Anneli Auer saa valtavat korvaukset?

www.iltalehti.fi/uutiset/2015121820851662_uu.shtm


Hähä! :D
1290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

"Anneli Auer vangittiin miehensä Jukka S. Lahden murhasta epäiltynä ensimmäisen kerran syyskuussa 2009. Auer päästettiin vapaaksi toukokuussa 2011.

Auer vangittiin samasta rikoksesta epäiltynä uudestaan joulukuussa 2013 ja päästettiin vapaaksi hovioikeuden päätöksen myötä tämän vuoden helmikuussa.

Näin ollen Auer ennätti olla tutkintavankeudessa yhteensä lähes kolme vuotta. Siis rikoksesta, johon hovioikeus ei katsonut Auerin syyllistyneen.

Poikkeuksellisen pitkä tutkintavankeus ja tapauksen saama mediajulkisuus nostanevat Auerin saaman kokonaiskorvauksen ennätyslukemiin Suomen oloissa.

- Tämä on poikkeuksellinen tapaus ja uskoisin, että korvaukset tulevat olemaan poikkeuksellisen suuria, Anneli Auerin asianajaja Juha Manner sanoo.

Mannerin mukaan hänen päämiehensä korvausvaatimus tulee olemaan "poikkeuksellisen suuri", todennäköisesti suurin Suomessa koskaan vaadittu summa.

- Luulen, että lyömme sen lukkoon vasta sitten, kun kirjoitan korvausvaatimusta. Mutta se on selvää, että summa tulee olemaan erittäin suuri, Manner sanoo.

Kyse on vähintään useista sadoista tuhansista euroista. Manner ei halua ottaa kantaa siihen, puhutaanko Auerin tapauksessa jopa "miljoonakorvauksista".

- En halua sitoa itseäni julkisuudessakaan mihinkään summiin, mutta se on enemmän kuin tähän mennessä on vaadittu tai maksettu, Manner sanoo. "

(Iltasanomat 18.12.2015)

etteikö rikos muka kannata Suomessa?


Hähä! :D

Äänestä

Murhaaminen on tie rikkauksiin nyky-Suomessa.

Äänestä

Puhuvat sadoita tuhansista. Oikein ja kohtuullista olisi miljoonista.
Vankilaa on jo istuttu enemmän kun monesta murhasta. 10v. elämästä tuhottu täysin, koko sosiaalinen elämä romutettu, työ ja toimeentulo sabotoitu.

Äänestä
  • Eikö rikas leski kuitenkin edelleen kiinnosta ottajaa?

    Äänestä

No kuka se murhaaja nyt sit on?????????
Tuleeks siitä mitään tolkkua vai haetaanko kunnalliskodista rikostutkijoita???

Äänestä
  • Kukako?
    No Auer tietenkin.

    Äänestä

  • hehehehehehe kirjoitti:

    Kukako?
    No Auer tietenkin.

    Mistä olet tullut moiseen mielipiteeseen? Ei kai joku kapellimestari ole sinulle kertonut?

    Äänestä

Anneli teki lähes täydellisen murhan.
Vaikka joutuikin kärsimään virkaintoisen virkavallan takia, mutta se sössi koko jutun, joten korvaukset tulevat olemaan mahtavat.
Tappoi, ja saa valtiolta komeat korvausrahat tapiksi.

Äänestä

Valtion rahan haaskausta.Turhaa nostivat jutun,kun ei todisteet riittäneet.
Mikä siinä on etteivät Suomen poliisit saa murhamiehiä kiinni.nykyaikana?Tesoman murha n. vuosi sitten iltayöstä, keskellä kylää?
Veitsen kanssa heilunut mies Lamminpäässä helmikuun alussa ja miehellä iso tatuointi kädessä.Hervannassa naisen murha keskellä päivää,ruokatunnilla.Mikä mättää,kun kiinni ei saada?!

Äänestä
  • Kun poliisi ei voi päättä kuka on tekijä se pitää todistaa.
    Syytömyyttä ei tarvitse todistaa eikä epäillyn tarvitse osoittaa syylistä tai edes tietää mahdollista syylistä.

    Äänestä

NIIN saisit sinäkin jos tilanne olisi samanlainen.
Ja KAIKEN MAKSAA Suomen kansa, kuten oikeuskulut samoin maksaa myös, ja tutkinnan kaikki osa-alueet, poliisin ja oikeuden istujien ja tuomareiden palkat!

Jotta kyllä nyt rahanne kiertää ja vielä sekin yli menee maahanmuuttajien kotoutus asuttaminen ja täysi ylläpito sekä kaikki kustannukset vuosia eteenpäin ja joidenkin kohdalla loputtomasti kuten jo kaiken aikaa tapahtuu mm. somalien niin miesten kuin naisten ja mummojen suhteen joille maksetaan KANSANELÄKETTÄ SIITÄ SUURESTA TYÖSTÄÄN MAAN HYVÄKSI (so. paskasta ja liasta ja saastasta miten sottaavat ja rikkovat mm. asuntoja ym.)!!!


Kotoutus on epäonnistunut jo yli 20-vuotta!

Äänestä
  • Olikohan se Maaseudun Tulevaisuuden joku kolumnisti, joka kirjoitti, että maahanmuuttajien työttömyys on 20-50 % ihmisryhmistä riippuen. Mahtoikohan sittenkin olla kyse työllistymisprosentista. Tahallista vai tarkoituksellista vääristelyä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vili__ kirjoitti:

www.iltalehti.fi/uutiset/2015121820851662_uu.shtm


Hähä! :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu