VOK:n vastaava ohjaaja avautuu: ”Me niin tarvitaan Marttoja apuun”
https://motiivilehti.fi/lehti/artikkeli/ohjaajana-vastaanottokeskuksessa-me-niin-tarvitaan-marttoja-apuun/
Ammattiliitto JHL:n Motiivi-lehdessä Harjavallan vastaanottokeskuksen vastaava ohjaaja avautuu arjen haasteista pakolaisten kanssa.
” Suomen Punaisen Ristin ylläpitämä Harjavallan vastaanottokeskus on 240 turvapaikanhakijan koti. Yli puolet asukkaista on Irakista, toiseksi isoin ryhmä ovat somalit.
– Kaikki asukkaat ovat miehiä, iältään parikymppisistä noin 50-60-vuotiaisiin, kertoo vastaava ohjaaja Laura Kainulainen.
Vastaanottokeskuksen asukkaiden velvollisuuksiin kuuluu osallistua neljänä päivänä viikossa järjestettävään kielikoulutukseen sekä huoneiden ja yhteistilojen siivoukseen. Lisäksi asukkaat hankkivat itse elintarvikkeet ja valmistavat ruokansa. Äidin tai vaimon pöperöihin tottuneille kokkauksessa on haastetta.
– Kun asukkaat tekevät ruokaa, paahtavat uunit kolmessasadassa asteessa ja hellat kuutosella. Myös omien jälkien siivous tahtoo unohtua. Tänne tarvittaisiin pari tomeraa Marttaa neuvomaan ja opastamaan, miten keittiökoneita käytetään ja ylläpidetään siisteyttä, sanoo Kainulainen.
Kulttuurierot näkyvät muutenkin vastaanottokeskuksen arjessa, kuten päivärytmissä, vessakäyttäytymisessä, liinavaatteiden käytössä ja siivoustottumuksissa.
– Moni heräilee vasta puolilta päivin, mikäli sinä päivänä ei ole suomen opetusta, ja muutenkin asukkaiden elämä painottuu iltaan. Keskellä yötä voidaan laittaa leipätaikina alulle ja ryhtyä leipomaan. WC:ssä ei käytetä paperia, vaan käsisuihkuja. Niitä on pyydetty lisää vessoihin.
Marttojen osaavia neuvoja kaivattaisiin Kainulaisen mielestä myös petien petaukseen ja siivoukseen.
– Lakanoiden käyttö on monille vierasta. Ne saatetaan levittää lattialle ruokailua varten. Siivousta varten on hankittu moppeja, mutta asukkaat käyttävät mieluummin lastaa ja vettä. Sitä saatetaan roiskauttaa kerralla koko sangollinen lattialle.”
VOK:n ohjaaja avautuu Motiivi-lehdessä
9
288
Vastaukset
- tuholaisetVokissa
Siellähän eletään kuin siat pellossa :(
Eiköhän ohjaajien kuuluisi itse neuvoa ja opastaa eikä huutaa marttoja apuun. Mistä heille oikein palkka maksetaan. Pakolaisten kanssa hengailustako? - Vedetään_nenästä
Siellä ne korkeasti koulutetut näyttävät osaamistaan..
Herra Kainulainen on nenästäveto-järjestön opettama, kaikki pitää saada ilmaiseksi ja kaikki työt pitäisi jonkun muun hoitaa ilmaiseksi tietty... - ihmmettelen
Ihan yhtä uusavuttomia ovat minkä tahansa kulttuurin "äidin pöperöihin" tottuneet nuoret miehet. Siitä on moneen kertaaan kirjoitettu miten suomessakaan omilleen muuttaneet nuoret eivät osaa siivota, tiskata tai laittaa ruokaa. Ulkomailla asiat tehdään toisella tavalla. Siellä on talot rakennettu eri tavalla kuin meillä ja on ihan yleistä pestä lattiat noin. Vessapaperia ei monessa maassa saa edes laittaa pönttöön Koska putket tukkeutuvat, vaan pitää laittaa roskiin. Erillisen bideen käyttö on näissä maissa se miten paikat puhdistetaan wc-käynnin jälkeen. Näisssä ei kulttuurisissa eroissa toimintatavoissa ei sinänsä ole mitään ihmeellistä.
Mutta ihmettelen mihin tarkoitukseen sinne on ohjaajat palkattu jos eivät näitä arkielämän taitoja asukkaille opeta. Olisin ilman muuta olettanut että ohjaajien työ olisi juuri nimenomaan tuota kädestä pitäen ohjausta. - kakkapyllymatu
no missäs ne kaikki haravoivat suvakki akat on.kyllä kai ne osaa opastaa matuja perseen pyyhkimisessäkin.ja tärkeää on suvakkien opastaa myös vehkeitten pesu piparitalkoiden jälkeen.
- Tuliko_pumppa_vai_kakka
RTR on ollut kovin hiljaa viime aikoina... Eikös sieltä löytyisi vapaaehtoisia pesemään näiden korkeastikoulutettujen pikku kakkapyllyjä...??
- pyllystäkokojuttu
No se nyt tuskin on ongelma jos mieluummin pesevät kuin pyyhkivät? Halvempaakin kun ei kulu paperia!
Miks niitten pitäis oppia perseenpyyhkimisessä suomalaisille tavoille? :D- palauttaja
Ei tarvi kyllä oppiakkaan. Reikä lattiassa odottaa jo kotona!
- isismatusikapaska
miks niitten pitäis oppia tavoille ei eläimet persettään pyyhi?
- nettomaksaja
HYVÄ KOMMENTTI SPR vosut osaa jakaa, muttei kertoa. Kaikki aika kuluu siihen, ketä saa ja kenelle annetaan. Suomalainen työläinen maksaa nämäkin seksiorgiat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1653080Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732091- 411881
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii431856Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321431Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541183
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul329993Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles114973Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53802