun ei tarvii ahterissa asuu.

Äänestä

no, nyt on ainakin jouluna aikaa ryypätä,,hik,,asunto saa nyt olla,,myynnissä jo,hik,,5vuotta,,taidan polttaa sen uutenavuotena,,hik

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pöööööööööööö kirjoitti:

oli juttua Ilkassa, en vaan ehtinyt lukea kunnolla, ähtäriin väestöä ja vetovoimaisuutta oli otsikko. Lukiko kukaan? Oli paripäivää sitten lehdessä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu